Sprawozdanie z V Gminnego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych „Teatr i My”

• Kwi 18 / 2017
  • Możliwość komentowania Sprawozdanie z V Gminnego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych „Teatr i My” została wyłączona

Sprawozdanie z V Gminnego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych „Teatr i My”

W dniach 10-12 kwietnia 2017 odbył się organizowany przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Erazma Józefa Jerzmanowskiego w Wieliczce i Stowarzyszenie Moje Krzyszkowice V Gminny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych „Teatr i My”. Przegląd odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – pana Artura Kozioła, Teatru Groteska, Teatru Współczesnego oraz Teatru Bynajmniej. Patronatu medialnego udzieliły nam lokalne gazety: Puls Wieliczki, Panorama Powiatu Wielickiego, CKiT – Centrum Kultury i Turystyki  w Wieliczce. Adresatami konkursu byli członkowie amatorskich teatrów działających w szkołach podstawowych, w trzech kategoriach wiekowych:

I – oddziały przedszkolne, II – klasy 1 – 3, III – klasy 4 – 6. (Razem prawie 500 uczestników z całej gminy Wieliczka). W tegorocznej edycji Przeglądu „Teatr i my”, brało udział 26 zespołów.

Jury konkursu, powołane przez organizatorów, oceniało prezentacje uczniów według następujących kryteriów: dobór repertuaru do możliwości wykonawczych uczestników, scenariusz i reżyseria; kreatywność, oryginalność scenariusza, opracowanie plastyczne i muzyczne spektaklu; scenografia, kostiumy, ruch sceniczny, charakter wychowawczy i wartości moralne spektaklu, ogólne wrażenie artystyczne.

Komisja konkursowa za najlepsze uznała następujące zespoły teatralne:

LAUREACI  (wśród oddziałów przedszkolnych)

I miejsce ex aequo Przedszkole Samorządowe nr 4 w Wieliczce „Na Rusinowej Polanie” oraz Przedszkole Samorządowe w Koźmicach Wielkich „Wesoła lokomotywa Tuwima”. II miejsce – nie przyznano. III miejsce – Przedszkole Samorządowe nr 5 w Wieliczce „Małe Tygryski”. Wyróżnienia dla zespołów: Niepubliczne Przedszkole „Puchatek” w Wieliczce „Kolorowe kredki”, Szkoła Podstawowa nr 4 w Wieliczce „Żyj z przyrodą w zgodzie”, Niepubliczne Przedszkole Artystyczno – Językowe „Puchatkowo” Hänsel und  Gretel ( Jaś i Małgosia po niemiecku). Wyróżnienia indywidualne za kreacje aktorskie: Maciej Domżał, Jan Woźniak, Jakub Gałek, Maja Janeczek oraz Zofia Sokołowska.

LAUREACI  (wśród klas I – III )

I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Węgrzcach Wielkich „Szlachetne zdrowie-wiewiórka powie”. II miejsce – Szkoła Podstawowa w Sierczy „Mała Żabka”. III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Wieliczce „Kopciuszek”. Wyróżnienia indywidualne: Bartosz Karpała, Sylwia Mól, Jakub Wojasiński. Wyróżnienie za zbiorową kreację aktorską: Amelia Chwaja, Maja Sosin, Daria Matyga.

LAUREACI  (wśród klas IV – VI )

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Wieliczce „Dżungli ciąg dalszy…” – autor: Maria Zadrożniak wg bajek Petera Holeinone , muzyka: Andrzej Kowalczyk. II miejsce – Szkoła Podstawowa w Raciborsku „Diabelska porażka”. III miejsce – Szkoła Podstawowa w Mietniowie „Jaskiniowcy”. Wyróżnienie za spektakl: Szkoła Podstawowa w Śledziejowicach „Koronki i kordonki”  – Grupa Teatralna „Koniec i kropka”. Wyróżnienie za zespołową grę aktorską: Szkoła Podstawowa nr 4 w Wieliczce „Dżungli ciąg dalszy…”. Wyróżnienia aktorskie indywidualne: Jakub Stepaniuk, Oliwia Smyda.

W przerwach między poszczególnymi przedstawieniami, (poza konkursem), prezentowały swoje talenty dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnym nr 4  w Wieliczce pod opieką p. Magdaleny Baran.

Choć nie wszyscy uczestnicy V Gminnego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych mogli zostać laureatami, wszyscy zasługują na uznanie za zaangażowanie, twórczą aktywność, umiejętność pracy w zespole, pragnienie rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań.

Szczególne podziękowania należą się nauczycielom, opiekunom zespołów, pod których okiem uczniowie przygotowywali prezentacje.

Wielki Finał V Gminnego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych odbył się w auli Domu Ludowego 12 kwietnia 2017r. W trakcie uroczystości laureaci, finaliści konkursu oraz ich nauczyciele otrzymali dyplomy, nagrody i podziękowania. Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz ds. społecznych Pan Rafał Ślęczka, Kierownik Wydziału Edukacji Pan Tomasz Machnik oraz Pan Bohdan Piotrowicz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Szkole „Małopolska”

Sponsorami nagród dla laureatów, wyróżnionych zespołów i uczniów byli: Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce, Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska”, firma WESEM, Firma MARION, market POINT, Miasto Solne, Hurtownia zabawek „Jokomisiada”, Eko – Motel „Na-Wierzynka” Restauracja „Maryla” S.C. A. J. Pasek i Park Zabaw Pinokio, Kraina Zabaw Dżungla, Drukarnia Cyfrowa Press Art Wieliczka – Grupa Press Art., p. Damian Konieczny – Prezes Zarządu „Kopalni Soli Wieliczka- Trasa Turystyczna, Wydawnictwo Żyznowski z Sierczy oraz Teatr Współczesny i Teatr Groteska.

Mamy nadzieję że uczestnictwo w V Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych było dla dzieci okazją do skonfrontowania swoich dokonań z osiągnięciami kolegów z innych szkół, zainspirowało do dalszej pracy i rozwijania swoich zainteresowań teatrem i sztuką aktorską, dostarczyło wielu miłych wrażeń.

Do zobaczenia za rok.