Zapraszamy na kiermasz.
„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”
Jesień w bibliotece szkolnej!
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice!
Nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki uzyskanym środkom księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 367 egzemplarzy, głównie nowości wydawniczych. Są wśród nich również audiobooki.
Planując zakupy książkowe, uwzględniłyśmy m.in. wyniki Ogólnopolskich Wyborów Książek, które odbyły się w bibliotece szkolnej w maju 2024 roku. Przeprowadziłyśmy konsultacje z Biblioteką Młodych w wielickiej Mediatece na temat najbardziej poczytnych książek. Kierowałyśmy się także wiedzą i obserwacjami dotyczącymi zainteresowań czytelniczych naszych uczniów.
Uzyskane środki przeznaczyłyśmy również na zakup 7 tabletów do wykorzystania na lekcjach bibliotecznych oraz działania promujące czytelnictwo. W ramach programu odbyły się dwa spotkania autorskie z pisarką Katarzyną Keller dla klas 0 – III i klas IV – VI. Uczniowie i nauczyciele angażują się w projekty edukacyjne z nowo zakupionym księgozbiorem.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej i jej oddziału w budynku „Wieliczanki”!
Nauczyciele bibliotekarze
Noc Bibliotek.
Wystawa stała została przygotowana z pomocą Pani Ewy Drabik, nauczycielki plastyki w naszej szkole. Nauczyciele bibliotekarze: Panie Małgorzata Jastrzębska i Agnieszka Socha-Downar wprowadziły gości w tematykę prezentowanych prac, a także w samą ideę ogólnopolskiej akcji czytelniczej pod nazwą Noc Bibliotek.
Prace artystyczne Uczniów prezentowane na sztalugach i wiklinowym parawanie stworzyły przytulną galerię. Chętnie odwiedzają ją zarówno stali czytelnicy, jak i specjalnie przybywający w tym celu uczniowie. Do tej pory odbyły się trzy wernisaże: z udziałem klasy 7c, uczniów ze świetlicy – 15 października 2024 r. oraz uczniów ze świetlicy (druga grupa) – 16 października. Gościem Honorowym podczas wernisażu była Pani Agnieszka Myślak
– Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieliczce. Młodzi artyści prezentowali swój warsztat twórczy. Pani Ewa Drabik moderowała i wspierała twórców podczas spotkania. Pani Dyrektor zwróciła uwagę na wystawione prace jako źródło inspiracji dla innych, zachęcała do odkrywania w sobie talentów i osobistego rozwoju.
Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających i stanowi zachętę
do inspirujących rozmów o sztuce.
Zdjęcia – autorstwa p. Jagody Lis-Bukowskiej:
https://drive.google.com/drive/folders/1w-ENqFlVvBwAbBLeOE_aeLPIdlwNtacP?usp=drive_link
Spotkania autorskie z pisarką Katarzyną Keller.
W środę, 25 września 2024 roku odbyły się w naszej szkole dwa spotkania autorskie z pisarką Katarzyną Keller. Uczestniczyły w nich dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III oraz uczniowie klas IV – VI. Organizatorem spotkań była biblioteka szkolna we współpracy z księgarnią „Tuliszków”. Odbyły się one w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Katarzyna Keller jest autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz licznych artykułów dotyczących edukacji, praw dzieci i problemów społecznych. Jest również pomysłodawczynią warsztatów upowszechniających czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.
Oba spotkania miały niezwykle dynamiczny przebieg i przybrały formę spontanicznego, naturalnego dialogu dzieci z pisarką. Pani Kasia odeszła od przygotowanej wcześniej koncepcji i odpowiadała na liczne pytania dotyczące pracy pisarza, m.in. roli wyobraźni w procesie tworzenia, sztucznej inteligencji, a także opłacalności pisania książek. Ciekawość dzieci była duża, zatem nie zabrakło również pytań o bardziej prywatnym charakterze. Bezpośrednie spotkania z ludźmi książki sprzyjają promowaniu czytelnictwa i kształtowaniu gustów czytelników.
Po obu spotkaniach była możliwość zakupienia książek autorki. Do Pani Kasi Keller ustawiły się długie kolejki po dedykacje i autografy. Książki pisarki będzie można już wkrótce wypożyczyć w bibliotece szkolnej.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Zaproszenie na spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Keller.
Całoroczne konkursy czytelnicze rozstrzygnięte!
Otrzymaliśmy kolejny certyfikat: ” Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”.
LOTERIA W BIBLIOTECE.
Zapraszamy do udziału w kolejnej akcji w ramach ogólnopolskiego programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”. Przyjdź i wylosuj sobie książkę 🙂
Zaproszenie biblioteki szkolnej.
„Ogólnopolskie Wybory Książek”.
Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich naszych uczniów do wzięcia udziału w „Ogólnopolskich Wyborach Książek”. Organizatorem akcji odbywającej się w ramach rocznego programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka” jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole”. Cele akcji to: poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży, dostosowanie księgozbiorów bibliotek do tych zainteresowań, promocja czytelnictwa i bibliotek szkolnych, kształtowanie postaw obywatelskich i popularyzacja zasad wyborów.
W bibliotece szkolnej i jej filii w Solnym Mieście wybory książek odbędą się w dniach 7 – 29 maja 2024 roku i przebiegać będą zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Nauczyciele bibliotekarze
„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka” – ogólnopolski program.
„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”
Nasza biblioteka bierze udział w Ogólnopolskim Programie dla Bibliotek pod nazwą „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”. Celem programu organizowanego przez miesięcznik nauczycieli bibliotekarzy „Biblioteka w szkole” jest promowanie czytelnictwa, aktywności i wizerunku bibliotek.
Od października 2023 roku działa w naszej bibliotece „Klub Pożeraczy Książek”. W drugim semestrze rozpoczęła się akcja „Bookflix”. Do końca roku szkolnego zaplanowane są projekty i akcje czytelnicze: „W bibliotece damy Ci spokój”, „Loteria w bibliotece” oraz „Ogólnopolskie Wybory Książek”. O ich szczegółach poinformujemy niebawem.
Bardzo serdecznie zapraszamy naszych Czytelników.
Nauczyciele bibliotekarze
http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2024/04/regulamin_biblioteka_dobre_miejsce.pdf
Wyniki ankiety „Czy czytanie jest trendy?”
Cały dokument dostępny w formie pliku:
http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2024/04/Ankieta-analiza.pdf
Certyfikat „Biblioteka przyjazna uczniowi”.
Z wielką radością pragniemy poinformować, że Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce otrzymała Certyfikat w Ogólnopolskim Konkursie „Biblioteka przyjazna uczniowi” zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. W ramach konkursu, we współpracy z nauczycielami informatyki – Panią Justyną Drozdowską i Panem Stanisławem Łatasem, przeprowadzony został w klasach IV – VIII sondaż on-line na temat „Czy czytanie jest trendy?”. Odbyły się: Szkolny Konkurs Recytatorski „W poetyckim kalejdoskopie”, w którym po raz pierwszy przyznana została Nagroda Publiczności w kategoriach klas IV – VI i VII – VIII oraz II Szkolny Konkurs „Mistrz Czytelnictwa” dla klas IV – VI i VII – VIII. W klasie IIIc zorganizowana została akcja „Czytanie łączy pokolenia”. Dla wychowanków świetlicy przeprowadzono liczne pogadanki na temat: Dlaczego warto czytać książki? Dziękujemy Pani Dyrektor Agnieszce Myślak za wspieranie działań promujących czytelnictwo, Nauczycielom, którzy realizowali wraz z nami zadania regulaminowe, Uczniom za wzięcie udziału w konkursach i zaangażowanie w życie szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uhonorowania naszej placówki tym zaszczytnym tytułem. Cieszymy się, że wspólnie możemy pracować na rzecz promowania czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.
Zespół koordynujący realizację zadań w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Biblioteka przyjazna uczniowi” w składzie:
Małgorzata Jastrzębska, Ewa Merklinger, Beata Kukiełka, Małgorzata Kardas, Patrycja Kica, Natalia Wójcik, Beata Słupska, Marta Drozdek
TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA.
Szczegóły oraz regulamin na stronie:
https://sp4wieliczka.pl/konkursy/
Bookflix- nowości oraz książki, po które warto sięgnąć w bibliotece szkolnej.
(aby uzyskać więcej informacji – kliknij w lupę pod okładką książki)
Bajki bez barier w bibliotece szkolnej.
W bibliotece szkolnej dostępne są psychoedukacyjne opowiadania z serii Bajki bez barier wydane przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko”. Książki zostały ufundowane przez Radę Rodziców z inicjatywny naszych szkolnych pedagogów.
Autorkami opowiadań są pedagodzy – Joanna Maria Chmielewska oraz Aleksandra Chmielewska. Każde z nich przybliża nam świat dziecka z danym rodzajem niepełnosprawności. Ukazuje, z jakimi trudnościami, ograniczeniami osoba z niepełnosprawnością mierzy się na co dzień.
Bajki bez barier mogą pomóc dzieciom zrozumieć kolegę, siostrę, sąsiada, różniących się od nich, uczą otwartości, tolerancji i wrażliwości wobec drugiego człowieka.
Książki polecamy szczególnie wszystkim rodzicom i wychowawcom – mogą one posłużyć jako wstęp do rozmowy na bardzo ważny temat, jakim jest empatia w stosunku do osób z niepełnosprawnością.
Nauczyciele bibliotekarze
23 października 2023 roku odbyła się w naszej szkole akcja czytelnicza „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Akcja odbyła się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” pod hasłem „Tu kwitnie wyobraźnia”.
Ogólnopolskie wydarzenie, w które nasza szkoła włącza się co roku, zostało zauważone i docenione przez jury konkursu „Zwyrtała 2023” na najlepszy pomysł promujący czytanie, zorganizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju Rabka Festival.
