Promocja zdrowia

• Gru 06 / 2016
  • Możliwość komentowania Promocja zdrowia została wyłączona

Promocja zdrowia

Światowy Dzień Walki z AIDS – święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku.

W 2018 r. jest obchodzony pod hasłem: „Poznaj swój status”. W tym dniu na całym świecie, w tym również w Polsce odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.  Krajowe Centrum ds. AIDS (Polska) w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS od 2001 roku prowadzi kampanie multimedialne.

Znakiem obchodów jest „Czerwona kokardka”, która symbolizuje solidarność z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS oraz ich rodzinami i przyjaciółmi. Kokardka jest znakiem poświęcenia i zaangażowania w walkę z AIDS.

Czym jest HIV i jak można się nim zarazić – na te i wiele innych pytań odpowiada portal www.leczhiv.pl

Zainteresowanych tą tematyką Rodziców zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi dostępnymi na stronach internetowych:
www.leczhiv.pl

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS
www.mamczasrozmawiac.aids.gov.pl
www.hivokryzja.pl

Pedagog: Dorota Baran

„Znajdź właściwe rozwiązanie”

W roku szkolnym 2017/2018 realizowany jest program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej .
Program ma na celu zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej poprzez zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego  palenia oraz integrację grupy.

Anna Zając

„Bieg po zdrowie” – zakończenie projektu w klasach IV

Uczniowie klas IV z naszej szkoły zakończyli realizację I edycji ogólnopolskiego programu antynikotynowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”. Była to forma pilotażowa projektu promującego zdrowie, przeprowadzana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wieliczce. Przygotowany blok obejmował pięć spotkań prowadzonych przez szkolnych koordynatorów projektu. Głównym celem zajęć było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów w kontekście zdrowia i konsekwencji palenia tytoniu. W czasie wspólnych rozmów i ćwiczeń omówiono podstawowe aspekty problemu uzależnienia nikotynowego oraz prewencję w tym zakresie. Nie zabrakło zadań plastycznych. Uczniowie wykonali plakaty profilaktyczne oraz  komiksy- poradniki z przekazem profilaktycznym, utrwalające zachowania asertywne. Przeprowadzono rozmowy i krótkie wywiady z rodzicami i innymi członkami rodzin, z których wysunięto konstruktywne wnioski. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza na temat zachowań prozdrowotnych z obszaru profilaktyki palenia tytoniu wdroży uczniów do właściwego stylu życia, jednak nie zapominajmy ,że w tej kwestii bardzo ważna jest współpraca rodziców z dziećmi, ich wzajemne relacje, w tym dawanie dobrego przykładu. Warto również przypomnieć, że czynnikami najsilniej chroniącymi przed używaniem substancji psychoaktywnych są: monitorowanie przez rodziców czasu wolnego spędzanego poza domem, wspieranie konstruktywnych zainteresowań oraz przestrzeganie ustalonych norm i zasad zachowania.

Katarzyna Lewandowska

Mariola Januszewska

Drodzy rodzice !

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci!

134225_tw (1)

134225_praca-page-001 134225_praca-page-002 134225_praca-page-003 134225_praca-page-004 134225_praca-page-005 134225_praca-page-006

W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów prosimy o zawiadomienie wychowawcy klasy.