Refleksja pokonkursowa

• Lis 21 / 2018
  • Możliwość komentowania Refleksja pokonkursowa została wyłączona

Refleksja pokonkursowa

Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę obchodzona była w tym roku już po raz setny. Ta najważniejsza z polskich rocznic patriotycznych świętowana była na różne sposoby także w Szkole Podstawowej nr 4 im. Erazma Józefa Jerzmanowskiego w Wieliczce. Jedną z form uczczenia tej rocznicy, a jednocześnie spsosobem na budowanie poczucia tożsamości narodowej i świadomości historycznej stał się konkurs skierowany do uczniów naszej szkoły. Zadaniem uczestnika konkursu było zapoznanie się z treścią dowolnych pieśni tematycznie związanych z Pierwszą Kompanią Kadrową, dokonanie wyboru jednej z nich, przeprowadzenie dogłębnej analizy tekstu celem odnalezienia inspiracji artystycznej oraz wykonanie pracy plastycznej o tej tematyce. Honorowy Patronat nad konkursem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka oraz Rada i Zarząd Osiedla Krzyszkowice.

W rywalizacji wzięło udział prawie 30 uczniów z całej szkoły. Złożone przez nich prace były niezwykle różnorodne, wykonane w różnych technikach plastycznych. Znaleźć wśród nich można było prace malowane, rysowane, wyklejane, wydzierane, wykonywane pędzlem, kredką, ołówkiem, nawet palcem. Wszystkie świadczyły o refleksyjnym podejściu uczestników do tego ważnego tematu narodowego oraz o tym, że wielu z nich posiada wysokie umiejętności przekładu intersemiotycznego pieśń – obraz. Dokonanie wyboru najlepszych prac było niezmiernie trudne, dlatego też, obok nagrodzonych, którzy otrzymali z rąk Pani Dyrektor Agnieszki Myślak nagrody i dyplomy 9 listopada podczas uroczystej gali z okazji Święta Niepodległości, była też duża grupa uczniów wyróżnionych.

Prace jednych i drugich zaprezentowane zostały na wystawie pokonkursowej zorganizowanej w holu szkolnym. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem oglądających zwłaszcza w dniu 11 listopada podczas uroczystości związanych z Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a połączonych z odsłonięciem tablicy pamiątkowej oraz poświęceniem Krzyża znajdującego się na utworzonym w 2018 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Wieliczce Skwerze Niepodległości w sąsiedztwie szkoły.

Organizatorki konkursu gratulują uczestnikom rywalizacji i dziękują wszystkim osobom, które wsparły działania konkursowe i przyczyniły się do sukcesu konkursu, szczególnie Pani Dyrektor Agnieszce Myślak za patronowanie przedsięwzięciu i uroczyste wręczenie nagród uczestnikom, Radzie Rodziców za ufundowanie nagród oraz członkom jury konkursowego i wszystkim nauczycielom, którzy zachęcili uczniów do udziału.

Organizatorki: Monika Głogowska – Harłoza, Agnieszka Perek i Barbara Galas.