:::: MENU ::::

Spotkania profilaktyczne uczniów i rodziców z Przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce

  • Gru 06 / 2019
  • Możliwość komentowania Spotkania profilaktyczne uczniów i rodziców z Przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce została wyłączona
Aktualności

Spotkania profilaktyczne uczniów i rodziców z Przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce

Profilaktyczna walizka edukacyjna – spotkanie edukacyjno-informacyjne dla rodziców.

W dniu 29 listopada br. na terenie szkoły odbyło się spotkanie edukacyjno-informacyjne dla rodziców ze specjalistą ds. nieletnich p. M.Jeger-Kęsek z KPP w Wieliczce.

W trakcie spotkania rodzice mieli okazję zapoznać się z zawartością tzw. walizki edukacyjnej zawierającej przedmioty (czasami bardzo niepozorne), które mogą być wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji środków psychoaktywnych (narkotyków, dopalaczy).  Pani M. Jeger- Kęsek uwrażliwiała rodziców na sygnały mogące świadczyć o sięganiu przez nastolatków po substancje psychoaktywne: reakcje organizmu, zmiany w zachowaniu i wyglądzie, używanie specyficznego języka – „narkotykowego” slangu młodzieżowego. Dodatkowo, zapoznała rodziców z dostępnymi w aptekach narko-testami.  

Odpowiedzialność prawna dzieci i młodzieży – spotkanie z uczniami klas VI,VII, VIII.

 Natomiast w dniach 3 XII, 4 XII, 5 XII 2019r.  funkcjonariusze z Powiatowej Komendy Policji w Wieliczce Pani M. Jeger- Kęsek oraz Pan D. Obrzud w ramach spotkań profilaktycznych przeprowadzili z uczniami zajęcia na temat: ”Odpowiedzialność prawna nieletnich”.

Głównym celem spotkania było zapoznanie uczniów z najważniejszymi przepisami prawa dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Podczas spotkania wyjaśniono, jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz omówiono konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, spożywanie alkoholu i środków psychoaktywnych  ( również dopalaczy), palenie papierosów. 

Policjant zwrócił również uwagę uczniów na obowiązek systematycznej nauki, rytmicznego uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego także podlegają postępowaniu przed sądem. 

W trakcie spotkania został omówiony temat cyberzagrożeń i cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się, że umieszczenie wizerunku osoby w celu jej ośmieszenia, zamieszczanie obrażających kogoś treści i opinii np. na stronie internetowej, na blogu, w serwisie Społecznościowym, rozesłanie e-mailem lub przez telefon komórkowy itp. podlega odpowiedzialności karnej. Te same przepisy dotyczą tworzenia kompromitujących  i ośmieszających stron internetowych, blogów, fałszywych kont i profili w serwisach społecznościowych.

Pedagog szkolny 

Dorota Michałowicz 

Top
Facebook
Facebook
YouTube
Wielkość czcionki
Kontrast