W naszej szkole w akcję włączyło się 400 osób – uczniów i nauczycieli. Czytane teksty cechowała różnorodność tematyczna i gatunkowa. W tym roku mogliśmy czytać z Legimi. Dlaczego warto czytać na przerwie przekonywała w krótkim filmie pisarka Katarzyna Ryrych. Do biblioteki szkolnej zaproszone zostały w tym dniu dzieci z oddziałów przedszkolnych. W „strefach czytania” mogły posłuchać wierszy klasyków poezji dziecięcej w wykonaniu nauczycieli bibliotekarzy. Działaniem towarzyszącym wydarzeniu była inauguracja „Klubu Pożeraczy Książek”. Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród naszych czytelników.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to czytelnicze święto. Mamy nadzieję, że wspólnie przyczyniliśmy się do ustanowienia nowego, ogólnopolskiego rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji i zachęcamy do włączania się w proponowane przez nas działania, których celem jest promocja czytelnictwa w naszej szkole.
Nauczyciele bibliotekarze
i zespół promocji czytelnictwa
Dlaczego warto czytać na przerwie?
Zrób sobie „Przerwę na czytanie” z Legimi!
Dołącz do czwartej międzynarodowej edycji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną WOM-u w Gorzowie Wlkp. Spośród 40 tytułów w języku polskim, angielskim i ukraińskim wybierz interesującą Cię książkę w formie ebooka lub synchrobooka.
Czytaj to co lubisz i bądź częścią pięknego czytelniczego święta.
Strona jest aktywna do końca października.
Instrukcja obsługi strony:
- Wejdź na stronę www.legimi.pl/przerwa-na-czytanie/
- Kliknij „dalej”.
- Wybierz książkę, a następnie zaloguj się lub zarejestruj w Legimi.
- Pobierz aplikację mobilną Legimi. Po zalogowaniu się wybrana książka znajdzie się na Twojej wirtualnej półce.
Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole.
29 września 2023 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki przypada w dzień urodzin autorki książek dla dzieci i młodzieży – Janiny Porazińskiej. Nasza szkoła ponownie włączyła się w to wydarzenie czytelnicze. Teksty literackie wybrane na ten dzień cechowała różnorodność gatunkowa i tematyczna. Czytano fragmenty nowości wydawniczych, lektur obowiązkowych i uzupełniających oraz „Biblii”, m.in. „Księgi Rodzaju” (hymn o stworzeniu świata) i drugiej „Księgi Królewskiej” (o działalności króla Salomona), „Radomanię” ( o Marii Skłodowskiej – Curie), „Pax”, opowiadania z serii „Bajki bez barier” dotyczące problemów niepełnosprawności, „Opowieści o tym, co w życiu ważne” Marka Michalaka, „Baśnie” Hansa Christiana Andersena, „Skarb Troi”, „Pajączka na rowerze” i „Kapelusz Pani Wrony.
Dziękujemy wychowawcom klas, nauczycielom języka polskiego, katechetom, wychowawcom grup świetlicowych i wszystkim uczącym, którzy włączyli się w to wydarzenie. Zapraszamy do współpracy podczas kolejnych akcji i konkursów promujących czytelnictwo w naszej szkole.
Nauczyciele bibliotekarze i zespół promocji czytelnictwa
Konkursy czytelnicze.
Szczegóły oraz regulaminy dostępne na: http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2023/10/Regulamin-Zostań-czytelnikiem-roku-szkolnego2.pdf
Całoroczne konkursy czytelnicze rozstrzygnięte!
Certyfikat „Biblioteka – szkolne centrum kultury”.
Z wielką radością pragniemy poinformować, że Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce otrzymała Certyfikat w Ogólnopolskim Konkursie „Biblioteka – szkolne centrum kultury” zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Dziękujemy Pani Dyrektor Agnieszce Myślak za poparcie inicjatywy przystąpienia szkoły do konkursu i wspieranie naszych działań, Uczniom za wzięcie udziału w konkursach, Nauczycielom i Rodzicom za motywowanie dzieci i młodzieży do zaangażowania w życie szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uhonorowania naszej placówki tym zaszczytnym tytułem. Cieszymy się, że swoją postawą wspierają Państwo działania szkoły na rzecz promocji czytelnictwa.
Zespół koordynujący realizację działań w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Biblioteka – szkolne centrum kultury” w składzie:
Małgorzata Jastrzębska, Ewa Merklinger, Beata Kukiełka, Małgorzata Kardas, Patrycja Kica, Sabina Bok – Dobrowolska, Beata Fraś , Jolanta Seweryn, Monika Głogowska – Harłoza, Ewa Szczerba.
Tydzień z poezją Wisławy Szymborskiej.
Kiermasz książek z księgarnią „Tuliszków”.
Spotkania autorskie z pisarzem Wiesławem Drabikiem.
4 maja 2023 roku gościliśmy w naszej szkole pisarza Wiesława Drabika, który spotkał się z dziećmi z oddziałów przedszkolnych i uczniami klas pierwszych. Były to już kolejne spotkania autorskie zorganizowane w tym roku szkolnym. Wcześniej naszymi gośćmi byli Katarzyna Ryrych i Marek Michalak.
Pan Wiesław Drabik jest autorem ponad dwustu książek dla dzieci ukazujących się od 1995 roku w kilku wydawnictwach, m.in. „Skrzat”, „Siedmioróg” i „Wilga”. Książki Pana Wiesława Drabika to pełne humoru wierszowane bajeczki chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych oraz rodziców czytającym swym pociechom. Najbardziej znane książeczki to: „Bajka o Smoku i Kraku i o tym, jak powstał Kraków”, „Awantura na podwórku”, „Kocie łakocie”, „Łakomczucha”, „Mała mYSZ skacze, czyli myszomania”. Seria książek „Dawno temu …” promuje mniejsze i większe miejscowości – Małe Ojczyzny. W 2022 roku Wydawnictwo „Skrzat” w serii „Bajki Drabika” wznowiło kilkanaście wydanych wcześniej bajeczek autora.
Spotkania miały bardzo żywiołowy charakter. Dzieci z typową dla swojego wieku ciekawością i spontanicznością zaangażowały się w konkursy zaproponowane przez autora. Każda prawidłowa odpowiedź była nagradzana naklejką i brawami, a do imienia dziecka pisarz układał śmieszną, wierszowaną rymowankę. Zwycięzcy konkursów otrzymali w nagrodę książeczki. Dzieci w naturalny sposób prowadziły dialog z autorem. Nasz Gość opowiadał o tym, jak został pisarzem. Prezentował swoje książki i czytał ich fragmenty. Nie zabrakło również pytań zadawanych autorowi licznie i chętnie.
Po spotkaniach była możliwość zakupienia książeczek pisarza i otrzymania autografu. Jesteśmy przekonane, że te wydarzenia czytelnicze pozostaną w pamięci dzieci na długo.
Dziękujemy za udział w spotkaniach,
organizatorki:
Sylwia Wąsik, Małgorzata Jastrzębska, Ewa Merklinger
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem.
Wyniki szkolnego konkursu literacko – plastycznego: „Nowa tajemnica Lassego i Mai”.
Wyniki szkolnego konkursu literacko – plastycznego „Nowa tajemnica Lassego i Mai” zorganizowanego w ramach projektu „Biblioteka – szkolne centrum kultury”:
Kategoria klas pierwszych:
I miejsce – Kasjan Nazarko – kl. Id
Kategoria klas trzecich:
I miejsce: Zuzanna Romańczuk – kl. IIIc
Aleksandra Kasprzyk – kl. IIIb
II miejsce – Joanna Lauterbach – kl. IIIb
III miejsce: Amelia Czyż – kl. IIIb
Maja Oleksy – kl. IIIb
Kategoria klas czwartych:
I miejsce – Aleksandra Wróbel – kl. IVb
II miejsce – Natalia Staśko – kl. IVa
III miejsce – Antonina Adamowicz – kl. IVc
Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!
Organizatorzy:
Małgorzata Jastrzębska
Ewa Merklinger
Patrycja Kica
Spotkanie autorskie z pisarzem Markiem Michalakiem.
14 kwietnia 2023 roku do naszej szkoły zawitał wyjątkowy Gość – Pan Marek Michalak. Spotkanie przeznaczone było dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I – III. Odbyło się z inicjatywy biblioteki szkolnej, we współpracy z księgarnią „Tuliszków”.
Pan Marek Michalak jest pisarzem, pedagogiem specjalnym, Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i Przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. W latach 2008 – 2018 sprawował funkcję Rzecznika Praw Dziecka.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania i przedstawienia Gościa przez Panią Dyrektor – Agnieszkę Myślak. Rozmowę z dziećmi Pan Marek Michalak rozpoczął od pytania, co jest w życiu ważne. W ten sposób nawiązał do swojej książki „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Odpowiedź „miłość” bardzo ucieszyła pisarza, ponieważ pierwsza opowieść w tej książce to właśnie „Historia o miłości”. Później padały
odpowiedzi: rodzina, przyjaźń, akceptacja, tolerancja, przyroda. Przeczytany przez Pana Marka Michalaka fragment „Historii o przyjaźni” stał się punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi na temat tej wartości. Pisarz mówił, jak ważne jest pielęgnowanie przyjaźni, wzmacnianie więzi. Przedstawił również książkę będącą kontynuacją wymienionej powyżej – „Opowieści o tym, co daje moc”. Podczas spotkania można było zauważyć, jak ważna jest dla naszego Gościa rodzina: żona, dzieci – Julia i Miłosz, które są narratorami wspomnianych wyżej opowieści i pies, również należący do rodziny. Nasi uczniowie mieli także niepowtarzalną okazję obejrzenia i dotknięcia Orderu Uśmiechu.
Dzieci chętnie i licznie zadawały pytania pisarzowi. Po wzajemnym podziękowaniu za spotkanie Pan Marek Michalak podpisywał zakupione wcześniej książki.
Dziękujemy za udział w spotkaniu,
nauczyciele – bibliotekarze
Małgorzata Jastrzębska i Ewa Merklinger
Wyniki Szkolnego turnieju Pięknego Czytania.
Zapraszamy do udziału w szkolnym Turnieju Pięknego Czytania.
Szczegóły oraz regulamin turnieju:
http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2023/03/Regulamin-Turnieju-Pieknego-Czytania-1.pdf
Konkurs plastyczny „ZOSTAŃ ILUSTRATOREM OKŁADKI” dla klas 0 – III
Szkolny konkurs plastyczny odbywał się w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Biblioteka – szkolne centrum kultury”, którego organizatorem jest Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.
W konkursie wzięło udział aż 70 uczniów naszej szkoły. Prace oceniała komisja konkursowa złożona z organizatorów i nauczycieli plastyki, kierując się regulaminem.
