Pierwsza Pomoc Przedmedyczna w klasach trzecich.

• Cze 12 / 2024
  • Możliwość komentowania Pierwsza Pomoc Przedmedyczna w klasach trzecich. została wyłączona

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna w klasach trzecich.

Plakat promujący pierwszą pomoc z trójką rannych dzieci i nr tel alarmowego 112

W roku szkolnym 2023/2024 został zrealizowany projekt edukacyjny ,,Pierwsza Pomoc Przedmedyczna” skierowany do uczniów klas trzecich. Celem tego projektu było wyposażenie dzieci w podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, aby mogły one skutecznie reagować w sytuacjach awaryjnych.

Cele Projektu:

– zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy;

– kształtowanie postaw prospołecznych i odpowiedzialności za innych;

– rozwijanie umiejętności praktycznych w zakresie ratownictwa przedmedycznego;

– podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa i reagowania w sytuacjach zagrożenia.

Przebieg Projektu:

Projekt został podzielony na kilka etapów:

Warsztaty teoretyczne:

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach teoretycznych, podczas których prowadzące omawiały podstawowe zagadnienia związane z pierwszą pomocą. Dzieci dowiedziały się m.in. jak rozpoznać sytuacje zagrażające życiu, jakie są numery alarmowe oraz jakie są zasady wzywania pomocy.

Zajęcia praktyczne:

W ramach zajęć praktycznych uczniowie ćwiczyli podstawowe techniki ratunkowe, takie jak sprawdzanie oddechu, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej (pozycji bezpiecznej) oraz postępowanie w przypadku zadławienia, użądlenia, zasłabnięcia oraz krwotoku z nosa.  Na fantomie przećwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).

Egzamin:

Na zakończenie projektu przeprowadzono egzamin praktyczny i teoretyczny, podczas którego uczniowie musieli wykazać się zdobytą wiedzą i umiejętnościami.

Projekt „Pierwsza Pomoc Przedmedyczna dla klas III” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczniów. Dzieci zdobyły cenne umiejętności, które mogą okazać się nieocenione w sytuacjach kryzysowych. Wychowawcy klas, w których były przeprowadzone zajęcia wyrazili swoje zadowolenie z inicjatywy, podkreślając jej ważność i praktyczne zastosowanie w życiu codziennym.

Dziękujemy w szczególności naszym Koleżankom z klas: 3a, 3c, 3d, 3e i 3f za możliwość przeprowadzenia zajęć.  Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności i wiedza będą procentować w przyszłości, a nasi uczniowie będą mogli w razie potrzeby pomóc innym.

Koordynatorki Projektu:

Monika Kokor, Dorota Michałowicz