:::: MENU ::::

Tradycje

  • Lis 08 / 2013
  • Możliwość komentowania Tradycje została wyłączona

Tradycje

Sztandar i hymn szkołyCykliczne imprezyMały Nobel

Sztandar oraz hymn szkoły
Obchodząc 100 rocznicę istnienia, szkoła wróciła ponownie do dawnego patrona jakim był Erazm Józef Jerzmanowski. Było to w roku 1999 a imię nadała Rada Miejska w Wieliczce. W tymże roku Rada Rodziców ufundowała nowy sztandar, którym uświetniane są ważne szkolne uroczystości.

Oprócz tego poczet sztandarowy reprezentuje szkołę w uroczystościach pozaszkolnych w naszym mieście oraz związanych z naszym patronem w Towarzystwie Erazma i Anny Jerzmanowskich w Prokocimiu.

sztandar1

sztandar2

W związku z nadaniem szkole imienia, co roku w kwietniu obchodzimy uroczyście Dzien Patrona. W tym dniu odbywa się konkurs dotyczący wiadomości o patronie oraz część artystyczna.
Szkoła ma również własny hymn, którego słowa napisała pani Alicja Kolanowska a muzykę do niego skomponowała nasza koleżanka pani Magdalena Baran.

Hymn szkoły

Chociaż serca mamy młode,
Wiemy, jak zadziwić świat,
Dał nam przykład Jerzmanowski
Pięknym czynem z dawnych lat!

Mądry Polak dał nam radę,
Jak dla innych być przykładem,
Jak się uczyć, jak pracować
I ojczysty kochać kraj!

Ref. Choć przeminą młode lata,
Choćby i na koncu świata,
Chcemy zawsze jak najdłużej
Całym sercem Polsce służyć!

Ten, kto trudów się nie lęka,
Kto jest z książką za pan brat,
Kto pokochał naszą szkołę,
Ten zdobędzie wiedzy skarb!

Wiedz to jest cenny klejnot,
A jej wartość każdy zna,
Wiedz wielką jest potęgą
„Żyj nam, szkoło, tysiąc lat!!!”

Ref. Choć przeminą młode lata…

Imprezy cykliczne wpisane w tradycję naszej szkoły

Styczen – zima w pełni. Święta już za nami, ale nastrój świąteczny wciąż trwa. W ten czarowny czas spotykamy się całymi rodzinami i w blasku świec wspólnie śpiewamy kolędy.
„WIECZÓR KOLĘD” – to tradycja naszej szkoły, do której starannie przygotowują się nasi koledzy i koleżanki. Przyjemnie jest wspólnie zakolędować – Zapraszamy!

Styczen – luty corocznie od 2001 roku odbywa się „SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI”. Jego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa, a w szczególności rozbudzanie zamiłowania do poezji.
Każda klasa wyłania w eliminacjach klasowych po dwóch reprezentantów. Wszyscy uczestnicy „Szkolnego konkursu recytatorskiego” otrzymują ciekawe nagrody książkowe, co stanowi dodatkowy bodziec rozwijający zainteresowania książką i czytelnictwem.
Czterech najlepszych recytatorów reprezentuje szkołę w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim organizowanym przez CKiT. Corocznie mamy laureatów tego konkursu.
Każdego roku repertuar tematyczny konkursu jest inny.
Pozostali uczniowie nie recytujący wierszy mają możliwość reprezentowania swoich umiejętności artystycznych; tanecznych, wokalnych, muzycznych, aktorskich, dziennikarskich.

Luty – zimowy wypoczynek, ale nie lenistwo w ofercie naszej szkoły uczniowie znajdą ciekawe propozycje spędzenia wolnego czasu. Konkurencje sportowe, zajęcia twórcze, warsztaty plastyczne, wyjazdy na basen, do kina i na narty. To tylko wybrane propozycje dla uczniów, którzy zdecydują się spędzić z nami czas. Dla każdego znajdzie się coś miłego.

Marzec – z chwilą, gdy przyroda budzi się do życia, a kartki kalendarza sygnalizują nadejście wiosny, nasza szkoła mieni się różnymi kolorami. Tęczowych, barwnych strojów, bibułowych kwiatów i wypełnia się śmiechem od podłogi aż po sufit. Rozbrzmiewa dźwiękami największych światowych przebojów w wykonaniu uczniów klas IV – VI. Ten niezwykły dzien to 21 marzec – PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY.

