TalentowiskoSKO

• Możliwość komentowania TalentowiskoSKO została wyłączona

TalentowiskoSKO

Lekcje bankowości

27 marca 2018 r. z inicjatywy opiekunów Szkolnej Kasy Oszczędności w naszej szkole odbyły się lekcje przybliżające dzieciom świat finansów. Zajęcia odbyły się w dwóch turach; dla klas młodszych i starszych. Były prowadzone przez przedstawiciela Banku Spółdzielczego w Wieliczce pana dyrektora Jarosława Trojnackiego. Młodsze dzieci poznały historię pieniądza oraz nominały monet i banknotów, starsze natomiast sprawdziły swoją wiedzę w quizie dotyczącym świata finansów. Uczniowie poznali również podstawowe produkty bankowe oraz zabezpieczenia stosowane na nowych banknotach. Jak się okazało, na temat nowych zabezpieczeń dzieci miały naprawdę sporą wiedzę.

Opiekunowie SKO

„Gdy chcesz marzeń spełnić sto, to…oszczędzaj w SKO”. Pod takim hasłem świetlicowa grupa teatralna pod kierunkiem p. Anny Grabowskiej zaprezentowała uczniom klas I-III przedstawienie edukacyjne promujące oszczędzanie w SKO.

Po występie odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do grona członków SKO. Na tę uroczystość przybył pan Jarosław Trojnacki dyrektor Małopolskiego Banku Spółdzielczego, który wręczył uczniom klas pierwszych książeczki SKO z wkładem 10 zł. Zachęcił przy tym wszystkich do oszczędzania w SKO.

Z Bankiem Spółdzielczym talenty uczniów procentują

Program TalentowiSKO jest rozszerzeniem dotychczasowych działań Banków Spółdzielczych realizowanych w ramach Szkolnych Kas Oszczędności. Jego celem jest rozwijanie talentów wśród dzieci i młodzieży poprzez promowanie dobrych nawyków w zakresie oszczędzania i przedsiębiorczości. Program uczy również pozytywnego myślenia o pieniądzu.

TalentowiSKO – wspieramy Twoje dziecko w rozwijaniu talentów

TalentowiSKO to Program kierowany do uczniów w każdym wieku, od szkoły podstawowej po maturzystów. Program został przygotowany tak, żeby uczniowie odkryli w sobie talenty, rozwijali je i przekuli w swój życiowy sukces.

Co dzięki Programowi zyskuje dziecko?

Program:

• Rozwija w nim umiejętności społeczne i wyposaża w wiedzę niezbędną do dobrego funkcjonowania w społeczeństwie kierującym się zasadami wolnorynkowymi
  • Wyrabia w nim szacunek do pracy zarobkowej i uczy dobrego gospodarowania pieniędzmi
  • Rozwija w nim umiejętność dostrzegania swoich talentów i wykorzystywania ich do realizacji zakładanych celów

Dlaczego chcemy, aby dzieci brały udział w Programie?

Bardzo ważne jest, aby dobre nawyki w zakresie finansów i przedsiębiorczości były kształtowane w dzieciach już od najmłodszych lat. Obecnie sytuacja wygląda jednak tak, że zakres nauczania w szkołach podstawowych nie uwzględnia zajęć z przedsiębiorczości, a program dotyczący tej tematyki w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych nie dostarcza uczniom praktycznej wiedzy. Stąd zrodziła się idea realizacji programu edukacyjnego TalentowiSKO. Jest on doskonałym sposobem na uzupełnienie tych braków i wypracowanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności systematycznego oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi.

Dlaczego jest to tak ważne?

Ponieważ poznając podstawy finansów, dziecko:

• Uczy się, jakie umiejętności są mu potrzebne, by w przyszłości osiągnąć sukces
  • Wierzy w siebie i potrafi oceniać bilans życiowych zysków i strat
  • Umie w przyszłości znaleźć pracę także tam, gdzie jest to trudne
  • Uczy się oszczędzać
  • Nauczy się mądrze zarządzać swoim domowym budżetem
  • Uczy się, że pieniądze umożliwiają realizację marzeń, ale jednocześnie jest świadome, że by je zarobić niezbędne jest wykonanie pracy
  • Uczy się szacunku do pracy
  • Aktywności podejmowane w ramach Programu TalentowiSKO
  • W ramach Programu przygotowaliśmy dla Twojego dziecka wiele atrakcji:
  • Inspirujące i aktywizujące lekcje w szkołach, prowadzone w oparciu o scenariusze zajęć przygotowane przez doświadczonych metodyków
  • Konkursy lokalne i ogólnopolskie dla dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, promujące pozytywne postawy związane z zarabianiem pieniędzy i przedsiębiorczością.

Jak rozwijać w dziecku talenty i aktywność?

• Pokazywać mu, w czym jest dobre, nawet jeśli dotyczy to prostych życiowych umiejętności – nigdy nie wiadomo, co się może w życiu przydać
  • Wydzielić dziecku drobne kieszonkowe i pokazać możliwości dorabiania – poprzez wykonywanie prostych zadań pomocowych
  • Korzystać z materiałów Programu TalentowiSKO, pomocnych w edukacji ekonomicznej
  • Wspierać dziecko przy wykonywaniu zadań domowych realizowanych w ramach Programu TalentowiSKO