Oceny dokonano w 3 kategoriach wiekowych.
Wyniki konkursu są następujące:
W kategorii klas „0” :
Miejsce 1 – Oliwia Kwinta – „0” c
Miejsce 2 – Julia Batko – „0” b
Miejsce 3 – Julia Bąbka – „0” c
Wyróżnienie – Artur Śmiechowski – „0”c
W kategorii klas I:
Miejsce 1 – Szymon Ogarek – klasa 1a
Miejsce 2 – Wiktoria Huletskaya – klasa 1f
Miejsce 3 – Hanna Markocka – klasa 1f
Wyróżnienia: Ewa Lachowicz – klasa 1e
Jagoda Gawęda – klasa 1g
Jan Wójcik – klasa 1 a
Tymon Picheta – 1f
Klasy II – II:
Miejsce 1 – Emilia Batko – klasa 2 c
Miejsce 2 – Daria Mroczek – klasa 3d
Miejsce 3 – Paulina Piasecka – klasa 3e
Wyróżnienia: Wiktor Pajor – klasa 2e
Kalina Malik – klasa 2 d
Nadia Berdychowska – klasa 2e
Mateusz Ziajka klasa 2a
Lena Zadrużeńska – klasa 3b
Hanna Szatkowska – klasa 3b
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w bibliotece szkolnej w dniu 7 marca 2023 roku, natomiast w Solnym Mieście dnia 8 marca.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie. Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach i życzymy dalszych sukcesów.
Najlepsze prace plastyczne będzie można obejrzeć na wystawie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wieliczce w dniu 2 kwietnia 2023 roku. 14 marca 2023 roku będą wystawione w sali gimnastycznej budynku głównego szkoły na okoliczność spotkania autorskiego z pisarzem Markiem Michalakiem.
Organizatorzy
Konkurs na recenzję dowolnej książki.
Regulamin konkursu:
1. Koordynatorem konkursu jest biblioteka szkolna, a organizatorami panie: Małgorzata Jastrzębska, Ewa Merklinger, Monika Głogowska-Harłoza i Jolanta Seweryn. Odbywa się on w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Biblioteka – szkolne centrum kultury” zorganizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.
- Konkurs adresowany jest do uczniów klas VI-VIII.
3. Prace mają stanowić recenzję dowolnej książki, należącej do literatury dziecięcej
i młodzieżowej lub klasyki literatury światowej dostępnej młodemu czytelnikowi.
4. Objętość prac nie może przekraczać trzech stron A-4. - Jury konkursu oceniać będzie formę recenzji, uzasadnienie wyboru, oryginalność ujęcia, kompozycję, poziom językowy i stylistyczny prezentacji, a także estetykę pracy.
- Uczestnik gwarantuje samodzielność i oryginalność recenzji.
- Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników, które będą wykorzystane do ogłoszenia wyników konkursu i na potrzeby organizatora ogólnopolskiego.
- Prace proszę przekazywać do organizatorek do końca marca 2023.
- Najlepsze prace zostaną nagrodzone i udostępnione dla potrzeb konkursowych organizatora ogólnopolskiego.
Celem konkursu jest:
- rozwijanie kompetencji czytelniczych uczestników;
- kształtowanie postaw aktywnych i krytycznych odbiorców sztuki;
- zachęcenie młodzieży do poznawania literatury i świadomych wyborów czytelniczych;
- zachęcenie do wyrażania własnego zdania, oceny, sądów;
- dbałość o piękno i poprawność języka ojczystego.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!
Monika Głogowska-Harłoza i Jolanta Seweryn
Zaproszenie na spotkanie.
Konkurs literacko – plastyczny.
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs literacko – plastyczny
inspirowany serią książek Martina Widmarka
i Heleny Willis „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”
adresowany do uczniów klas II – IV.
Organizatorzy
nauczyciele bibliotekarze
Regulamin konkursu: „Nowa tajemnica Lassego i Mai”
Spotkania autorskie z pisarką Katarzyną Ryrych.
16 listopada 2022 roku odbyły się w naszej szkole dwa spotkania autorskie dla uczniów klas IV – VIII z pisarką Katarzyną Ryrych. Organizatorem spotkań była biblioteka szkolna we współpracy z księgarnią „Tuliszków”.
Katarzyna Ryrych należy do najczęściej nagradzanych i najbardziej cenionych polskich autorek piszacych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. pięciokrotną laureatką Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży (nagrodzone powieści to m.in. „Wyspa mojej siostry”, „ O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i myszach podpogłogowych”, „Lato na Rodos”), Konkursu Literackiego im. Kornela Makuszyńskiego oraz konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2017 za powieść „Łopianowe Pole”.
Spotkania zostały skonstruowane wokół motywu inspiracji. Katarzyna Ryrych mówiła o tym, co zainspirowało ją do napisania prezentowanych przez siebie książek: mieszkańcy Wieliczki – ludzie, którzy już odeszli na zawsze, sytuacja na granicy polsko – białoruskiej, wojna w Ukrainie, niezwykła opowieść o miłości opowiedziana w jedynej kawiarence małej miejscowości, spacery po cmentarzach, na których zapisana jest historia: odlana z brązu róża czy rzeźba pękniętego na pół serca na płytach nagrobnych. Pisarka mówiła o wartości, jaką jest rodzina, o sile, jaką daje wsparcie najbliższych. Poruszyła też obecny w jej powieściach temat niepełnosprawności oraz emocji osób dotkniętych niepełnosprawnością i ich najbliższych. Na koniec uczniowie zadawali pytania, m.in. ile czasu zajmuje napisanie książki.
Po obu spotkaniach była możliwość zakupienia książek autorki. Do Pani Katarzyny Ryrych ustawiły się długie kolejki po dedykacje i autografy.
Dziękujemy za udział w spotkaniach,
nauczyciele – bibliotekarze
Małgorzata Jastrzębska i Ewa Merklinger
Zaproszenie na kiermasz książek.
Podsumowanie szkolnych eliminacji Wielkiego Turnieju Wiedzy o Harrym Potterze.
Dnia 10 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie szkolnych eliminacji Wielkiego Turnieju Wiedzy o Harrym Potterze.
Spośród 23 uczestników najlepsze wyniki uzyskały:
Zaproszenie na spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych.
Wielki Turniej Wiedzy o Harrym Potterze – eliminacje szkolne: wyniki.
Dnia 4 listopada odbyły się szkolne eliminacje Wielkiego Turnieju Wiedzy o Harrym Potterze- Puchar Szkół. W konkursie wzięły udział 23 osoby z klas IV-VIII, które zacięcie walczyły o uzyskanie jak najlepszych wyników. Jest nam niezwykle miło ogłosić, że laureatkami etapu szkolnego zostały: Lena Pietrasz (kl. IV c), Anna Wójcicka (kl. IV f) oraz Lena Patyk (kl. 6 c). Uczennice będą reprezentować naszą szkołę w potyczkach ogólnopolskich, które odbędą się już niebawem .
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Nauczyciele bibliotekarze – Ewa Merklinger, Małgorzata Jastrzębska
„Przerwa na czytanie” w naszej szkole – podsumowanie akcji.
21 października 2022 roku odbyła się w naszej szkole akcja czytelnicza „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
W akcji wzięli udział: Panie Dyrektor, nauczyciele, uczniowie i pracownicy administracji – w sumie 393 osoby. Teksty wybrane na ten dzień cechowała różnorodność gatunkowa i tematyczna. Niezawodni byli jak zwykle najmłodsi. Dzieciom z oddziałów przedszkolnych czytały panie wychowawczynie. Cieszymy się bardzo, ponieważ udało nam się wspólnie ustanowić nowy rekord szkoły (w ubiegłym roku czytało 350 osób). Mamy nadzieję, że ubiegłoroczny rekord kraju również zostanie pobity, a nasza szkoły dołoży swoją „cegiełkę”. Wszystkim, którzy zaangażowali się w tę pożyteczną akcję, bardzo serdecznie dziękujemy. Zapraszamy całą społeczność szkolną do bicia rekordu w czytaniu na przerwie w przyszłym roku szkolnym.
Nauczyciele – bibliotekarze i zespół promocji czytelnictwa
Konkurs wiedzy o Harrym Potterze.
Regulamin etapu szkolnego:
W ramach przygotowań do konkursu zachęcamy do rozwiązania wstępnego quizu treningowego: https://harrypotterpucharszkol.pl/quiz/
REGULAMIN akcji konkursowej Wielki Turniej Harry Potter – Puchar Szkół – Polska:
http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2022/10/Regulamin-programu-HarryPotterPucharSzkol_przedluzony2022.pdf
„Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.
Nasza pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej – ślubowanie i pasowanie czytelników.
Na przełomie września i października odbyło się ślubowanie
i pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych.
Pierwszoklasiści z wielką niecierpliwością oczekiwali na
pierwszą wizytę w bibliotece szkolnej. Włączenie do grona
czytelników poprzedziły zajęcia, podczas których zostali oni
zapoznani z regulaminem biblioteki szkolnej i jej
księgozbiorem. Pierwszoklasiści okazali się aktywnymi
słuchaczami i zadawali wiele interesujących pytań. Na pewno
będą aktywnymi czytelnikami. Na koniec otrzymali dyplomy
upamiętniające to miłe wydarzenie. Były również pamiątkowe
zdjęcia.
Relacja-Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki przypada w dzień urodzin Janiny Porazińskiej – autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Nauczyciele – bibliotekarze: Małgorzata Jastrzębska, Alicja Pankiewicz, Ewa Merklinger
Koordynator zespołu promocji i rozwoju czytelnictwa – Patrycja Kica
Biblioteka szkolna ogłasza konkursy czytelnicze:
W dniu zakończenia roku szkolnego, 23 czerwca 2023 roku, poznamy czytelników roku i najbardziej rozczytane klasy.
Laureaci konkursów otrzymają atrakcyjne nagrody książkowe oraz Certyfikaty Promotorów Czytelnictwa.
Regulaminy konkursów na stronie:
http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2022/10/Regulamin-Zostań-czytelnikiem-roku-szkolnego.pdf
Zapraszamy!