„Tęga głowa” – tak można powiedzieć tylko o nielicznych, którym udało się zdobyć ten tytuł w konkursie wiedzowym z różnych dziedzin życia. Odbywa się on w naszej szkole
każdego roku w dniu wiosny. Na dwóch poziomach uczniowie „ walczą” o ten zaszczytny tytuł.
W młodszej grupie wiekowej ( klasy 0 – III ) konkurs ma charakter samokontroli i sprawdzenia swojej wiedzy, współpracy w grupie i zbiorowego podejmowania decyzji.
W starszej grupie wiekowej ( klasy IV – VI ) uczniowie indywidualnie popisują się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Hasło konkursu wiedzowego : GIMNASTYKUJ UMYSŁ TAK SAMO JAK CIAŁO

Kwiecien – to szczególny czas dla naszej szkoły. W tym miesiącu obchodzimy
DZIEŃ PATRONA. Erazm, Józef Jerzmanowski to postać niezwykła nie tylko dla naszej szkoły. Ten człowiek „ obywatel świata” i równocześnie wielki patriota zasługuje na chwilę wspomnienia. By uczcić pamięć tego wielkiego Polaka co roku obchodzimy „ Dzien Patrona”
Uczniowie przygotowują program artystyczny poświęcony E.J Jerzmanowskiemu oraz wykazują się swoją wiedzą na temat życia i działalności patrona. Dzien ten to święto szkoły.

Maj – miesiąc zieleni, kwiatów, słonca i śpiewu ptaków. To dobry czas na odpoczynek i zabawę. A jak zabawa to tylko na IMPREZIE INTEGRACYJNEJ. Zapraszamy na nią nie tylko uczniów naszej szkoły z rodzinami, ale wszystkich chętnych. Uczestnicy zabawy będą mogli wziąć udział w wielu warsztatach plastycznych, zabawach, konkursach i loteriach fantowych. Będzie można zatanczyć, zaśpiewać i posilić się, a dla wszystkich milusinskich znajdzie się coś słodkiego.

Czerwiec – wakacje tuż, tuż! Ale najpierw mały test sprawności fizycznej uczniów naszej szkoły. „DZIEŃ SPORTU” – to świetna okazja do wykazania się swoją sprawnością i tężyzną fizyczną, zręcznością czy wytrzymałością. W wielu konkursach i zawodach sprawdzamy zdolności indywidualne i zespołowe uczniów. Czasami konfrontujemy je z umiejętnościami nauczycieli. Wszystkim życzymy miłej zabawy!

Rok 2008/2009

Wrzesień – schyłek lata, pożegnania, powroty i pierwszy szkolny dzwonek. Dzień 1 września to dla jednych koniec beztroskich harców, a dla innych powrót do ulubionych zajęć, zabaw miłych i sympatycznych kolegów i koleżanek. Każdego roku w murach naszej szkoły witamy nowych uczniów. Z radością patrzymy jak raźno maszerują pierwszaki, a nie tak dawno jeszcze maluchy. W tradycji szkolnej to właśnie ONI w szczególny sposób witani są w progach naszej szkoły. Życzymy im samych sukcesów, wielu przyjaciół i pochwał tyle, ile pomieści dzienniczek.

Październik – dzień 14 października to okazja do podziękowań nauczycielom za ich trud, troskę i opiekę, gdyż to właśnie DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ, czyli DZIEŃ NAUCZYCIELA. W tym dniu nikt nie szczędzi serdeczności swoim paniom, panom i katechetom, czasami nowocześnie, wesoło, albo śmiesznie. Dziękujemy wszystkim za miłe słowa, to nam daje siłę i chęci do pracy. Październikowy czas to pora na sprawdzian dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Podczas uroczystości Ślubowania przyjmowani są do grona braci uczniowskiej uczniowie klas pierwszych. Po wybrzmieniu słów przyrzeczenia – to najbardziej podniosły moment uroczystości – każdy uczeń, po nałożeniu na ramię przez panią dyrektor wielkiego, niczym zaczarowanego ołówka z malucha staje się uczniem.

Listopad– dzień 11 listopada w naszej szkole obchodzimy uroczyście wszak to Święto Odzyskania Niepodległości. Ta krótka lekcja historii, podczas której przeżywamy ważne i trudne w dziejach naszej ojczyzny wydarzenia jest wyrazem naszego patriotyzmu i szacunku dla tych, którzy tę historię tworzyli i umierali dla idei „ Bóg – Honor – Ojczyzna”. W tym dniu swój wysiłek i ciężką pracę, zroszoną potem, prezentują uczniowie naszego Uczniowskiego Klubu Sportowego. Społeczność lokalna ma okazję podziwiać wyczyny gimnastyków sportowych rekrutujących się z pośród uczniów naszej szkoły. A umiejętności tych młodych sportowców zapierają dech w piersiach. Naprawdę warto to zobaczyć.

