Harcerski Bieg Niepodległości

• Lis 22 / 2016
  • Możliwość komentowania Harcerski Bieg Niepodległości została wyłączona

Harcerski Bieg Niepodległości

W dniu 10 listopada br. uczniowie klas szóstych w nietypowy sposób uczcili Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wzięli udział w X Harcerskim Biegu Niepodległości organizowanym przez Hufiec ZHP Wieliczka. Bardzo spodobała im się taka forma świętowania wolności.

Ideą gry terenowej było upamiętnienie tak ważnego dla Polaków dnia, jak również poszerzenie wiedzy historycznej oraz sprawności działania w terenie, a przede wszystkim propagowanie postaw patriotycznych, zapoznanie z historią Wieliczki oraz integracja młodzieży z harcerzami.

Uczestnicy mieli nie lada wyzwanie. Z mapą w ręku musieli jak najszybciej dotrzeć do wyznaczonych miejsc. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, ale żeby gdziekolwiek wyruszyć patrole musiały  rozwiązać trudne szyfry, grypsy, które czasem należało przekazać ukrytym gdzieś łącznikom. Uczniowie musieli pokonać „pole minowe”, zbudować czołg z siebie samych, zrobić opatrunek rannej osobie, czy dopasować herby miast do mapy konturowej Polski.

Nasi uczniowie wykazali się sprytem, wiedzą i szybkością, a także pomysłowością. Po zakończonym biegu wszyscy spotkali się na poczęstunku. Każdy patrol otrzymał pamiątkowy dyplom i plakietki. Szkolna drużyna odczuła lekki niedosyt, dlatego już przygotowuje się do biegu w przyszłym roku.

Elżbieta  Ślusarczyk