Nauczyciele – bibliotekarze
Spotkania autorskie z Ewą Stadtmüller
2 czerwca 2022 roku w budynku głównym Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieliczce oraz w filii w „Solnym Mieście” odbyły się spotkania autorskie z Ewą Stadtmüller – autorką opowiadań, bajek, wierszy, scenariuszy teatralnych, książeczek o charakterze edukacyjnym dla dzieci oraz laureatką wielu prestiżowych nagród. Spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas I-III, ale pozostali uczniowie mogli także w nim uczestniczyć dzięki relacji na żywo transmitowanej przez Facebooka naszej szkoły.
Podczas spotkania Pani Ewa zaangażowała najmłodszych we wspólną zabawę w rymowanie
i zgadywanie. Uczniowie chórem dopowiadali treść wybranych wierszy z klasyki literatury dziecięcej. Występ pisarki uatrakcyjniły przyniesione przez nią rekwizyty – pacynki repezentujące poszczególne postacie z bajek. Miłym akcentem był spontanicznie zorganizowany konkurs na najciekawsze pytanie skierowane do pisarki. Dzieci ochoczo wcieliły się w rolę reporterów, a najciekawsze pytanie zostało nagrodzone książką Pani Ewy Stadtmüller – „Heca i inni”. Najnowszą książkę pisarki „Zagadki, wierszyki, ciekawostki o Krakowie” otrzymała także nasza szkolna biblioteka!
Występ pisarki został nagrodzony gromkimi brawami. Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zakupić książki autorki i poprosić o dedykację. Wesoła kolejka do Pani Ewy zdawała się nie mieć końca.
Nauczyciele bibliotekarze
Spotkanie autorskie z Ewą Stadtmüller:
Certyfikat „Zaczytana szkoła”
Z wielką radością pragniemy poinformować, że Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce zdobyła tytuł w Ogólnopolskim Konkursie „Zaczytana szkoła” zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Dziękujemy Pani Dyrektor Agnieszce Myślak za poparcie inicjatywy przystąpienia szkoły do konkursu i wspieranie naszych działań, Uczniom za wzięcie udziału w akcjach i konkursach, Nauczycielom i Rodzicom za zmotywowanie dzieci i młodzieży oraz członkom rodzin naszych uczniów: Babciom, Dziadkom, Prababciom i Pradziadkom oraz rodzeństwu za udział w dniu rodzinnego, międzypokoleniowego czytania w ramach akcji „Czytanie łączy pokolenia”.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uhonorowania naszej placówki zaszczytnym Certyfikatem „Zaczytanej szkoły”. Cieszymy się, że swoją postawą i zaangażowaniem wspierają Państwo działania szkoły na rzecz promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Zespół koordynujący przebieg akcji i konkursów w ramach „Zaczytanej szkoły” w składzie:
Małgorzata Jastrzębska, Ewa Merklinger, Beata Kukiełka, Małgorzata Kardas, Patrycja Kica, Sabina Bok – Dobrowolska, Joanna Jamka, Jolanta Seweryn, Justyna Dobosz
Szkolny Turniej Pięknego Czytania.
Zapraszamy do udziału w Szkolnym Turnieju Pięknego Czytania.
Szczegóły oraz regulamin na stronie:
http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2022/05/Regulamin-Turnieju-P.CZ_..docx.pdf
Ogólnopolski Konkurs „Zaczytana szkoła” – uroczyste zakończenie.
W piątek 22 kwietnia 2022 roku odbyło się uroczyste zakończenie części akcji i konkursów organizowanych w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Zaczytana szkoła”.
O godzinie 10:45 w bibliotece szkolnej zebrali się uczestnicy konkursów „Zostań autorem komiksu”, „Moje zakończenie”, „Dalsze losy bohaterów literackich” oraz akcji „Czytanie łączy pokolenia”. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli prezentację ukazującą relacje z dnia wspólnego, międzypokoleniowego czytania. Następnie Pani Dyrektor Agnieszka Myślak oraz nauczycielki – bibliotekarki Pani Małgorzata Jastrzębska i Pani Ewa Merklinger wręczyły dyplomy oraz nagrody laureatom.
Uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością. Udowodnili, że czytanie nie tylko łączy pokolenia, ale jest aktywnością, która nadal cieszy się sporym zainteresowaniem oraz stanowi inspirację do własnej twórczości literackiej tudzież plastyczno-literackiej.
Wszyscy zebrani otrzymali dyplomy, natomiast laureaci zostali nagrodzeni książkami. Prace przygotowane przez uczniów naszej szkoły zostały przesłane organizatorom Ogólnopolskiego Konkursu „Zaczytana szkoła”. Biorąc pod uwagę zaangażowanie uczestników, wkład pracy oraz poziom artystyczny opowiadań, komiksów czy też relacji jesteśmy przekonani, że uda nam się uzyskać zaszczytny tytuł „Zaczytanej szkoły”.
Wyniki rywalizacji:
*KONKURS „MOJE ZAKOŃCZENIE”:
I miejsce- Filip Ziajka (kl. V d)
II miejsce- Wojciech Płoszaj (kl. IV a)
III miejsce- Mateusz Antonik ( kl. IV b)
Wyróżnienie- Mateusz Psujek (kl. IV b)
*KONKURS „ DALSZE LOSY BOHATERÓW LITERACKICH”:
– kategoria kl. I- III:
I miejsce- Aleksandra Strzelczyk (kl. II e)
– kategoria kl. IV- VI:
I miejsce- Oskar Soból (kl. IV a)
II miejsce- Piotr Woźniak (kl. IV a)
III miejsce- Daria Wiatrowska (kl. IV a), Julian Bołdak (kl. IV a)
– kategoria kl. VII-VIII:
I miejsce- Mateusz Kochanowski (kl. VIII b)
*KONKURS „ZOSTAŃ AUTOREM KOMIKSU”:
-kategoria kl. I – III
I miejsce- Anna Antoniewska (kl. III d)
II miejsce- Lena Pawlak (kl. III d)
III miejsce- Julia Sędyka (kl. II a) , Martyna Bielak (kl. I f)
Wyróżnienia- Antonina Szkoda (kl. II a), Miłosz Marczyk (kl. II a), Martyna Dumańska (kl. I f), Mateusz Cop (kl. I b), Piotr Gąsior (kl. II b)
-kategoria kl. IV – VIII
I miejsce- Zuzanna Nalepa (kl. IV d)
II miejsce- Maja Schmidt (kl. V a)
III miejsce- Maja Golik (kl. IV f)
Wyróżnienia- Nikola Rawska (kl. IV d), Laura Michnowicz (kl. V a), Piotr Ziaja- Witek (kl. V d), Karol Mizgalewicz (kl. IV b)
*AKCJA „CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA”- wyróżnione prace:
– Liliana Dąbek (kl. I e)
– Michał Nalepka (kl. IV f)
– Kacper Kabat (kl. III c)
Gratulujemy!
Zespół koordynujący przebieg akcji i konkursów w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Zaczytana szkoła”.
„Zostań autorem komiksu!”
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Zostań autorem komiksu!”
Szczegóły oraz regulamin dostępne na stronie:
http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2022/03/Regulamin-konkursu-Zostań-autorem-komiksu.docx.pdf
Najbardziej rozczytane klasy i czytelnicy lutego:
Szkolny Konkurs Literacki: „Moje zakończenie”.
Zapraszamy do udziału w konkursie literackim. Szczegóły oraz regulamin dostępne na stronie:
http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2022/02/Moje-zako%C5%84
CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA
Zapraszamy do udziału w akcji „Czytanie łączy pokolenia”
w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Zaczytana szkoła”.
Drogi Uczniu!
Zbliżają się ferie, czas odpoczynku i dobrej zabawy. Wykorzystaj go twórczo i inspirująco!
Zorganizuj w dniach od 15 stycznia do 6 lutego domowy dzień wspólnego czytania pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”.
Zaproś swoich rodziców, dziadków, rodzeństwo do spędzenia rodzinnych chwil z książką, a następnie stwórz relację z tego wydarzenia w formie:
- pracy pisemnej lub plastycznej,
- zdjęć bądź filmiku
i pochwal się nią, wysyłając na adres: biblioteka@sp4.wieliczka.eu.
Na Twoją relację czekamy do 11 lutego.
Nauczyciele bibliotekarze
i zespół koordynujący przebieg konkursu w szkole
Zasady uczestnictwa w akcji „Czytanie łączy pokolenia”
- Akcja „Czytanie łączy pokolenia” skierowana jest do uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce oraz członków ich rodzin.
- Przedmiotem akcji jest zorganizowanie w domu, w terminie od 15 stycznia do 6 lutego, przez uczniów i ich rodziców, dnia wspólnego czytania, w którym wezmą udział zarówno młodsi, jak i starsi członkowie rodziny.
- Uczeń przygotowuje relację z przebiegu wydarzenia w postaci formy wybranej spośród następujących:
- praca pisemna,
- praca plastyczna,
- zdjęcia,
- filmik (max. 1 min).
4.Relację z wydarzenia należy przesłać na adres biblioteki szkolnej: biblioteka@sp4.wieliczka.eu do dnia 11 lutego.
5. Uczniowie biorący udział w akcji otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz pozytywną uwagę za zaangażowanie w życie szkoły.
6.Udział w akcji jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku na stronie internetowej i FB szkoły oraz w mediach Studium Prawa Europejskiego, będącego organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu „Zaczytana szkoła”.
Ogłoszenie biblioteki szkolnej!
- W dniach 3 – 5 stycznia 2022 roku biblioteka szkolna będzie pracowała w następujących godzinach:
poniedziałek – 3 stycznia 2022 roku – 8.45 – 14.45.
wtorek – 4 stycznia 2022 roku – 8.45 – 14.45.
środa – 5 stycznia 2022 roku – 9.00 – 14.00.
- W tych dniach filia biblioteki szkolnej w Solnym Mieście będzie nieczynna.
- Książki można zamawiać za pośrednictwem e-dziennika lub drogą mailową na adres: biblioteka@sp4.wieliczka.eu z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.
- Ponadto istnieje możliwość sprawdzania dostępności książek, rezerwowania ich i prolongowania za pośrednictwem konta czytelnika w systemie Mol Net+ i katalogu on-line. Zachęcamy czytelników do korzystania z tej formy kontaktu z biblioteką szkolną.
