Obchody Dnia Patrona Szkoły oraz Konstytucji 3 maja

• Maj 09 / 2018
  • Możliwość komentowania Obchody Dnia Patrona Szkoły oraz Konstytucji 3 maja została wyłączona

Obchody Dnia Patrona Szkoły oraz Konstytucji 3 maja

Dnia 27.04.2018 roku obchodziliśmy jak co roku Dzień Patrona Szkoły oraz Święto Konstytucji 3 maja. Występujący uczniowie przybliżyli naszej szkolnej społeczności sylwetkę Erazma Józefa Jerzmanowskiego oraz jego dokonania. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli pod pomnikiem Patrona kwiaty, natomiast podczas akademii można było posłuchać recytacji utworów poetyckich napisanych na jego cześć – warto przypomnieć, że autorką jednego z nich jest Lidia Sałabun, która przez wiele lat pracowała w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce jako nauczycielka przyrody. Oprócz tego uczniowie uświetnili uroczystość  wykonaniem piosenek związanych z życiem, poglądami oraz przesłaniem Erazma Józefa Jerzmanowskiego – istotę jego myśli oddają słowa Hymnu Szkoły:

Chociaż serca mamy młode,

Wiemy, jak zadziwić świat,

Dał nam przykład Jerzmanowski.

Pięknym czynem z dawnych lat!

Mądry Polak dał nam radę,

Jak dla innych być przykładem,

Jak się uczyć, jak pracować

I ojczysty kochać kraj! (..)

Podczas drugiej części uroczystości świętowaliśmy obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja, śpiewając pieśni patriotyczne oraz słuchając deklamacji utworów poetyckich przedstawiających ważne momenty z historii naszego kraju. Na zakończenie wręczono nagrody i złożono gratulacje laureatom konkursów: na najlepszy wiersz o Erazmie Józefie Jerzmanowskim, na pracę plastyczną oraz z wiedzy o Patronie Szkoły.

Charakter wydarzenia trafnie oddają słowa Pani Dyrektor Anny Sobaszek, która zwróciła uwagę na to, że akademia, upamiętniająca życie Erazma Józefa Jerzmanowskiego oraz uchwalenie Konstytucji 3 maja,  w wykonaniu dzieci i młodzieży, była pełna świeżości i lekkości.

Serdeczne podziękowania za akademię należą się uczniom występującym na scenie oraz nauczycielom, którzy przygotowali uroczystość:  Magdalenie Baran, Elżbiecie Ryznar, Teresie Gancarz-Uran, Romanie Wrońskiej, Januszowi Łopuchowi, Tomaszowi Bętkowskiemu, Dorocie Machno oraz opiekunom Samorządu Uczniowskiego.

Dorota Machno