Wielka lekcja mitologii- Od chaosu do kosmosu

• Lis 30 / 2014
  • Możliwość komentowania Wielka lekcja mitologii- Od chaosu do kosmosu została wyłączona

Wielka lekcja mitologii- Od chaosu do kosmosu

28 listopada, o godzinie 8.50 w sali gimnastycznej naszej szkoły, odbyła się wielka lekcja mitologii pt. „Od chaosu do kosmosu”. Zasłużyła sobie ona na określenie „wielka” z dwóch  powodów. Po pierwsze, jej odbiorcami byli wszyscy uczniowie klas czwartych  i szóstych. Po drugie zaś, została przygotowana przez wszystkie klasy piąte.  Zajęcia te  miały charakter  pokazowy, w których wykorzystano techniki oceniania kształtującego. Była ona realizacją innowacji pedagogicznej pt. Wszystko wiem, czyli nowe taktyki do szkolnej praktyki, która jest wdrażana w tym roku szkolnym.  Z racji dużego grona uczestników, cele lekcji zostały odpowiednio dostosowane dla każdej  klasy.

KLASA 4

Poznanie  historii stworzenia świata według starożytnych Greków oraz zaznajomienie się z  sylwetkami bogów greckich.  Dowiedzenie się, o czym jest mit  „ Demeter i Kora”.

KLASA 5

Utrwalenie wiadomości dotyczące powstania świata wg mitologii, sylwetek bogów greckich oraz   celu tworzenia mitów przez starożytnych Greków.

KLASA 6

Przypomnienie i  utrwalenie  wiadomości dotyczące powstania świata wg mitologii, sylwetek bogów greckich oraz  celu tworzenia mitów przez starożytnych Greków.

Całość składała się z dwóch części. Na początku uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych zostali zapoznani z celami lekcji zapisanymi w języku ucznia, NaCoBeZu oraz pytaniami kluczowymi. Następnie miejsce miały niezwykle ciekawe gry dramatyczne w wykonaniu uczniów klas piątych, które obrazowały mityczny porządek świata.

Klasa 5c zaprezentowała scenkę przedstawiającą powstanie świata wg mitologii greckiej, a zatem wyłonienie się go z chaosu.

Gdy wszyscy bogowie zostali powołani do życia, na scenę weszli uczniowie klasy 5a i zaprezentowali scenkę uczty na Olimpie, podczas której zgromadzeni  mieli możliwość przypatrzenia się, jak wyglądało życie błękitnokrwistych mieszkańców Olimpu.

Na zakończenie klasa 5b swym wystąpieniem odpowiedziała na pytanie, po co Grecy tworzyli mity? Aby zobrazować ten problem, wcielili się w bohaterów mitu Demeter i Kora, który wyjaśnia skąd powstały pory roku.

Po prezentacjach przyszedł czas na część podsumowującą lekcji. W tym celu został przeprowadzony tekst powtórzeniowy. W  loży ekspertów zasiedli:  Reja, Zeus i Demeter. Zadawali oni uczniom pytania związane ze scenkami, których byli obserwatorami. Za prawidłowo udzieloną odpowiedź uczniowie zostali zapraszani na olimpijską ucztę, gdzie mogli korzystać z zasobów stołu.

Lekcja mitologii, jaką zorganizowały i przeprowadziły panie: Teresa Sikora, Elżbieta Ryznar i Maria Surówka, była bardzo inspirująca dla uczniów i nauczycieli, którzy obserwowali zajęcia. Dawała możliwość zapoznania się, powtórzenia i utrwalenia wiadomości związanych z mitami wszystkim klasom, dzięki czemu była uniwersalna i ponadczasowa.

Elżbieta Ryznar