- Zamówione książki będzie można odebrać w tych dniach w godzinach 9.30 – 16.00 przy wejściu do głównego budynku szkoły.
„Świąteczny kiermasz książek z księgarnią Tuliszków”.
Konkurs fotograficzny
„Z książką mi do twarzy” rozstrzygnięty!
Wyniki konkursu fotograficznego dla klas I – VIII „Z książką mi do twarzy”:
Kategoria klas I – III:
I miejsce: Wiktor Łagosz, Tadeusz Niziołek
II miejsce: Paweł Kołcun, Liliana Dąbek, Ignacy Rataj
III miejsce: Lena Pietrasz, Mateusz Ciszewski, Bartłomiej Bernaś
Wyróżnienia:
Kacper Stachowski, Magdalena Niemiec, Dawid Suślik,
Agnieszka Paryła, Bartosz Nowacki, Klaudia Komasara,
Hanna Szatkowska, Gabriela Szymczyk, Amelia Czyż, Mikołaj Bukowski
Kategoria klas IV – VI:
I miejsce – Zofia Stec
II miejsce – Sebastian Bukowski
III miejsce – Julia Rynduch
Wyróżnienia:
Piotr Ziaja – Witek, Laura Michnowicz,
Wojciech Bukowski, Michał Wójcicki
Kategoria klas VII – VIII:
I miejsce: Natalia Szatkowska, Miłosz Gałuszka
II miejsce – Vanessa Stachowska
III miejsce: Nina Rydzewska
Wyróżnienia:
Agata Łuczak, Jakub Ożóg
Gratulujemy laureatom i wyróżnionym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie!
Nauczyciele – bibliotekarze
i zespół promocji czytelnictwa
Zostań czytelnikiem roku szkolnego 2021/2022!
Biblioteka szkolna ogłasza konkursy czytelnicze:
Najbardziej rozczytana klasa i Czytelnik roku.
Co miesiąc wyłaniamy najbardziej rozczytaną klasę i czytelnika miesiąca w kategoriach: klasy I – III
i klasy IV – VIII.
W dniu zakończenia roku szkolnego 2021/2022 poznamy najbardziej rozczytane klasy i czytelników roku.
Na laureatów czekają nagrody!
Szczegóły oraz regulamin konkursów na stronie:
http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2021/11/Zosta%C5%84-czytelnikiem-roku-szk
„Przerwa na czytanie” w naszej szkole – podsumowanie akcji.
19 października 2021 roku odbyła się w naszej szkole akcja czytelnicza „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
W akcji wzięli udział: Panie Dyrektor, nauczyciele, uczniowie i pracownicy administracji – w sumie 350 osób. Tym samym rekord szkoły z ubiegłego roku został pobity. Wszystkim, którzy zaangażowali się w tę pożyteczną akcję, bardzo serdecznie dziękujemy.
W ubiegłym tygodniu zakończył się „Jesienny kiermasz książek z księgarnią Tuliszków” – wydarzenie czytelnicze towarzyszące akcji. Ponieważ cieszył się on bardzo dużym zainteresowaniem wśród naszych Czytelników, na początek grudnia zaplanowany został kiermasz świąteczny.
Przypominamy o trwającym konkursie fotograficznym dla klas I – VIII „Z książką mi do twarzy”. Termin składania prac konkursowych został przedłużony do 10 listopada 2021 roku.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie!
Nauczyciele – bibliotekarze i zespół promocji czytelnictwa
Zapraszamy na jesienny kiermasz książek z księgarnią Tuliszków.
Z książką Ci do twarzy?
Biblioteka szkolna i zespół promocji czytelnictwa
ogłaszają konkurs fotograficzny
„Z książką mi do twarzy”
adresowany do uczniów klas I – VIII.
Prace konkursowe należy składać w bibliotece szkolnej
do 31 października 2021 roku.
Szczegóły oraz regulamin konkursu:
Regulamin-szkolnego-konkursu-fotograficznego-Z-książką-mi-do-twarzy-1.pdf
Zapraszamy do udziału w konkursie!
„Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – podsumowanie.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Koordynator zespołu rozwoju i promocji czytelnictwa – Patrycja Kica
Zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej i jej filii w Solnym Mieście w roku szkolnym 2021/2022:
http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2021/09/Zasady-funkcjonowania-biblioteki-szkolnej.pdf
Spotkanie autorskie z pisarką Beatą Ostrowicką
11 czerwca 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Beatą Ostrowicką – autorką powieści dla dzieci i młodzieży, laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. wpis na Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena za książkę „Świat do góry nogami”. Beata Ostrowicka należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY. Od 20 lat jest związana z Wydawnictwem Literatura. Spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas IV – VIII. Uczestniczyła w nim klasa IVa – była to nagroda dla najbardziej rozczytanej klasy I półrocza oraz lutego, marca i maja bieżącego roku szkolnego. Pozostali uczniowie klas IV – VIII, ze względu na reżim sanitarny, mogli obejrzeć transmisję ze spotkania na żywo w salach lekcyjnych na tablicach interaktywnych. Wcześniej czwartoklasiści wzięli udział w lekcji bibliotecznej, podczas której zaprezentowane zostały książki Beaty Ostrowickiej, m.in. z serii „Klub Łowców Przygód”, „Polscy superbohaterowie” i „Wojny dorosłych – Historie dzieci”. Dekorację w bibliotece przygotowali uczniowie klas Vc i VIIa. Spotkanie z pisarką miało formę rozmowy. Uczniowie zadawali pytania, zarówno te, które przygotowali wcześniej, jak i te spontaniczne. Pytali o pracę pisarza, proces powstawania książki, zainteresowania pisarki. Po spotkaniu mogli zakupić książki autorki z pamiątkowym wpisem.
Mamy nadzieję, że pandemia niebawem się skończy i w nowym roku szkolnym spotkania z ludźmi książki będą odbywały się w bibliotece częściej i więcej uczniów będzie mogło w nich uczestniczyć.
Małgorzata Jastrzębska
Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką w SP4 Wieliczka.
Szkolny Turniej Pięknego Czytania:
Komunikat biblioteki szkolnej!
- Od 31 maja 2021 roku biblioteka szkolna pracuje w poniedziałki, środy i piątki od 7.45. do 16.45. We wtorki i czwartki od 8.45. do 15.45.
- Filia biblioteki szkolnej w Solnym Mieście jest czynna we wtorki i czwartki w godzinach 8.00. – 13.00.
- W związku z powrotem do szkoły uczniów wszystkich klas, biblioteka szkolna i jej filia pracują zgodnie z zasadami określonymi we wrześniu.
-
Wszyscy uczniowie klas I – VIII mogą korzystać z biblioteki szkolnej i jej filii w sposób bezpośredni, z zachowaniem dotychczasowych zasad bezpieczeństwa.
-
Nadal można zamawiać książki za pośrednictwem e-dziennika lub drogą mailową na adres: biblioteka@sp4.wieliczka.eu z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.
-
Zachęcamy czytelników do korzystania z katalogu online i rezerwowania książek poprzez system Mol Net+.
-
Przypominamy, że zgodnie z regulaminem, na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego każdy czytelnik ma obowiązek oddać wszystkie wypożyczone książki.
-
Zwrot podręczników szkolnych będzie się odbywał według harmonogramu, który niebawem zostanie podany do wiadomości.
Aktualizacja zasad korzystania z biblioteki szkolnej od dnia 4 maja 2021r.
- Od 4 maja 2021 roku biblioteka szkolna pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.45 – 14.45.
- Ponieważ wszyscy uczniowie klas II i III uczą się w budynku szkoły, filia biblioteki szkolnej w Solnym Mieście jest nieczynna.
- Uczniowie klas I – III mogą korzystać z biblioteki szkolnej w sposób bezpośredni, z zachowaniem dotychczasowych zasad bezpieczeństwa: w pomieszczeniu biblioteki może przebywać równocześnie czworo uczniów pozostających w bezpiecznym dystansie społecznym – min. 1,5 metra. Przy stanowisku nauczyciela – bibliotekarza może znajdować się tylko jeden czytelnik. Bibliotekarzy i czytelników obowiązują maseczki!
- Niedostępny jest swobodny dostęp do regałów bibliotecznych dla czytelników. Książki podają i odbierają wyłącznie pracownicy biblioteki szkolnej.
- Na danej przerwie w czytelni mogą przebywać tylko uczniowie z jednej klasy!
- Wszystkie zwracane książki poddawane są dwudniowej kwarantannie.
- Uczniowie klas IV – VIII, którzy kontynuują naukę zdalną, mogą zamawiać książki za pośrednictwem e-dziennika lub drogą mailową na adres: biblioteka@sp4.wieliczka.eu z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.
- W ten sam sposób mogą się zwracać z prośbą o przedłużenie terminu zwrotu książek.
- Ponadto istnieje możliwość sprawdzania dostępności książek, rezerwowania ich i prolongowania za pośrednictwem konta czytelnika w systemie Mol Net+ i katalogu on-line. Zachęcamy czytelników do korzystania z tej formy kontaktu z biblioteką szkolną.
- Wypożyczenia i zwroty odbywają się we wtorki w godzinach 10.00. – 13.00. i czwartki w godzinach 14.00. – 17.00. przy stanowisku w holu wejściowym szkoły.
- Rodzice uczniów mogą kontaktować się z bibliotekarzami za pośrednictwem dziennika elektronicznego oraz mailowo na adres: biblioteka@sp4.wieliczka.eu
- Pozostałe zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej nie zmieniają się:
http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2020/09/Zasady-funkcjonowania-biblioteki-szkolnej.pdf
Zapraszamy!
Nauczyciele – bibliotekarze
Instrukcja pierwszego logowania i zakładania konta czytelnika w programie Mol Net+ oraz linku do katalogu on-line:
m000495.molnet.mol.pl/
Regulamin konkursu na stronie: http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2020/12/Regulamin-konkursu-zakładka-do-książki.doc.pdf
Regulamin konkursu:
- Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.
- Cele konkursu: rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów edukacji wczesnoszkolnej, motywowanie wychowanków do twórczości inspirowanej lekturą, zachęcanie do samodzielnych prób literackich, podnoszenie kultury słowa.
- Konkurs adresowany jest do uczniów klas II – III.
