Spotkania autorskie z pisarką Katarzyną Ryrych.

• Lis 27 / 2022
  • Możliwość komentowania Spotkania autorskie z pisarką Katarzyną Ryrych. została wyłączona

Spotkania autorskie z pisarką Katarzyną Ryrych.

16 listopada 2022 roku odbyły się w naszej szkole dwa spotkania autorskie dla uczniów klas IV – VIII z pisarką Katarzyną Ryrych. Organizatorem spotkań była biblioteka szkolna we współpracy z księgarnią „Tuliszków”.

Katarzyna Ryrych należy do najczęściej nagradzanych i najbardziej cenionych polskich autorek piszacych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. pięciokrotną laureatką Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży (nagrodzone powieści to m.in. „Wyspa mojej siostry”, „ O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze  i myszach podpogłogowych”, „Lato na Rodos”), Konkursu Literackiego im. Kornela Makuszyńskiego oraz konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2017 za powieść „Łopianowe Pole”.

Spotkania zostały skonstruowane wokół motywu inspiracji. Katarzyna Ryrych mówiła o tym, co zainspirowało ją do napisania prezentowanych przez siebie książek: mieszkańcy Wieliczki – ludzie, którzy już odeszli na zawsze, sytuacja na granicy polsko – białoruskiej, wojna w Ukrainie, niezwykła opowieść o miłości opowiedziana w jedynej kawiarence małej miejscowości, spacery po cmentarzach, na których zapisana jest historia: odlana z brązu róża czy rzeźba pękniętego na pół serca na płytach nagrobnych. Pisarka mówiła o wartości, jaką jest rodzina, o sile, jaką daje wsparcie najbliższych. Poruszyła też obecny w jej powieściach temat niepełnosprawności oraz emocji osób dotkniętych niepełnosprawnością i ich najbliższych. Na koniec uczniowie  zadawali pytania, m.in. ile czasu zajmuje napisanie książki.

Po obu spotkaniach była możliwość zakupienia książek autorki. Do Pani Katarzyny Ryrych ustawiły się długie kolejki po dedykacje i autografy.

Dziękujemy za udział w spotkaniach,

nauczyciele – bibliotekarze

Małgorzata Jastrzębska i Ewa Merklinger