
Nasza szkoła bierze udział w akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 82. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Organizatorem akcji, przebiegającej w tym roku pod hasłem „Dodajemy odwagi”, jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943r. W tym roku rocznica przypada na Wielką Sobotę, dlatego wydarzenia związane z akcją Żonkile organizujemy przed i po przerwie wielkanocnej. Nauczyciele bibliotekarze uczestniczyli w szkoleniach przygotowanych przez Muzeum Polin. W bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę książek dla dzieci i młodzieży poświęconą tematyce II wojny światowej i holocaustu, m.in. książki z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”: „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej, „Irena Sendlerowa – Magiczny koralik” Beaty Ostrowickiej, „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych, książkę ucznia klasy IIIf naszej szkoły, Tymona Pichety „Kiedy Steve był w moim wieku. Opowieść o Sacherze Izraelerze”, która ma swoje źródło w akcji Żonkile i najnowszą książkę Marka Michalaka, byłego Rzecznika Praw Dziecka – „Opowieści o tym, jak naprawiać świat, inspirowane Januszem Korczakiem”. Warto w tym miejscu dodać, że wszyscy wymienieni wyżej autorzy gościli w naszej szkole i uczniowie mieli możliwość się z nimi spotkać i porozmawiać. Starszej młodzieży i nauczycielom proponujemy książki historyczne poświęcone problematyce II wojny światowej i holocaustu. 25 kwietnia 2025 roku w bibliotece szkolnej odbędzie się spotkanie autorskie z Tymonem Pichetą, autorem książki „Kiedy Steve był w moim wieku. Opowieść o Sacherze Izraelerze”.
Po wojnie, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, ostatni przywódca, Marek Edelman, otrzymywał od anonimowej osoby żółte kwiaty, najczęściej żonkile. Sam również składał takie pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Żółty żonkil, który przypinamy na piersi 19 kwietnia, jest symbolem zbiorowej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.
Nauczyciele bibliotekarze