- Zadaniem uczestników jest napisanie opowiadania, w którym przedstawione będą przygody Lassego i Mai rozwiązujących nową zagadkę detektywistyczną.
- Praca nie może powielać przygód Lassego i Mai znanych z książek i filmów z tymi bohaterami, musi być nową autorską historią.
- Opowiadanie należy napisać komputerowo na kartce A 4 (min. 1 strona, czcionka Times New Roman, rozmiar 12, odstęp między wierszami 1,5); można dodać zdjęcia ilustracji.
- Najlepsze prace zostaną zamieszczone na stronie internetowej i FB szkoły.
- Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni książkami.
- Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy i pozytywne uwagi z zachowania.
- Prace konkursowe podpisane imieniem i nazwiskiem autora należy przesłać na adres mailowy biblioteki szkolnej biblioteka@sp4.wieliczka.eu do 18 stycznia 2021 roku.
- Ocenie podlegać będą:
- oryginalny tytuł,
- zgodność pracy z tematem – nowa historia Lassego i Mai,
- interesujący przebieg akcji w opowiadaniu,
- kreatywność i samodzielność uczestnika konkursu.
Zapraszamy do udziału w konkursie !
Zostań czytelnikiem roku szkolnego 2020/2021!
Biblioteka szkolna ogłasza konkursy czytelnicze:
Najbardziej rozczytana klasa i Czytelnik roku.
Co miesiąc wyłaniamy najbardziej rozczytaną klasę i czytelnika miesiąca w kategoriach:
klasy I – III i klasy IV – VIII.
W dniu zakończenia roku szkolnego 2020/2021 poznamy
najbardziej rozczytane klasy i czytelników roku.
Na laureatów czekają nagrody!
Nauczyciele – bibliotekarze
Nadal mamy szansę wygrać 1000 książek do biblioteki szkolnej!
2. Załóż konto / zaloguj się.
3. Po zalogowaniu na górze jest baner (zmieniający się, ale można go przesuwać).
4. Znajdź kolorowa reklamę z hasłem „1000 powodów, by czytać”.
6. W polu „szukaj” wpisz Wieliczka.
7. Po wyszukaniu naszej szkoły – zagłosuj !
Czynność powtarzaj codziennie !
Proszę pamiętać, aby założyć konto:
1. Nie podajemy wrażliwych danych. Do założenia konta wystarczy adres mailowy i nr telefonu.
2. Aby zagłosować nie musimy dokonać zakupu.
Zapraszamy do zapoznania się z zasadami funkcjonowania bibliotek szkolnych:
http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2020/09/Zasady-funkcjonowania-biblioteki-szkolnej.pdf
„MŁODSI CZYTAJĄ STARSZYM”
Biblioteka szkolna ogłasza akcję zachęcającą do głośnego czytania książek w domu.
W poprzednich latach organizowaliśmy w bibliotece wspólnie z Samorządem Szkolnym czytanie
książek w akcji „STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM”. Spotkania te cieszyły się dużą popularnością.
Zaistniała sytuacja zapewne nie daje wam obecnie możliwości głośnego czytania i ćwiczenia tej
umiejętności jaką realizujecie na lekcjach.
Zorganizujcie zatem akcję głośnego czytania w swoim domu, lecz odwrotnie „MŁODSI
CZYTAJĄ STARSZYM”. Wystarczy 20 minut dziennie, codziennie.
Wybierzcie jakąś ciekawą książkę, która zainteresuje wszystkich domowników.
Doskonale sprawdzają się baśnie, legendy. Ci starsi będą mieli okazję cofnąć się wspomnieniami do
swojego dzieciństwa, a i wy przypomnicie sobie jak jeszcze niedawno czytali wam rodzice. Wybór
książek należy do was.
Zdyscyplinowanie się do codziennego głośnego czytania bardzo usprawni wasze umiejętności,
które na co dzień ćwiczyliście w szkole. Zadbajcie też o zdyscyplinowanie waszej grupy słuchaczy.
Możecie wykonać plan takich codziennych, rodzinnych spotkań czytelniczych. Wyznaczcie czas,
miejsce(np: po obiedzie w salonie na kanapie:)), a plan z tytułem np.: CZYTANIE NA
ŚNIADANIE, CZYTANIE NA DOBRE SPANIE… powieście w widocznym miejscu. Każdy
pomysł jest dobry, a taka organizacja zobowiązuje do przestrzegania systematyczności.
Doskonale sprawdzą się też mini konkursy ze znajomości przeczytanego tekstu i zdobywanie
punktów,które na końcu akcji czytelniczej podsumujcie i zwycięzcy wręczcie symboliczną nagrodę
np.:dyplom. Pomysły też należą do was!
Koniecznie dokumentujcie swoje rodzinne spotkania-zdjęcia, filmiki, opisy, rysunki…
Chętnie później powspominamy, a może za zgodą domowników opublikujecie je…
Wysyłajcie też propozycje ciekawych książek, które polecacie do wspólnego głośnego czytania na
e-mail bibliotekarzy: alicjapank@gmail.com, malgorzata.jastrzebska271@gmail.com
lub wzajemnie wymieniajcie się propozycjami.
Czytać uczymy się czytając, a nasza noblistka Wisława Szymborska mówiła że:
„Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Zatem potraktujcie to zajęcie jak miłą zabawę drodzy czytelnicy:) !
Alicja Pankiewicz-nauczyciel bibliotekarz
Konkurs na plakat promujący czytelnictwo rozstrzygnięty!
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna, we współpracy z wychowawcami klas, zorganizowała międzyklasowy konkurs na plakat promujący czytelnictwo. Przeprowadzony on został w trzech kategoriach: klasy I – III, klasy IV – VI i klasy VII – VIII.
Dziękujemy wszystkim klasom i wychowawcom, którzy zaangażowali się w przygotowanie plakatów. Doceniamy Waszą pracę i kreatywność.
Małgorzata Jastrzębska, Alicja Pankiewicz
Kategoria klas I-III:
I miejsce: Ic, IIId
II miejsce: IIIa, IIc, IIIc
III miejsce: IIIe, IIe, If
Kategoria klas IV-VI:
I miejsce – Ve
II miejsce – Vb
Wyróżnienie – Va
Kategoria klas VII-VIII:
I miejsce – VIIa
II miejsce – VIIIa
III miejsce – VIIc
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Nasza szkoła realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Jego głównym celem jest uatrakcyjnienie oferty bibliotek szkolnych poprzez zakup nowości czytelniczych, ale nie wyklucza on nabywania lektur. Zakupy książek zostały skonsultowane z uczniami i ich rodzicami, nauczycielami oraz Działem dla Dzieci i Młodzieży Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce. W ramach programu zakupiono 780 książek, z czego 53% stanowią lektury szkolne, zarówno do starej jak i nowej podstawy programowej. Pozostała część to nowości wydawnicze dla młodszych i starszych czytelników oraz książki, które nowościami nie są, ale dotąd ich w naszej bibliotece nie było.
Nawiązując do akcji „Magia książek” zorganizowanej przez Mały Samorząd Uczniowski, informujemy, że zdecydowana większość tytułów, które uczniowie polecają swoim rówieśnikom, jest dostępna w bibliotece szkolnej, do której bardzo serdecznie zapraszamy.
Małgorzata Jastrzębska
Alicja Pankiewicz
Regulamin oraz informacje na stronie: http://sp4wieliczka.pl/konkursy/
16 stycznia 2020 roku w bibliotece szkolnej odbyło się ogłoszenie wyników konkursu czytelniczego ze znajomości treści książki „Ania z Zielonego Wzgórza” zorganizowanego z okazji 145 rocznicy urodzin Lucy Maud Montgomery:
Wyniki:
I miejsce – Łucja Gałek – klasa VIIb
II miejsce – Natalia Szatkowska – Klasa Vd
Dorota Cabaj – klasa VIa
III miejsce – Oliwia Pirowska – klasa VIIe
Laureatki zostały nagrodzone książkami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek z motywem noblowskim, słodki drobiazg oraz pozytywne uwagi z zachowania za zaangażowanie w życie szkoły
Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!
Regulamin konkursu :
- Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.
- Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV – VIII.
- Celem konkursu jest rozwijanie czytelnictwa oraz popularyzacja wartościowej literatury wśród młodych czytelników.
- Uczestnicy powinni się wykazać znajomością treści książki Lucy Moud Montgomery „ Ania z Zielonego Wzgórza”.
- Konkurs odbędzie się 8 stycznia 2020r. i będzie miał formę testu składającego się z pytań zamkniętych i otwartych.
- Chętni uczniowie proszeni są o zgłaszanie się w bibliotece szkolnej do 20 grudnia 2019r.
- Laureaci konkursu nagrodzeni zostaną książkami i cząstkową oceną celującą z języka polskiego.
- Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz pozytywne uwagi z zachowania.
Zapraszamy do uczestnictwa!
„Jedwabnym szlakiem do Chin, czyli poranek muzyczny w bibliotece szkolnej”.
Poniedziałkowy poranek, 7 października 2019 roku, był w naszej bibliotece wyjątkowy. Gościliśmy bowiem muzyków z Filharmonii Krakowskiej, którzy zabrali naszych uczniów w niezwykłą podróż. Wyprawę rozpoczęliśmy od Bułgarii, a następnie przez Turcję, Armenię i Indie udaliśmy się do tajemniczych Chin. Towarzyszyły nam opowieści artystów przeplatane muzyką ludową i tańcami przedstawianych krajów.
Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli występ krakowskich muzyków. Poranek z filharmonią był pierwszym z cyklu ośmiu koncertów edukacyjnych zaplanowanych na ten rok szkolny.
Małgorzata Jastrzębska, Alicja Pankiewicz
SPOTKANIE Z PISARKĄ – RENATĄ PIĄTKOWSKĄ
17 czerwca 2019 roku gościliśmy w naszej szkolę pisarkę – p. Renatę Piątkowską oraz osoby towarzyszące: p. Elżbietę Malwinę Kożurno – manadżer pisarki i p. Katarzynę Sowę – Lewandowską z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce. Spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej, adresowane było do uczniów klas V – VIII.
