Wieści z biblioteki

 Turniej Pięknego Czytania.

Chłopak i dziewczyna czytają książki na wysokich krzesłach, w tle regały biblioteczne z książkami.

Szczegóły oraz regulamin na stronie:

http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2025/03/Regulamin-Turnieju-Pieknego-Czytania-2025.pdf


„Walentynki” w bibliotece szkolnej.

Grupa uczniów w bibliotece szkolnej, uśmiechających się, każdy trzyma prezent , obok dyrektor szkoły
 

  „Randka w ciemno z ksiązką” w bibliotece szkolnej

14 lutego 2025 roku z okazji „Walentynek” w bibliotece szkolnej odbyła się akcja czytelnicza pod hasłem „Randka w ciemno z książką”.

      Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych czytelników. Zaproponowana zabawa rozbudziła ciekawość, zwłaszcza najmłodszych dzieci. Być może od wybranej i wypożyczonej „w ciemno”  książki rozpocznie się czyjaś wielka przygoda z czytaniem? Akcja wzbudziła wiele pozytywnych emocji. Towarzyszyły jej piosenki o miłości, m.in. przeboje Elvisa Presleya.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach bibliotecznych.

                                                                                                                             Nauczyciele bibliotekarze


 KONKURS PLASTYCZNY
Pole ze zbożem porośnięte czerwonym makiem

Szczegóły oraz regulamin konkursu: http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2025/02/Szkolny-konkurs-plastyczny-A-wiosna-przyszła-pieszo.pdf


Walentynki w bibliotece.
Zaproszenie na walentynki do biblioteki szkolnej
 Podsumowanie udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.
Logo narodowego programu rozwoju czytelnictwa

Priorytetem pracy biblioteki szkolnej i jej oddziału w I półroczu była
realizacja zadań regulaminowych wynikających z udziału szkoły w Narodowym
Programie Rozwoju Czytelnictwa. Odbyły się następujące wydarzenia czytelnicze:

1. Narodowe Czytanie „Kordiana” – ogólnopolska akcja czytelnicza pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Podarowanie bibliotece szkolnej pamiątkowego wydania utworu Juliusza Słowackiego – 09.09.2024r.
2. Spotkania autorskie z pisarką Katarzyną Keller dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, klas I – III i IV – VI – 25.09.2024r.
3. Dzień Głośnego Czytania dla dzieci z oddziałów przedszkolnych – 30.09.2024r.
4. Ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej – październik 2024r.
5. Wystawa prac uczniów naszej szkoły w ramach ogólnopolskiej X Nocy Bibliotek pod hasłem „Moc bibliotek”- 15.10. – 22.10.2024r.
6. Akcja upamiętniająca 157 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej – Curie – „Dama z Noblami” – 07.11.2024r.
7. Akcja czytelnicza dla wychowanków świetlicy – teatrzyk Kamishibai on-line – 12.11.2024r.
8. Akcja czytelnicza ” Klub SuperMocy”; w ramach II edycji Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych pod nazwą „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”; – grudzień 2024r. – styczeń 2025r.
9. „Mikołajkowo – świąteczny kiermasz książek z księgarnią Tuliszków”; – 04.12. – 16.12.2024r.

      Dzięki pozyskanym środkom księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 367 egzemplarzy nowych książek. Zakupione zostały również tablety do lekcji bibliotecznych.

      Biblioteka szkolna koordynowała realizację czytelniczych projektów edukacyjnych w połączeniu z projektem „Uczniowie są aktywni”.
      W ramach współpracy z filią nr 2 Biblioteki Miejskiej w Wieliczce odbyło się wyjście klasy 6a do Domu Ludowego i lekcja biblioteczna „Pudełko opowieści” ; przeprowadzona przez bibliotekarza – Panią Małgorzatę Płoszaj – 12.12.2024r.
      Nauczyciele bibliotekarze uczestniczyli w Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie – spotkaniach autorskich z Joanną Olech – autorką „Dynastii Miziołków” oraz Andersem Sparringiem i Perem Gustavssonem – autorem i ilustratorem serii książek „Rodzina Obrabków”- 14.11.2024r. i w wydarzeniu towarzyszącym festiwalowi – spotkaniu autorskim z pisarką Miriam Sygner w Bibliotece Młodych wielickiej Mediateki – 12.11.2024r.
      Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w wydarzeniach czytelniczych i zaangażowali się w projekty edukacyjne z nowym księgozbiorem. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa zakończył się formalnie, ale działania na rzecz promocji czytelnictwa są kontynuowane. 
Zapraszamy do współpracy.

Nauczyciele bibliotekarze


Zapraszamy na kiermasz.
Zaproszenie na kiermasz mikołajkowo-świąteczny

 


„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”

 

Drodzy Czytelnicy!

Biblioteka szkolna przystąpiła do II edycji Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych pod nazwą „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”. Zapraszamy Was do udziału w akcji czytelniczej „Klub SuperMocy”. Szczegóły w bibliotece szkolnej.

