Bezpieczna, odblaskowa droga do szkoły

• Paź 16 / 2016
  • Możliwość komentowania Bezpieczna, odblaskowa droga do szkoły została wyłączona

Bezpieczna, odblaskowa droga do szkoły

Drodzy Rodzice!

Wasze dzieci codziennie (niejednokrotnie same) wychodzą z domu: na zajęcia szkolne, pozalekcyjne, a także na spotkania z rówieśnikami. Pamiętajcie, że pozbawione w tym czasie opieki osób dorosłych – mogą być narażone na wiele niebezpieczeństw!

1. Ustalcie z dzieckiem godziny wyjścia do szkoły oraz terminy powrotów z niej, warunki i sposoby wzajemnego kontaktowania się w nagłych wypadkach.
  2. Pamiętajcie, aby strój Waszego dziecka był zawsze wyposażony w odblaskowe elementy.
  3. Sprawdźcie i oceńcie, jak Wasze dziecko radzi sobie z samodzielnym otwieraniem i zamykaniem mieszkania.
  4. Zadbajcie o właściwe przechowywanie kluczy (dziecko nie powinno ich wieszać na szyi).
  5. Wybierzcie dziecku najbezpieczniejszą trasę do szkoły i zastrzeżcie, aby z niej nie zbaczało.
  6. Nie pozwalajcie nosić do szkoły większych kwot pieniędzy oraz wartościowych przedmiotów.
  7. Nauczcie swoje dziecko właściwego zachowania w stosunku do osób obcych, aby nigdy nie korzystało z oferowanej przejażdżki z nieznajomym, poczęstunku, czy prezentu.
  8. Uświadomcie je, iż w sytuacji zagrożenia nie powinno się wstydzić głośnego wołania o pomoc (wyposażcie w numery telefonów do służb ratowniczych, a także do swojego miejsca pracy).
  9. Wyposażcie dziecko w elementarną wiedzę dotyczącą bezpiecznych zachowań w kontakcie z agresywnie zachowującymi się zwierzętami. Jeśli sami posiadacie psa – zadbajcie, aby on również nie stanowił zagrożenia dla innych osób (wyprowadzajcie go na smyczy i w kagańcu).
  10. Zawsze – bez wahania reagujcie na sytuacje, kiedy Waszemu dziecku stało się coś złego – kiedy zastraszano go, okradziono lub pobito (powiadomcie dyrekcję szkoły i Policję).
  11. Wspólne spacery i wycieczki wykorzystajcie jako doskonały moment do nauki podstawowych zasad i przepisów ruchu drogowego.