Motywem przewodnim była opowieść pisarki o ratowaniu przez Irenę Sendlerową żydowskich dzieci z warszawskiego getta podczas II wojny światowej. Opowiada o tym książka Renaty Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy”. Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści pisarki przeplatanej pięknym czytaniem fragmentów wspomnianej książki w wykonaniu p. Kożurno. Była to wartościowa lekcja historii z głównym przesłaniem, że największą wartością jest dobro i pragnieniem, aby tragiczne doświadczenie wojny już nigdy się nie powtórzyło. Na zakończenie autorka podpisywała swoje książki.
Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z kierownikiem Działu dla Dzieci i Młodzieży wielickiej biblioteki – p. Pauliną Wandas, której serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy spotkania:
Małgorzata Jastrzębska
Alicja Pankiewicz
SPOTKANIE Z PISARKĄ EWĄ STADTMULLER
Klasy drugie i trzecie miały możliwość spotkać się w szkolnej bibliotece z pisarką, autorką wielu książek i wierszy dla dzieci, Ewą Stadtmuller. Pani Ewa opowiadała, jak powstają książki, skąd bierze pomysły na ich tematykę. Uczniowie mieli możliwość samodzielnie dobierać rymy i bawić się w tworzenie wierszy. Dowiedzieli się jaką drogę przechodzi dzieło od autora do czytelnika, jacy ludzie biorą udział w procesie powstania książki. Na zakończenie pisarka podpisywała swoje książki. Uczniowie każdej grupy brali udział w konkursie na rymowanki, a nagrodą była książka przeznaczona dla naszej biblioteki. Mamy nadzieję, że spotkanie ze znaną autorką książek dla dzieci wpłynie pozytywnie na poziom czytelnictwa.
ETAP GMINNY TURNIEJU PIĘKNEGO CZYTANIA
6 marca 2019 roku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wieliczce odbył się etap gminny „Turnieju Pięknego Czytania”. Wzięło w nim udział sześć uczennic naszej szkoły – laureatek eliminacji szkolnych.
Z przyjemnością informujemy, że Zofia Tatko zajęła miejsce II, a Ida Słonina miejsce III w kategorii klas IV-VI.
Uczennice będą reprezentowały naszą szkołę w etapie powiatowym konkursu.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!
„TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA”
27 lutego 2019 roku odbył się etap szkolny „Turnieju Pięknego Czytania”. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Przystąpiło do niego 22 uczniów – po jednym reprezentancie z każdej klasy. Uczestnicy prezentowali dwa fragmenty prozy: pierwszy – wybrany przez ucznia i przygotowany wcześniej, drugi – wybrany przez organizatorów, ten sam dla wszystkich; na jego przygotowanie uczniowie mieli 10 minut.
W jury konkursowym zasiadały: p. wicedyrektor – Anna Sobaszek, nauczyciel bibliotekarz – p. Alicja Pankiewicz, nauczyciele poloniści: p. Elżbieta Ryznar, p. Ewa Merklinger. Oceniano płynność czytania i dykcję oraz interpretację tekstu.
Wyniki etapu szkolnego:
– kategoria klas IV-VI:
I miejsce – Zofia Tatko – klasa Vb
II miejsce – Ida Słonina – klasa VIb
III miejsce – Daria Matyga – klasa Vc
– kategoria klas VII-VIII:
I miejsce – Kamila Kochanowska – klasa VIIIa
II miejsce – Jagoda Antosiewicz – klasa VIIId
III miejsce – Zuzanna Konieczny – klasa VIIb
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie gminnym „Turnieju Pięknego Czytania”.
Organizatorzy konkursu: p. Natalia Wójcik, nauczyciele – bibliotekarze: p. Alicja Pankiewicz, p. Małgorzata Jastrzębska.
W związku ze 120 rocznicą urodzin C. S. Lewisa biblioteka szkolna ogłasza konkurs czytelniczy ze znajomości książki „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” adresowany do uczniów klas IV-VIII. Odbędzie się on 19 grudnia 2018 r.
Uczniów chętnych do udziału w konkursie prosimy o zgłaszanie się w bibliotece szkolnej do dnia 12 grudnia 2018 r.
Zachęcamy do udziału w konkursie!
Organizatorzy:
Małgorzata Jastrzębska, Alicja Pankiewicz
WSPANIAŁYCH WAKACJI – WAKACJI Z … KSIĄŻKĄ!!!
Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy wspaniałych wakacji!
Niech będą długie i słoneczne, ekscytujące i bezpieczne, pełne radości i relaksu! A przede wszystkim niech będą KSIĄŻKOWE!!!
LEKCJE BIBLIOTECZNE
W roku szkolnym 2017/2018 łącznie przeprowadzono 43 lekcje biblioteczne. Na większości zajęciach wykorzystywano rzutnik multimedialny, na kilku tablicę multimedialną, często prezentacje multimedialne oraz zgromadzone materiały dydaktyczne. Zorganizowano:
1) lekcje zapoznawcze z biblioteką:
·„Witamy w świecie książek”;
·„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”
Zajęcia te miały na celu przypomnienie regulaminów wypożyczalni i czytelni, zasad poszanowania książki oraz zapoznanie z pracą biblioteki i rodzajami zbiorów w bibliotece szkolnej;
2) pasowania na czytelników uczniów z klas pierwszych. Każda klasa pierwsza osobno uczestniczyła w zajęciach „Nasza pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej”.
3) lekcje czytelnicze związane z zapotrzebowaniami edukacyjnymi oraz wydarzeniami czytelniczymi:
· „Jakie informacje odczytasz z karty katalogowej”;
· „Warto czytać, bo… O książkach popularnonaukowych”
· „Barbara Gawryluk – lekcja wprowadzająca przed spotkaniem z autorką”;
· „Poznajemy tajemnice Szóstego Kontynentu – wprowadzenie do lektury Zaczarowana zagroda”;
· „Daleka podróż, czyli wprowadzenie do lektury „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”;
· „Podróże małe i duże – literatura oraz film podróżniczy”;
· „Budowa i funkcje czasopism. Moje ulubione czasopismo”;
· „Opowieści z Narnii – wersja filmowa”;
·„Była sobie Astrid Lindgren… – poznajemy osobowość i twórczość autorki w 110 rocznicę jej śmierci”;
· „Katalog ilustrowany jako reklama, informacja i pamiątka”;
3) spotkania zatytułowane „Foto Safari czyli podróż do świata książek” – biblioterapia poprzez zabawę.
Poniżej na zdjęciach: klasa 2c na zajęciach „Witamy w świecie książek”.
„FOTO SAFARI CZYLI PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK”
W marcu przeprowadzono w bibliotece 6 spotkań zatytułowanych „Foto Safari czyli podróż do świata książek”. Wzięli w nich udział klasy siódme oraz 5c i 6a. Zajęcia te są jedną z form propagowania czytelnictwa wśród młodzieży.
Uczniowie oglądali specjalną wystawę zdjęć z wydawnictw albumowych, a następnie tworzyli w myślach własny, wirtualny „album fotograficzny”. W dalszej części zajęć nauczyciel bibliotekarz przedstawiał, jak książką można się bawić, wymyślając różne ciekawe tematy, analizując poszczególne jej elementy jak: budowę, tekst, ilustracje.
W realizacji tych zajęć bardzo istotny jest element zabawy. Działania podjęte podczas Foto Safari aktywują uczniów, rozwijają ich wyobraźnię i zdolności intelektualne. Priorytetem podejmowanych działań jest wykształcenie pozytywnego stosunku do książki, jako niezbędnego źródła informacji.
SPOTKANIE Z POETĄ – PANEM KAROLEM KOZŁOWSKIM
W dniu 15.03.2018r. w bibliotece szkolnej miało miejsce spotkanie z poetą, satyrykiem i bajkopisarzem panem Karolem Kozłowskim.
Jest on autorem wielu ciekawych książek i bajek dla dzieci. Napisał między innymi: „Zwierzątkowo”, „Chory kotek”, „Osa Łakomczucha”, „Logoludek”. Bohaterem książeczki pt: ”Znajdek” jest autentyczny kotek, którego syn pana Karola przyniósł z krakowskiego schroniska dla zwierząt, zaś w książeczce pt. ”Pies Dżok” opisana jest prawdziwa historia psa, który stracił pana i przez długi czas czekał na niego na Rondzie Grunwaldzkim. Ta historia tak poruszyła Krakowian, że postanowili postawić mu pomnik. Natomiast „Pies marynarzem” to autentyczna historia psa Baltika, który na krze przepłynął wiele kilometrów.
Spotkanie z poetą odbyło się w przyjemnej atmosferze. Pan Karol Kozłowski opowiadał o swoim pisaniu, wyrecytował też kilka swoich wierszy. Na zakończenie wizyty uczniowie mieli okazję kupić książeczki autorstwa pana Karola ze specjalną dedykacją.
Organizatorzy spotkania: p. Sabina Gawęda oraz p. Alicja Pankiewicz.
zdjęcia: http://sp4wieliczka.pl/aktualnosci/galeria/nggallery/wszystkie/Spotkanie-z-poet%C4%85
TURNIEJ PIEKNEGO CZYTANIA
„Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem”– tak mawiał Kornel Makuszyński, autor książek dla młodzieży. Jeśli dodamy do tego umiejętność czytania w piękny sposób, uzyskamy pełnię. Wiedzą o tym uczestnicy TURNIEJU PIĘKNEGO CZYTANIA, który odbył się 27.02.2018r.
Do turniejowych zmagań stanęło 16 uczestników – po jednym reprezentancie każdej klasy 4-7. Uczniowie czytali jeden wybrany przez siebie tekst. Oceniane były płynność czytania, dykcja, interpretacja tekstu literackiego oraz nieprzekroczenie limitu czasu. Jury konkursowe w składzie: pani wicedyrektor Anna Sobaszek, nauczyciel bibliotekarz pani Alicja Pankiewicz oraz logopeda pani Barbara Galas, po „burzliwych” obradach wyłoniło laureatów:
IV – Zofia Tatko z klasy IVb
V – Emilia Sowula z klasy Vc
VI – Mateusz Gwarda z klasy VIc
VII – Paulina Tatko z klasy VIIc
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w turnieju, a laureaci, w każdej kategorii wiekowej, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy konkursu: p. Natalia Wójcik, p. Milena Lipiec oraz nauczyciele bibliotekarze.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z BARBARĄ GAWRYLUK
W dniu 31.01.2018 we współpracy z p. D. Machno zorganizowano spotkanie z panią Barbarą Gawryluk – pisarką książek dla dzieci i tłumaczką literatury szwedzkiej.
