:::: MENU ::::

O wartości słuchania słów kilka… 

  • Cze 06 / 2022
  • Możliwość komentowania O wartości słuchania słów kilka…  została wyłączona
Centrum Proaktywności

O wartości słuchania słów kilka… 

Jesteśmy samotni, jak nigdy wcześniej, mimo rozwoju techniki, która ułatwia  i przyspiesza komunikację. Krótkie, powierzchowne przekazy niemal całkowicie wyparły z życia  codziennego rozmowę. Doprowadziły do stworzenia pozbawionego znaczenia szumu, z którego  trudno wyłowić istotne informacje. Uczymy się jak dobierać słowa, by zagłuszyć wypowiedzi  innych, jak prowadzić bezustanną autopromocję… 

W taki sposób otaczającą rzeczywistość opisuje Kate Murphy w fascynującej książce  W ogóle mnie nie słuchasz. Czyli co nam umyka i dlaczego to takie ważne wydanej w 2022  roku przez wydawnictwo Marginesy. Autorka z ciekawością i dokładnością opisuje różne  aspekty procesu słuchania- fizjologiczną, psychologiczną i społeczną. W swoich rozważaniach  sięga zarówno po wyniki rzetelnych badań jak i wywiady, które przeprowadziła z osobami,  które naturalnie trudnią się słuchaniem– radiowcem, fryzjerem, sprzedawcą czy księdzem  spowiednikiem. Warto zaznaczyć, że Murphy nie dokonuje epokowych odkryć, ale kładzie nacisk na to, o czym nie wolno nam zapominać. Pokazuje, jak duże znaczenie ma  poświęcenie komuś czasu i uwagi. Dowodzi, że obecny kryzys komunikacyjny doprowadził  do epidemii samotności, a izolacja społeczna przyczynia się do rozwoju zaburzeń mowy  i myślenia oraz wzmaga niską samoocenę.  

Jak słuchanie wpływa na więzi międzyludzkie uzmysławia nam fragment książki: jeśli  mówimy, lecz nie słuchamy, to tak jakbyśmy kogoś dotykali, lecz nie pozwolili dotknąć siebie.  Słowa wyrażające myśli i uczucia drugiego człowieka otulają nas szczelniej niż dotyk,  ich dźwięk w nas rezonuje. Brzmienie ludzkiego głosu porusza nas na poziomie zarówno  fizycznym, jak i emocjonalnym. Dzięki temu możemy ludzi zrozumieć, ale też kochać. 

Choć tak trudno, w szybko zmieniającym się świecie, mieć cierpliwość i czas  do wysłuchania, znajdźmy go, a zyskamy coś cenniejszego i być może dowiemy się nowych  rzeczy o sobie i drugim człowieku.  

Warto sięgnąć po książkę Kate Murphy. Polecam ją serdecznie! 

Logopeda Agnieszka Baś

Top
Wielkość czcionki
Kontrast