:::: MENU ::::

Czytelnicza kapsuła czasu

  • Kwi 05 / 2019
  • 0
Aktualności

Czytelnicza kapsuła czasu

Co czytają czwartoklasiści w wolnym czasie? Okazuje się, że nie tylko SMS-y i instrukcje nowych gier komputerowych.

W naszej szkole odbył się konkurs „Skarby mojej domowej biblioteki”, skierowany właśnie do uczniów klas IV. Ich zadaniem było zaprezentować książkę, która według nich nadaje się do umieszczenia w literackiej kapsule czasu, gdyż z różnych względów zaciekawiłaby młodych czytelników z przyszłości, może nawet z czasów, gdy papierowe książki wyjdą z użycia. Wybór należało uzasadnić, wskazując walory czytelnicze książki, przybliżając to, co w niej może zainteresować nastoletniego odbiorcę, bez względu na fakt, czy żyje on w XXI, XXII czy może XXX wieku. Prezentację treści miała uzupełnić ilustracja. Liczyło się przede wszystkim uzasadnienie swojego wyboru czytelniczego poprzez postawienie jednoznacznego akcentu na to, co w książce ponadczasowe i zawsze aktualne dla młodego odbiorcy, to, co zaciekawiło konkursowicza i zainteresuje jego rówieśnika z przyszłości.

Na konkurs wpłynęło ponad 20 prac. Wszystkie znakomicie wpisywały się w określone tu ramy. Część czwartoklasistów postawiło na klasyczną formę recenzji oceniającej walory książki, niektórzy zaś zaskoczyli oryginalnością ujęć, wzbogacając swoje prezentacje tematyczną grą planszową własnego autorstwa czy wykorzystując technikę lapbooka.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe i słodkości, które podczas spotkania finałowego w bibliotece szkolnej wręczyła im Pani Dyrektor Agnieszka Myślak, dołączając gorące pochwały i gratulacje.

Konkursowiczom życzymy, by nigdy nie zatracili przyjemności płynącej z kontaktu z dobrą książką.

Monika Głogowska-Harłoza

Zostaw komentarz

Top