II DZIEŃ PITAGORASA

• Mar 15 / 2015
  • Możliwość komentowania II DZIEŃ PITAGORASA została wyłączona

II DZIEŃ PITAGORASA

Dnia 4.02.2015 w naszej szkole zorganizowano i przeprowadzono „Dzień Pitagorasa”. Miał on na celu rozwijanie zdolności i zainteresowań wśród uczniów. Tak ważny tytuł jak „Mistrz odkrywania talentów” zobowiązuje. Nasz szkoła starając się skutecznie i efektywnie realizować zobowiązania wynikające z przyznanego tytułu w klasach 1-3 zrealizowała „Szkolny Dzień Matematyka” pod hasłem „Tropami Pitagorasa”. Uczniowie zostali zapoznani z wszechstronnością matematyki jako „Królowej nauk”. To ona pomaga rozwinąć umiejętność logicznego myślenia, wnioskowania i rozwiązywania problemów, które wykorzystać możemy w codziennym życiu. Bez matematyki nie byłoby powszechnie znanego nam cywilizowanego świata, to ona napędza rozwój ludzkości od najdawniejszych czasów. „Młodzi odkrywcy” mieli możliwość zapoznania się z sylwetką wielkiego starożytnego matematyka i filozofa Pitagorasa. Uczniowie pracując w grupach wykonywali obliczenia pieniężne i kalendarzowe, mierzyli długości, zmierzali się z szyfrem matematycznym i matematyczną krzyżówką. Pozwoliło to wyłonić asy matematyczne na poziomie poszczególnych klas. Kolejnym etapem był finał konkursu, w którym startowało 35 klasowych asów matematycznych. Po trudnych zmaganiach wyłoniono Mistrzów Matematyki. W klasach pierwszych: Mateusz Kochanowski 1B, Michał Wieleba 1D, Tomasz Pietras 1B, w klasach drugich: Bartosz Mrugała 2D, Mateusz Gondek 2B, Łucja Gałek 2B, w klasach trzecich: Kacper Kokoszka 3C, Grzegorz Machowski 3B, Wojciech Grzybowski 3A. Podczas „Talentowiska” uczniowie ci zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi.

Cały event został przygotowany przez zespół nauczycieli w składzie, którego znalazły się Anna Pietras, Magdalena Jastrzębska, Sylwia Kapciak, Iwona Dąbrwska.

Dzień Pitagorasa w klasach IV – VI rozpoczął się konkursem Rachmistrz, we którym udział wzięli wszyscy uczniowie tych klas. Druga część, w której uczestniczyło po trzech uczniów z każdej klasy, to zagadki logiczne, krzyżówki, łamigłówki liczbowe, tangramy oraz ćwiczenia na tablicy multimedialnej. Wybrane zadania spotkały się z dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie je rozwiązywali, wykazując się pomysłowością, kreatywnością i sprytem. Bardzo dobrze pracowali w zespole. Efektem końcowym był plakat z wykonanymi zadaniami. Każdy uczestnik drugiej części otrzymał słodycze.

Program Dzień Pitagorasa z pewnością przyczynił się do rozwijania wyobraźni matematycznej, zwrócił większą uwagę uczniów na obecność matematyki w wielu dziedzinach życia i działalności człowieka.

Zwycięzcy szkolnego etapu konkursu Rachmistrz:

Kl. 4

I miejsce – Maciej Hałat

Kl. 5

I miejsce – Wojciech Golenia

II miejsce – Adrian Wójcik

Kl. 6

I miejsce – Małgorzata Pieczko

II miejsce – Jan Golenia

Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.