Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk

• Lut 05 / 2018
  • Możliwość komentowania Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk została wyłączona

Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk

Dnia 31 stycznia 2018 w naszej szkole gościła Barbara Gawryluk – ceniona pisarka książek dla dzieci oraz tłumaczka literatury szwedzkiej, znana z takich utworów jak Dżok. Legenda o psiej wierności, Mali bohaterowie, Kaktus, wierny przyjaciel, Przedszkolaki z ulicy Morelowej, Zuzanka z pistacjowego domu. Przetłumaczyła z języka szwedzkiego między innymi, uwielbiane przez polskich młodych czytelników, książki Martina Widmarka z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai oraz dla nieco starszych dzieci utwory Moni Nilsson – Brännström o chłopcu, który ma ksywę Tsatsiki. Oprócz tego prowadzi między innymi niedzielną, autorską audycję „Alfabet” o książkach dla dzieci i młodzieży. Barbara Gawryluk przyjechała na zaproszenie pani Alicji Pankiewicz pracującej na co dzień w naszej szkolnej bibliotece oraz pani Doroty Machno uczącej języka polskiego, które spotkały ją podczas zeszłorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, gdzie udały się wraz z członkami szkolnego koła dziennikarskiego.

W spotkaniu uczestniczyła Dyrekcja naszej szkoły: Agnieszka Myślak oraz Anna Sobaszek. W szkolnej bibliotece zgromadzili się uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami i w skupieniu słuchały opowieści Barbary Gawryluk o jej książkach, pracy autorki, tłumaczki oraz dziennikarki. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziła prawdziwa historia, która stała się pretekstem do napisania legendy o psie Dżoku, ale nie tylko. Dzieci chętnie słuchały również anegdotek o zabawnych zdarzeniach przy powstawaniu audycji w Radiu Kraków. Najmłodsi uwielbiają śmieszne historie o zwierzątkach, a takich opowieści podczas spotkania było całe mnóstwo, bo Barbara Gawryluk bohaterami swych książek często czyni zwierzęta, które jak zdradziła kocha. Pisarka czytała na głos fragmenty swych utworów, rozdawała autografy oraz odpowiadała na pytania, których nie było końca…

Pod koniec spotkania Dyrekcja szkoły wraz z dziećmi wręczyła autorce w podziękowaniu za wspaniałe, mądre i rozwijające spotkanie portret wykonany przez uczennice – Kalinę Słapak oraz Wiktorię Wojtaszek. Wszystkich uczniów zapraszam do zajrzenia na szkolnego bloga i przeczytania postów dotyczących książek tłumaczonych przez Barbarę Gawryluk. Niebawem ukaże się również tekst dotyczący utworów autorki opowieści o Dżoku. My czekamy na kolejne jej utwory oraz tłumaczenia, o których nieco opowiedziała podczas spotkania, odkrywając rąbek tajemnicy na temat jej planów twórczych.

Dorota Machno

zdjęcia: http://sp4wieliczka.pl/aktualnosci/galeria/nggallery/wszystkie/Spotkanie-autorskie-z-Barbar%C4%85-Gawryluk