Światowy Dzień Zespołu Downa

• Mar 23 / 2021
  • Możliwość komentowania Światowy Dzień Zespołu Downa została wyłączona

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Data obchodów tego święta jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.

Społeczność naszej szkoły, już kolejny raz, całym sercem włączyła się do obchodów tego wyjątkowego dnia. Powstały piękne, kolorowe skarpetki, które ozdabiają szkolne korytarze. Uczniowie z klas 4-8, zachęceni do założenia skarpetek nie do pary na znak solidarności z osobami z zespołem Downa, utrwalili swoje zaangażowanie w formie barwnych zdjęć, kolaży i plakatów. W wielu klasach odbyły się lekcje wychowawcze uwrażliwiające uczniów na zagadnienie niepełnosprawności oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób ze specjalnymi potrzebami.

Chcemy serdecznie podziękować uczniom, rodzicom oraz nauczycielom, dla których hasła „Szacunek, tolerancja, integracja” to nie tylko puste słowa.

Zapraszamy do oglądania prac w galerii!

Ela Czechowska, Marta Drozdek