Bądź widoczny, noś odblaski!

• Lis 07 / 2016
  • Możliwość komentowania Bądź widoczny, noś odblaski! została wyłączona

Bądź widoczny, noś odblaski!

W tym roku, tak jak i w poprzednich latach nasza szkoła wzięła udział w Małopolskim Konkursie „Odblaskowa Szkoła” organizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Październik był zatem dla nas miesiącem bardzo widocznym i wyjątkowo odblaskowym. Uczniowie zaangażowali się w wiele akcji promujących bezpieczeństwo pieszych oraz noszenie odblasków podczas poruszania się na ulicach, realizując tym samym główne cele projektu.

Dla klas młodszych zorganizowane zostało spotkanie z pracownikami Straży Miejskiej w Wieliczce, podczas którego uczniowie poznali specyfikę pracy strażników, a także mieli możliwość zwiedzenia radiowozu, co sprawiło im wiele radości. Najmłodsi otrzymali również kamizelki odblaskowe, w których pięknie prezentują się każdego dnia podczas drogi do szkoły.

Uczniowie klas drugich brali natomiast udział w Odblaskowym Pochodzie promującym bezpieczeństwo i noszenie odblasków wśród naszej społeczności lokalnej. Z transparentami i odblaskami maszerowali ulicami Wieliczki, pokazując jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych. Mieli przy okazji możliwość zwiedzenia budynku Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce oraz bliższego zapoznania się z pracą strażaków.

W ramach akcji chętni uczniowie brali udział w ogólnoszkolnych konkursach wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego, plastycznym konkursie na plakat i gazetkę ścienną, a także tworzyli prezentację multimedialną zachęcające do noszenia odblasków. „Odblaskowa dyskoteka” zorganizowana przez Samorząd Uczniowski przekonała natomiast wszystkich, że ubieranie się w odblaski nie jest nudne i niemodne i może być całkiem ciekawą ozdobą każdego stroju.

Wielkim wydarzeniem podsumowującym działania podjęte w ramach konkursu była „Odblaskowa Gala”. Wzięli w niej udział uczniowie klas 0-III. Podczas gali zaprezentowali się laureaci konkursu „Odblaskowe wersy”, którzy pięknie wyrecytowali swoje utwory dotyczące prawidłowego poruszania się po drogach. Klasy drugie z kolei, śpiewająco przypomniały o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Najodważniejsi uczniowie klas pierwszych wzięli natomiast udział w „Odblaskowym Pokazie Mody” i zaprezentowali publiczności przygotowane przez siebie niesamowite kreacje, w których widoczność na drogach jest gwarantowana. Podczas gali wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzenie światełkami rowerowymi, świecącymi brelokami i innymi odblaskowymi elementami, dzięki którym mogą być bardziej widoczni. Wszystkim laureatom gorąco gratulujemy!

Wszystkie podjęte w ramach konkursu działania z pewnością przyczyniły się do zwiększenia świadomości dzieci na temat zasad i bezpieczeństwa, jakie należy zachować podczas poruszania się po ulicach. Dodatkowo rozdawane podczas akcji elementy odblaskowe, ufundowane przez Radę Rodziców, pozwolą kierowcom na dostrzeżenie naszych uczniów już z daleka i tym samym zwiększą bezpieczeństwo na naszych drogach.

Pamiętajmy, że w Polsce jest ustawowy obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do 15tego roku życia. A dzięki działaniom organizowanym przez małopolskie szkoły w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła” coraz więcej osób jest świadomych jak ważne w stroju pieszego są odblaskowe elementy, więc my również miejmy je zawsze przy sobie!