Grudzień – to miesiąc obfitujący w atrakcje i niespodzianki. Święto Górnicze nie mogło przejść bez echa, wszak mieszkamy w mieście o długiej tradycji górniczej. Zabytkowa kopalnia soli znajduje odzwierciedlenie w dziecięcej twórczości teatralnej, literackiej i plastycznej. Grudniową tradycją stał się kiermasz bożonarodzeniowy połączony z odwiedzinami Świętego Mikołaja. Kiermasz był doskonałą okazją do zakupienia ozdób świątecznych, rzec można rękodzieł, które wyszły spod sprawnych rąk uczniów i ich rodziców. Ten dzień wyczekiwany jest przez wszystkich, ale podwójnie przeżywają go uczniowie klas trzecich. To dzień, w którym przedstawiane są „Jasełka”. Mali aktorzy śpiewając i przedstawiając historię narodzin Jezusa wprowadzają wszystkich w świąteczny nastrój.

Styczeń – to czas zarezerwowany dla bliskich nam osób, ponieważ obchodzimy wtedy „Dzień Babci i Dziadka”. W okolicy 21 stycznia nasza szkoła wypełnia się radosnym gwarem i życzliwym spojrzeniem ukochanych babć i dziadków. To dla nich maluchy prężą się na scenie, szepcząc z trudem zapamiętane wiersze. A potem biegną z niespodzianką w dłoni i wypiekami na twarzy, by uściskać dziadka, a babcię całusem obdarzyć. By ten czas niezwykły, był bardziej podniosły zapraszamy wszystkich na „ Wieczór kolęd”. Radosnym śpiewom nie ma końca, a miła atmosfera przenosi się do klas, gdzie uczniowie goszczą swoich dziadków.

Luty– karnawał w pełni, a więc pora na zabawę. Jak każe tradycja w pierwszą sobotę ferii zimowych w naszej szkole odbywa się kostiumowy bal karnawałowy dla uczniów klas 0-III. Och! Jakie bywają tu bale, a takie że wychodzić z nich nie chce się wcale. Był bal u księżniczki, w tęczowej krainie i z wiosną i latem, jesienią i w zimie, z czerwonym serduszkiem w kolorze czerwieni. Od pomysłów na bale aż się w oczach mieni. Po balu jest czas na odpoczynek wszak to szkolnych ferii zimowych zaczynek. Czas odpoczynku szczelnie wypełniony. Znaleźć tu można wiele atrakcji przygotowanych przez nauczycieli. Oprócz zajęć szkolnych jest czas na wyjazdy: na basen, do kina, na kulig, czy narty. A po wysiłku, czy to fizycznym , czy też psychicznym można liczyć na nagrodę i poczęstunek. Miłego wypoczynku i nie zapominajcie o bezpieczeństwie!

Marzec – początek najpiękniejszej pory roku – wiosny. Dzień 21 marca to czas zabawy i sprawdzianu wiedzy i umiejętności dla klas I-III w konkursie wiedzowym ” Tęga głowa”. Każda klasa również bierze udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

MAŁY NOBEL

„MAŁY NOBEL”
Nagroda im. E. J. Jerzmanowskiego

Kilka słów o nagrodzie:

Nagroda przyznawana jest corocznie decyzja Rady Pedagogicznej, uczniowi wyróżniającemu się szczególnymi osiągnięciami w nauce.
To nasza szkolna tradycja ku czci Patrona, który był fundatorem nagrody- tzw. „Polski Nobel” przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, literatury i działalności humanitarnej.
Regulamin przyznawania nagrody: 

Nagrodę otrzymuje osoba odnosząca sukcesy w konkursach przedmiotowych, artystycznych, sportowych.
Za najważniejsze osiągnięcia można uznać:
1. Udział w finałach konkursów przedmiotowych.
2. Znaczącą lokatę w konkursach jednoetapowych np. Kangur, konkursy literackie, artystyczne, sportowe itp.
3. Wysokie osiągnięcia w pozaszkolnych kołach zainteresowan, współpracujących ze szkołą.

Nagrodę przyznaje Dyrektor szkoły po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną, Radę Szkoły i SU.

Nagroda jest przyznawana na zakonczenie roku w formie pieniężnej.

O wysokości nagrody decyduje dyrektor szkoły.

W przypadku braku odpowiednich kandydatów nagroda nie jest przyznawana.

W wyjątkowej sytuacji nagroda może być przyznana więcej niż jednemu uczniowi.

Dotychczasowi laureaci Nagrody im. Erazma Józefa Jerzmanowskiego:

1. 1998 – Aleksandra Stopa VI b
2. 1999 – Patrycja Barnaś III b
3. 2000 – Aleksandra Stopa VIII b, Mateusz Hauschild V b
4. 2001 – Mateusz Zając III b
5. 2002 – Szymon Nowak VI a
6. 2003 – Ewelina Rachwał VI b
7. 2004 – Magdalena Kowal VI a
8. 2005 – Karolina Majtyka VI a
9. 2006 – Jakub Hojoł VI b, Grzegorz Kapusta VI a, Magdalena Butrym VI a
10. 2007 – Monika Topa VI a
11. 2008 – Sara słojewska VI a

Top
Facebook
Facebook
Wielkość czcionki
Kontrast