Uczestniczyły w nim dzieci z klas drugich, członkowie Kółka Dziennikarskiego oraz przedstawiciele klas 1, 3 i 4. Na spotkaniu obecna była także Dyrekcja naszej szkoły: p. Agnieszka Maślak i p. Anna Sobaszek.
Wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści B. Gawryluk o swojej pracy pisarz, dziennikarza i tłumacza. Autorka barwnie opowiadała o swoich książkach. Przedstawiała zabawne anegdoty o zwierzętach i prawdziwe historie, które stały się pretekstem do napisania o nich opowieści.
Na zakończenie pisarka rozdawała autografy oraz odpowiadała na liczne pytania. W podziękowaniu za wspaniałe spotkanie, Dyrekcja wraz z dziećmi wręczyła gościowi portret wykonany przez uczennice – K. Słapek i W. Wojtaszek.
Książki Barbary Gawryluk, które są dostępne w naszej bibliotece: „Dżok, legenda o psiej wierności”, „Kaktus, przygody wiernego psa”, „Baltic: pies, który płynął na krze”, „Dwa domy”, „Teraz tu jest nasz dom”, „Pudełko pełne kotów. Klinika zdrowego chomika”, „Bazylia. Klinika zdrowego chomika”, „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”.
„BYŁA SOBIE ASTRID LINDGREN…”
Nie ma chyba na świecie dzieci, które nie znałyby i nie lubiły książek Astrid Lindgren. Z wypiekami na policzkach czytamy o przygodach „Pippi”, „Ronji, córki zbójnika” czy „Dzieci z Bullerbyn”. Dlatego w 110 rocznicę urodzin pisarki zorganizowano w bibliotece szkolnej pięć spotkań czytelniczych dla każdej z klas trzecich (3a-3e). Odbywały się one od grudnia 2017 do lutego 2018. Na zajęciach zatytułowanych „Była sobie Astrid Lindgren…” uczniowie poznawali osobowość i twórczość autorki ze szczególnym uwzględnieniem książki „Dzieci z Bullerbyn”. Uczniowie dowiedzieli się, iż źródłem jej twórczej inspiracji było dzieciństwo, w którym można lekko i swobodnie przeskakiwać płoty, wchodzić na drzewa, spać w stogu siana…
„ZACZAROWANE WERSY”
W dniach 01 i 08 lutego 2018 roku w naszej szkole odbyła się już trzecia edycja przeglądu poezji pt. „Zaczarowane wersy”. Uczestnicy mieli możliwość wyrecytowania wybranych przez siebie humorystycznych utworów, w kameralnej przestrzeni naszej biblioteki.
Konkurs podzielono na dwa etapy: dla klas I-III i IV-VII. Symbolem tegorocznego przeglądu była postać klowna, za którego przebrały się także nauczycielki prowadzące imprezę. Organizatorami przeglądu poezji byli nauczyciele: p. Elżbieta Czechowska, p. Elżbieta Ryznar, p. Marta Drozdek, p. Sabina Suruło przy współpracy z biblioteką.
„PRACA Z UCZNIAMI PEŁNIĄCYMI ROLĘ ŁĄCZNIKÓW Z BIBLIOTEKĄ”
Od grudnia 2017 rozpoczęto nową akcję związaną z czytelnictwem: „Praca z uczniami pełniącymi rolę łączników klas z biblioteką”. Każda klasa IV-VII wybrała 1 lub 2 łączników z biblioteką.
Do zadań łączników należy:
a) raz w miesiącu zgłoszenie się do biblioteki z prośbą o wydrukowanie raportu czytelnictwa klasy, który otrzyma w teczce (przeznaczonej dla danej klasy), b) przekazywanie raportu wychowawcy do odczytania na lekcji wychowawczej lub łącznik sam za zgodą wychowawcy przeczyta najważniejsze informacje, c) odniesienie teczki z wydrukiem do biblioteki.
Zadaniem organizatorów (p. M. Pierzynka, p. M. Lipiec, p. N. Wójcik) jest:
a) wdrażanie łączników do bieżącej kontroli czytelnictwa, b)wykonywanie comiesięcznych wydruków komputerowych czytelnictwa danej klasy i raportów zaległości, c) kontrola pracy łączników, d) współpraca z wychowawcami.
„GRAMY, ŚPIEWAMY I CZYTAMY – CZTERY PORY ROKU W BIBLIOTECE”
W bibliotece szkolnej odbywają się zajęcia: „Gramy, śpiewamy i czytamy – cztery pory roku w bibliotece”, które organizują: nauczyciel muzyki – p. Magdalena Baran oraz nauczyciel bibliotekarz – p. Alicja Pankiewicz.
Spotkania te w przyjemny i przystępny sposób propagują literaturę i muzykę. Mają one charakter integrujący uczniów z różnych klas.
Do tej pory odbyły się 4 spotkania: 23.11.2017 i 30.11.2017- „Jesień” oraz 07.01.2018 i 08.02.2018 – „Zima”.
TEATRZYK KAMISHIBAI
W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Wieliczce, w bibliotece szkolnej odbyła się prezentacja teatrzyku Kamishibai.
Dnia 16 listopada 2017 roku bibliotekarka z filii bibliotecznej na os. Krzyszkowice odwiedziła dzieci z klas integracyjnych w naszej szkole, którym przedstawiła teatrzyk obrazkowy. Po wysłuchaniu bajki rozpoczęła się dyskusja na temat, w jaki sposób mogłyby się potoczyć losy głównego bohatera. Powstawały ciekawe historie, które każdy przelał na papier. Po zajęciach przygotowano dla dzieci słodki poczęstunek.
WIZYTA NAUCZYCIELEK Z FINLANDII W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Dnia 16 października 2017 roku goszczono w bibliotece szkolnej nauczycielki z Finlandii: Marjo Partanen i Ninę Enkkela. Obie panie przyjechały do nas w ramach projektu „Języki i nowoczesne metody drogą do sukcesu naszej szkoły” (ERASMUS).
Fińskie nauczycielki odwiedziły naszą bibliotekę, gdzie zaprezentowały założenia systemu edukacyjnego w swoim kraju. Na spotkaniu obecna była Dyrekcja szkoły oraz grupa nauczycieli reprezentująca nasze grono pedagogiczne.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”
Dnia 7 listopada w ramach współpracy ze świetlicą, biblioteka szkolna zaprosiła grupę „Świetliczaki 2” do uczestnictwa w zajęciach czytelniczych. Spotkanie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który przypadał w tym roku 05.11.
Zajęcia rozpoczęły się od przybliżenia postaci Walta Disneya – fenomena wśród twórców postaci bajkowych. Następnie odbył się konkurs „Jaka to melodia” – odgadywanie z jakiej bajki Disneya pochodzi prezentowany fragment muzyczny.
Kolejnym zadaniem było rozpoznanie tytułów lub postaci z bajek na podstawie wysłuchanych zagadek. Z wielkim zaangażowaniem dzieci śpiewały piosenki ,,Na wyspach Bergamutach”, „Bo fantazja, fantazja”, oraz zatańczyli do piosenki ”Taniec Kapturka”.
Ostatnią zabawą był „Magiczny kuferek” – odgadywanie za pomocą zmysłu dotyku losowanych rekwizytów oraz skojarzenie ich z bajkami z jakich pochodzą.
WYKAZ LEKCJI BIBLIOTECZNYCH
2017/2018
KLASY I
Nasza pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej – pasowanie na czytelnika.
KLASY II
Katalog ilustrowany jako forma reklamy książki z biblioteki.
Budowa książki.
KLASY III
Była sobie Astrid Lindgren…
Dlaczego warto czytać książki?
KLASY IV
Jakie informacje odczytasz z karty katalogowej?
Językowe SOS, czyli o słownikach, które są dobre na wszystko.
KLASY V
Budowa i funkcje czasopism. Moje ulubione czasopismo.
Encyklopedie – źródło wiarygodnej informacji.
KLASY VI
Współczesne źródła informacji.
Katalogowe abc – katalogi biblioteczne.
KLASY VII
Historia pisma.
Książka popularnonaukowa.
Dodatkowe zajęcia dla klas I – III
„Witamy w świecie książek…” – Moja biblioteka. Zasady zachowania.
Lekcje z elementami bajkoterapii – temat do uzgodnienia.
Dodatkowe zajęcia dla klas IV – VII
Biblioteka – ważne miejsce w życiu człowieka.
Foto Safari, czyli podróż do świata książek.
Rola czytania w życiu człowieka.
„PODARUJ LEKTURĘ BIBLIOTECE”
Biblioteka Szkolna oraz Zespół do Spraw Wolontariatu SPzOI Nr 4 w Wieliczce zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji „PODARUJ LEKTURĘ BIBLIOTECE”. Celem akcji jest WZBOGACENIE KSIĘGOZBIORU o potrzebne uczniom LEKTURY.
Jeżeli posiadasz w domu DOWOLNĄ LEKTURĘ Z KLAS 1-8, przeczytałeś ją i nie jest Ci już potrzebna – przekaż ją do naszej Biblioteki. WYSTARCZY NAWET JEDNA UWOLNIONA KSIĄŻKA z własnej kolekcji. Przekazane książki będą służyć innym Czytelnikom.
Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i sympatyków książek do DOBROWOLNEGO WSPARCIA BIBLIOTEKI. Mamy nadzieję, że tak jak w latach ubiegłych, akcja spotka się z ŻYCZLIWYM PRZYJĘCIEM I ZAINTERESOWANIEM.
Książki można przekazywać DO KOŃCA KWIETNIA 2018 ROKU bezpośrednio do Biblioteki Szkolnej lub zostawiać na specjalnym regale przy Bibliotece wraz z opisem od kogo i ile pozycji zostało podarowanych. Lista z nazwiskami ofiarodawców zostanie zamieszczona na Tablicy Akcje Czytelnicze w Szkole na HONOROWEJ LIŚCIE DARCZYŃCÓW BIBLIOTEKI. Można także zastrzec sobie anonimowy udział w akcji.
Za wszystkie dary już dziś SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.