• Lut 04 / 2014
  • Możliwość komentowania Spotkanie partnerów społecznych w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce . została wyłączona

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce we wrześniu 2013 r. przystąpiła do realizacji projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa (ZPB),. Projekt wzorowany na doświadczeniach holenderskich jest pilotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, natomiast bezpośrednio patronuje mu Komenda Powiatowa policji w Wieliczce, gdzie koordynatorem działań związanych z realizacją ZPB jest nadkomisarz Barbara Zamojska – oficer prasowy Policji. Projekt realizowany jest nie tylko w obszarze placówek oświatowych ( szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne, placówki ponadgimnazjalne), ale także na terenie wyższych uczelni Krakowa ( Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Rolniczy, Akademia Wychowania Sportowego). Głównym założeniem tego projektu jest zintegrowanie działań wszystkich środowisk i instytucji oraz władz samorządowych w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa w szkołach.
W dniu 21 stycznia odbyło się spotkanie partnerów społecznych, w którym wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji gminnych i powiatowych, środowiska lokalnego. W spotkaniu wzięli udział:
– Zastępca Burmistrza ds. Społecznych – p. Urszula Rusecka
– Kierownik Wydziału Edukacji – p. Tomasz Machnik
– Radny Rady Miejskiej w Wieliczce – p. Damian Konieczny
– Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji – nadkomisarz p. Barbara Zamojska
– Specjalista ds. nieletnich – p. Magdalena Chwastek
– Dzielnicowy – mł. Aspirant p. Mirosław Skowronek
– Proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Pawła Apostoła – ks. Wiesław Popielarczyk
– Dyrektor poradni Psychologiczno-pedagogicznej w Wieliczce – p. Maria Włodarz
– Dyrektor Gimnazjum w Węgrzcach Wielkich – p.
– Przewodnicząca rady osiedla Krzyszkowice – p. Bożena Nowak
– Prezes Stowarzyszenia „Moje Krzyszkowice” – p. Szymon Nowak
– Pedagog szkolny gimnazjum w Węgrzcach wielkich – p. B. Kolwalczyk
– Przedstawiciele rady Rodziców – p. A. Zydroń, E. Klimczyk
– szkolny Organizator Rozwoju Edukacji –p. Alicja Kapcia

Na początku spotkania zostały zaprezentowane doświadczenia w ramach realizacji projektu ZPB w Gimnazjum w Węgrzcach Wielkich przez pedagoga szkolnego p. B. Kowalczyk, szkołę, która w bieżącym roku otrzyma tytuł Lidera Szkół Promujących Bezpieczeństwo.

Następnie koordynator ZPB w naszej szkole p. D. Michałowicz oraz p. członek zespołu zadaniowego p. A. Baś przedstawiły wyniki diagnozy stanu bezpieczeństwa, która została przeprowadzona na początku roku szkolnego, następnie wnioski –postulaty, jakie wysunęli respondenci w celu poprawy bezpieczeństwa w szkole i w drodze do/ze szkoły.
Na koniec prezentacji pokazaliśmy nasze działania, profikatyczno-wychowawcze, które podjęliśmy, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa wśród naszych uczniów,.
Po prezentacji dyrektor szkoły p. M. Zadrożniak zaprosiła uczestników w spotkania do dyskusji, która przebiegała w miłej i twórczej atmosferze, większość z zaproszonych gości zaproponowała pomoc w rozwiązywaniu problemów z obszaru bezpieczeństwa deklarując ciekawe rozwiązania temu służące.

Wszystkim uczestnikom spotkania pragniemy jeszcze raz gorąco podziękować, przytaczając słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego „„Najlepiej prosi ten, kto dziękuje”