:::: MENU ::::

„Ślubowanie pierwszaków” 2005 r.

  • Lip 15 / 2005
  • Możliwość komentowania „Ślubowanie pierwszaków” 2005 r. została wyłączona
Aktualności

„Ślubowanie pierwszaków” 2005 r.

W dniu 16 listopada 2005 r. społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 4
w Wieliczce zwiększyła liczebność o 44 nowych uczniów. Ta grupa „nowych” od pierwszego września korzystała z budynku naszej szkoły, ale tak naprawdę dopiero tego dnia stała się jej nierozerwalną częścią. Najmłodsi uczniowie przystrojeni
w kolorowe czapki, z dumą ślubowali na sztandar szkoły następującymi słowami:
„Ślubuję na sztandar szkoły być dobrym Polakiem, będę dbał o dobre imię swej klasy
i szkoły. Będę dobrze się uczył i służył pomocą słabszym. Będę sprawiał radość wychowawcom i rodzicom.”
Program artystyczny został przygotowany przez zespół nauczycieli klas pierwszych: Małgorzatę Dymek, Magdalenę Jastrzębską, Annę Pietras, Barbarę Galas i Magdalenę Krzyszkowską. Gwoździem programu okazał się profesjonalnie odtańczony „Krakowiaczek – pierwszaczek” o wdzięcznej nazwie „Dzwoneczek”. Owacjom nie było końca, był to taniec cudownie integrujący, ponieważ tańczyła również grupa dzieci z klasy integracyjnej. Pierwszaki, aby zostać pełnoprawnymi uczniami musiały zdać egzamin ze znajomości następujących symboli i zagadnień: ojczyzna, godło, patron i grzeczne zachowanie. Po egzaminie teoretycznym, przyszedł czas na próbę praktyczną – „Próba uśmiechu”. Każdy pretendent do uzyskania pełnego prawa do używania tytułu „ucznia” musiał wpierw wypić szklankę soku z cytryny, a zaraz po tym pięknie się uśmiechnąć:
„A teraz pierwszaki egzamin mają,
Sprawdzimy jak się po cytrynie uśmiechają.
Wypiją kubek soku z cytrynki,
I muszą zrobić radosne minki.”
Próba praktyczna uznawana była za zaliczoną dopiero wówczas, gdy po całkowitym opróżnieniu kubka, na buzi kandydata na ucznia pojawiał się piękny uśmiech – a nie było to łatwe!
Wszyscy zdali egzaminy i zostali pasowani przez panią dyrektor Marię Zadrożniak na ucznia. Po uroczystości było mnóstwo radości, gratulacje i kwiaty oraz cała masa zdjęć.

Top