Goście z Finlandii

• Paź 24 / 2017
  • Możliwość komentowania Goście z Finlandii została wyłączona

Goście z Finlandii

W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr4 w Wieliczce realizowany jest projekt „Język i nowoczesne metody drogą do sukcesu naszej szkoły” w ramach ERASMUS+ z funduszy POWER. Projekt trwa od 1 września 2016r. do 31 marca 2018r. W ramach tego projektu 13 nauczycieli uczestniczyło w trzech mobilnościach zagranicznych do Portugalii. Nauczyciele doskonalili się w zakresie języka obcego, metod interaktywnych na bazie najnowszych programów komputerowych oraz metod aktywizujących. Panie biorące udział w mobilności w Lizbonie w kwietniu 2017r. doskonaliły swój warsztat pracy poznając różne metody aktywizujące w międzynarodowej grupie, gdzie nawiązały kontakty z nauczycielami z różnych krajów europejskich między innymi z Finlandii. Zainteresowanie kulturą, tradycją, historią, szkolnictwem oraz pięknem naszego kraju stało się powodem wizyty nauczycielek z Finlandii: Marjo Partanen i Niny Enkkelä w Polsce w dniach 13 – 17 października 2017r. Nauczyciele SPzOI Nr4 opiekowali się gośćmi w czasie ich pobytu w Krakowie i Wieliczce. 16 października Panie Marjo i Nina odwiedziły SPzOI Nr4. Zorganizowano z tej okazji spotkanie, w którym uczestniczyły: dyrektor Agnieszka Myślak, w-ce dyrektor Anna Sobaszek, Marjo Partanen, Nina Enkkelä, nauczyciele biorący udział w projekcie i nauczyciele biblioteki. Na spotkaniu zorganizowanym w szkolnej bibliotece panie Nina i Marjo zaprezentowały założenia systemu edukacyjnego w Finlandii. Jest to jeden z najlepiej ocenianych systemów w Europie. Fińscy nauczyciele są bardzo dobrze wykształceni. Na kierunki pedagogiczne dostają się tylko najlepsi. Cieszą się w swoim społeczeństwie dużym autorytetem i szacunkiem. Szkoła i Dom mają swoje konkretnie określone zadania wobec kształcenia i wychowania młodego człowieka, które są zdecydowanie rozdzielone i w tych obszarach nie ma przerzucania ciężaru odpowiedzialności. W edukacji dzieci stawia się na samodzielność oraz dbałość o kulturę i rozwój fizyczny. Prace domowe są minimalne i stosuje się je tylko po to, aby nauczyć dziecko systematyczności i odpowiedzialności. Dzieci wychowywane są w duchu, że od najmłodszych lat biorą odpowiedzialność za to, co robią. Po zakończeniu prezentacji Finki rozmawiały z nauczycielami wymieniając się wrażeniami i doświadczeniem. Po spotkaniu gospodarze oprowadzali gości po szkole oraz jej otoczeniu. Panie były zachwycone dużą ilością gabinetów i sal służących wspomaganiu rozwoju dziecka. Obejrzały gabinety: logopedyczne, terapeutyczny, biofeedback, salę doświadczania świata oraz pracownię do nauki języka angielskiego i pracownię terminalową. Podobało im się także zagospodarowanie terenu wokół szkoły między innymi stworzony przez rodziców piękny ogród służący hortiterapii, plac zabaw, boisko „Orlik”. Na koniec pani dyrektor Agnieszka Myślak podziękowała Paniom za piękną prezentację oraz wiele cennych uwag na temat pracy swojej szkoły. Następnie Panie w towarzystwie dwóch nauczycielek zwiedzały Kopalnię Soli, zabytkowy Rynek Wielicki i jego okolice oraz Tężnię Solankową. Ogromne wrażenie zrobił na gościach pobyt w Kopalni Soli. Było to dla nich, jak się wyraziły, egzotyczne doświadczenie. Bardzo pięknie i miło wyrażały się o spotkaniu i poznanych nauczycielach. Mamy nadzieję, że nasza znajomość zaowocuje w przyszłości w postaci różnego rodzaju projektów tworzonych na platformie e-Twinning a może i innych.

Barbara Galas
zdjęcia: Agnieszka Baś