O świetlicyRegulaminCele i zadaniaPomoc specjalistycznaWyprawkaPlan zajęć
Plan wychowawczyZapisy 2020/2021
Świetlica szkolna jest miejscem miłego, przyjaznego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu przez uczniów przed lub po lekcjach. To miejsce, które zapewnia zorganizowaną opiekę wychowawczą umożliwiającą wszechstronny rozwój osobowości dzieci.
Świetlica jest czynna w godzinach 7:00 -17:00; dla uczniów klas I-IV oraz dzieci integracyjnych oczekujących na dowóz do domu.
W świetlicy organizowane są różnorodne zajęcia wychowawczo-dydaktyczne zgodne z planem wychowawczym świetlicy, którego celami są: rozbudzenie tożsamości szkolnej, lokalnej i narodowej, właściwa komunikacja społeczna, stwarzanie możliwości osiągania sukcesu oraz bezpieczeństwo wychowanków świetlicy.
Czas wolny uczniów w świetlicy organizowany jest poprzez różne formy zajęć, tak, aby dzieci aktywnie i chętnie w nich uczestniczyły, swobodnie się bawiły, nawiązywały kontakty rówieśnicze oraz pogłębiały swoje zainteresowania.
W poszczególne dni tygodnia odbywają się: zajęcia czytelnicze, zajęcia z piosenką, zajęcia przyrodniczo-matematyczne, zajęcia plastyczne, zajęcia manualne, zajęcia ruchowe. Wychowankowie również mają możliwość oglądania bajek czy filmów animowanych. Dzieci chętnie korzystają ze szkolnego Placu Zabaw i szkolnego boiska Orlik, aby móc spędzić czas na świeżym powietrzu. Uczniowie mają w świetlicy możliwość odrobienia zadań domowych z pomocą wychowawcy świetlicy.
W świetlicy odbywają się również inne zajęcia uatrakcyjniające, prowadzone przez nauczycieli, rozładowując przy tym liczebność grupy w godzinach, kiedy duża liczba uczniów potrzebuje korzystać ze świetlicy. Do zajęć tych należą m.in.: origami, papieroplastyka, zajęcia komputerowe, gry i zabawy logopedyczne, zajęcia czytelnicze, plastyczne.
Wychowawcy świetlicy organizują także dla dzieci różnorodne konkursy oraz przygotowują i przedstawiają z wychowankami inscenizacje.
Zapisu dziecka do świetlicy dokonują Rodzice (opiekunowie prawni) poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej, zawierającej podstawowe dane osobowe i adresowe oraz informacje o odbieraniu dziecka ze świetlicy. Do Karty zapisu należy dostarczyć aktualne zaświadczenia z pracy obydwojga rodziców (do wglądu). Kartę zapisu należy składać bezpośrednio u wychowawców świetlicy.
W przypadku odbierania dziecka ze świetlicy przez inną osobę niż uwzględniono to w Karcie zapisu należy powiadomić o tym wychowawcę świetlicy w formie pisemnej (na kartce lub w dzienniczku ucznia).
Zapis dziecka do świetlicy szkolnej zobowiązuje do przyniesienia wyprawki świetlicowej.
Regulamin świetlicy [plik docx]
Regulamin świetlicy [plik pdf]
Aneks do Regulaminu – Procedura bezpieczeństwa pracy świetlicy szkolnej w warunkach pandemii COVID-19
Cele i zadania świetlicy szkolnej [plik pdf]
Nasza szkoła zatrudnia: pedagoga, psychologa, logopedów, pedagogów specjalnych, surdopedagoga, tyflopedagoga, dogoterapeutę, hortiterapeutę, muzykoterapeutę. Ich działania .nakierowane są zarówno wobec uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności, jak też uczniów z opiniami z PPP i placówek służby zdrowia, a także wszystkich innych dzieci będących uczniami szkoły.
Udzielają oni pomocy w takich problemach, jak:
- trudności emocjonalne, emocjonalno – społeczne (diagnoza, terapia),
- różnego typu trudności w nauce (m.in. wstępna diagnoza ryzyka dysleksji, terapia pedagogiczna),
- zaburzenia mowy różnego rodzaju (intensywna terapia logopedyczna),
- terapia specjalistyczna nakierowana na określonego typu niepełnosprawności,
- szeroko zakrojone działania profilaktyczne (dostarczanie wiedzy na ważne tematy, prowadzenie programów i zajęć profilaktycznych),
- trudności materialne (współpraca z instytucjami udzielającymi pomocy, organizacja pomocy w szkole).
Pomoc udzielana jest zarówno uczniom, jak i ich rodzicom (porady, wskazówki, niekiedy terapia rodziny), oraz nauczycielom w ich pracy z uczniami.
Nasi specjaliści zajmują się nie tylko uczniami, którzy mają trudności, ale też dziećmi szczególnie uzdolnionymi, pomagając planować i realizować program rozwoju tych zdolności.
TYMCZASOWO WSTRZYMANA
7.00- 8.00
Zabawy dowolne, konstrukcyjne, gry planszowe, zabawy w kącikach zainteresowań, rysowanie, kolorowanie.
8.00- 8.30
Przerwa śniadaniowa.
9.00-10.00
13.30-14.30
Zajęcia powadzone przez wychowawców związane z omawianym tematem – zajęcia czytelnicze, muzyczne, przyrodnicze, plastyczne, sprawnych rąk, ruchowe, konkursy, zabawy okolicznościowe, zajęcia sportowe na boisku/ w terenie.
11.30-12.15
12.35- 13.15
Obiad.
14.30 – 15.30
Czytanie bajek, odrabianie zadań domowych.
15.30- 17.00
Zabawy integracyjne, na placu zabaw, spacery, zabawy ruchowe, relaksacyjne, słuchanie muzyki, piątki filmowe/ animowane wg potrzeb dzieci. Sprzątanie sali.
Uwagi
Ramowy plan dnia w świetlicy szkolnej podlega zmianom w zależności od potrzeb bieżących, pogody, zainteresowań, samopoczucia i aktywności dzieci.
Zajęcia w poszczególne dni tygodnia:
Poniedziałek – zajęcia czytelnicze, wprowadzenie w tematykę cyklu zajęć.
Wtorek – zajęcia muzyczne, rytmiczne, nauka piosenki, zabawy z piosenką.
Środa – zajęcia plastyczno-techniczne.
Czwartek – zajęcia przyrodnicze/ matematyczne.
Piątek – zajęcia ruchowe, podsumowanie cyklu tygodniowego.
Plan wychowawczy świetlicy szkolnej 2019/2020 [plik pdf]
Karta zapisu dziecka do świetlicy szkolnej 2020/2021 [plik docx]
Karta zapisu dziecka do świetlicy szkolnej 2020/2021[plik PDF]