 Nauczyciele bibliotekarze


Jesień w bibliotece szkolnej!


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice!

      Nasza  szkoła bierze udział w kolejnej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki uzyskanym środkom księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 367 egzemplarzy, głównie nowości wydawniczych. Są wśród nich również audiobooki.

      Planując zakupy książkowe, uwzględniłyśmy m.in. wyniki Ogólnopolskich Wyborów Książek, które odbyły się w bibliotece szkolnej w maju 2024 roku. Przeprowadziłyśmy konsultacje  z Biblioteką Młodych w wielickiej Mediatece  na temat najbardziej poczytnych książek. Kierowałyśmy się także  wiedzą i obserwacjami dotyczącymi zainteresowań czytelniczych naszych uczniów.

      Uzyskane środki przeznaczyłyśmy również na zakup  7 tabletów do wykorzystania na lekcjach bibliotecznych oraz działania promujące czytelnictwo. W ramach programu odbyły się dwa spotkania autorskie z pisarką Katarzyną Keller dla klas 0 – III i klas IV – VI. Uczniowie i nauczyciele angażują się w projekty edukacyjne z nowo zakupionym księgozbiorem.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej i jej oddziału w budynku „Wieliczanki”!

Nauczyciele bibliotekarze


 Noc Bibliotek.

Wystawa stała została przygotowana z pomocą Pani Ewy Drabik, nauczycielki plastyki w naszej szkole. Nauczyciele bibliotekarze: Panie Małgorzata Jastrzębska i Agnieszka Socha-Downar wprowadziły  gości w tematykę prezentowanych prac, a także w samą ideę  ogólnopolskiej akcji czytelniczej pod nazwą Noc Bibliotek.

Prace artystyczne Uczniów prezentowane na sztalugach  i wiklinowym parawanie stworzyły przytulną galerię. Chętnie odwiedzają ją zarówno stali czytelnicy, jak i specjalnie przybywający w tym celu uczniowie. Do tej pory odbyły się trzy wernisaże: z udziałem klasy 7c, uczniów ze świetlicy  – 15 października 2024 r. oraz  uczniów ze świetlicy (druga grupa) – 16 października. Gościem Honorowym podczas wernisażu była Pani Agnieszka Myślak 
– Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieliczce. Młodzi artyści  prezentowali swój warsztat twórczy. Pani Ewa Drabik moderowała i wspierała twórców podczas spotkania. Pani Dyrektor zwróciła uwagę na wystawione prace jako źródło inspiracji dla innych, zachęcała do odkrywania w sobie talentów i osobistego rozwoju.

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających i stanowi zachętę
do inspirujących rozmów o sztuce.

Plakat z zaproszeniem na spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Keller. Dziecko czyta książkę a wokół niego inne książki
Plakat z zaproszeniem na spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Keller. Dziecko czyta książkę a wokół niego inne książki


Spotkania autorskie z pisarką Katarzyną Keller.
Autorka spotkania przemawia w sali gimnastycznej szkoły do zebranych dzieci.
Autorka spotkania przemawia w sali gimnastycznej szkoły do zebranych dzieci.

     W środę, 25 września 2024 roku odbyły się w naszej szkole dwa spotkania autorskie z pisarką Katarzyną Keller. Uczestniczyły w nich dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III oraz uczniowie klas IV – VI. Organizatorem spotkań była biblioteka szkolna we współpracy z księgarnią „Tuliszków”. Odbyły się one w ramach  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Katarzyna Keller jest  autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz licznych artykułów dotyczących edukacji, praw dzieci i problemów społecznych. Jest również pomysłodawczynią warsztatów upowszechniających czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.

Oba spotkania miały niezwykle dynamiczny przebieg i przybrały formę spontanicznego, naturalnego dialogu dzieci z pisarką. Pani Kasia odeszła od przygotowanej wcześniej koncepcji  i odpowiadała na liczne pytania dotyczące pracy pisarza, m.in. roli wyobraźni w procesie tworzenia, sztucznej inteligencji, a także opłacalności pisania książek. Ciekawość dzieci była duża, zatem nie zabrakło również pytań o bardziej prywatnym charakterze. Bezpośrednie spotkania z ludźmi książki sprzyjają  promowaniu czytelnictwa i kształtowaniu gustów czytelników.

Po obu spotkaniach była możliwość zakupienia książek autorki. Do Pani Kasi Keller ustawiły się długie kolejki po dedykacje i autografy. Książki pisarki będzie można już wkrótce wypożyczyć w bibliotece szkolnej.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Plakat z zaproszeniem do udziały w ogólnopolskim dniu głośnego czytania. Dziewczyna siedząca w pozycji po turecku, w okularach czyta książkę, obok trzy inne książki
Plakat z zaproszeniem do udziały w ogólnopolskim dniu głośnego czytania. Dziewczyna siedząca w pozycji po turecku, w okularach czyta książkę, obok trzy inne książki

: