Obóz szkoleniowy EuroWeek -Szkoła Liderów

• Maj 08 / 2014

Obóz szkoleniowy EuroWeek -Szkoła Liderów

Nasza przygoda z EuroWeek

W dniach 22-26 kwietnia grupa uczniów z klas VI a i VI b, wraz z opiekunami, uczestniczyła w obozie szkoleniowym EuroWeek – Szkoła Liderów, w pięknej górskiej miejscowości Długopole Dolne.

Program EuroWeek to specjalny obóz edukacyjny pozwalający, młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa współczesnej Europy. Jego celem jest rozwój najcenniejszych umiejętności społecznych, takich jak: praca w grupie, kierowanie, prowadzenie prezentacji.

Zajęcia prowadzone były przez szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń.  Najważniejszym elementem obozu były warsztaty z wolontariuszami z całego świata, m.in. z Kenii, Włoch, Azerbejdżanu, Turcji, Wietnamu, Rumuni, Austrii. W  trakcie ich trwania, uczniowie mieli okazję poznać tradycje, religie i zwyczaje różnych narodów. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Młodzież codziennie brała aktywny udział w prezentacjach, dyskusjach, debatach i różnych zadaniach grupowych, przyswajając sobie nowe umiejętności i szlifując swoje zdolności językowe. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega wolontariat prowadzony przez różne organizacje. Wieczory były świetną okazją do zaprezentowania się w tradycyjnych tańcach, pochodzących z krajów wolontariuszy. W przerwach między zajęciami wszyscy wyruszali na piesze wędrówki po okolicy. Odbyła się również wycieczka do Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzka.

Nasza szkoła otrzymała dyplom potwierdzający uczestnictwo w programie, a zaangażowanie każdego ucznia zostało nagrodzone specjalnym certyfikatem EFM.

Uśmiechy na twarzach uczestników i ich aktywny udział w obozie były najlepszymi dowodami ich zadowolenia z udziału w EuroWeek.

Elżbieta Czechowska

Sylwia Wąsik