:::: MENU ::::

Wieści ze świetlicy

 • Lut 14 / 2016
 • Możliwość komentowania Wieści ze świetlicy została wyłączona

Wieści ze świetlicy

ZAKOŃCZENIE ROKU ŚWIETLICY SZKOLNEJ I PODSUMOWANIE PROJEKTU „SUPER WYCHOWANEK ŚWIETLICY”

Nadszedł czas na zakończenie pracy świetlicy w roku szkolnym 2018/19. Po intensywnym roku z wielką dumą wspominamy minione miesiące pełne zabawy, uśmiechu, nauki i samych przyjemnych chwil. Wychowawcy świetlicy wraz z dziećmi podczas zajęć przygotowali dla zaproszonych gości, rodziców i kolegów ciekawy program artystyczny.

A oto krótka fotorelacja z występów. Pani Magdalena Deseń przygotowała dla Nas multimedialną kronikę podsumowującej rok pracy 2018/2019. Dzieciom dziękujemy za zaangażowanie i wytrwałość, dzięki której mieliśmy przyjemność oglądać wspaniały program artystyczny. Podziękowania kierujemy też w stronę rodziców za wszelką pomoc i wsparcie jakie docierało do Nas w ciągu roku szkolonego. Podczas zakończenia pracy świetlicy szkolnej rozstrzygnęliśmy konkurs na „Super wychowanka świetlicy”, oraz „Wzorowego wychowanka Świetlicy” Laureatami zostali: „Super wychowanek” – Natalia C. „Wzorowy wychowanek” – Anna. L „Wzorowy wychowanek”- Antonina S. Zostały przyznane liczne nagrody i upominki dla laureatów konkursu, dzieciom, które otrzymały wyróżnienia za całoroczną postawę, a także dzieciom biorących udział w programie artystycznym. Nagrody i upominki zawdzięczamy sponsorom: Radzie Rodziców naszej szkoły, firmie Fiberway z Niepołomic, firmie Lukanet z Niepołomic, Spółce turystycznej Kopalni Soli w Wieliczce.

Podziękowania kieruje koordynator projektu p. Anna Grabowska:

Serdecznie dziękuję wychowawcom Alicji Gałek, Sylwii Foltyn, Magdalenie Desoń, Natalii Pietnoczne, Patrycji Kica za zaangażowanie i udział w projekcie „Super Wychowanek Świetlicy 2019”, oraz przygotowanie grup do przepięknego programu artystycznego. Szczególne podziękowanie kieruję pod adres Magdaleny Desoń za prezentację multimedialną podsumowującą rok pracy w świetlicy”.

ŻYCZYMY UDANYCH WAKACJI ! DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU !

Prezentacja podsumowująca rok szkolny w świetlicy [link]


PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO  „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” 

Koordynator projektu – p. Natalia Pietnoczka
Czas realizacji: wrzesień 2018r. – maj 2019r.
 
Projekt polegał na wymianie pocztówkowej/ listowej pomiędzy świetlicami szkolnymi w całej Polsce, oraz stworzeniu w ramach podsumowania –  pocztówkowej mapy Polski.  Kartka musiała mieć widoczną nazwę miejscowośc,i z której jest wysłana oraz charakterystyczne dla niej miejsca. Do kartek dołączaliśmy krótkie listy, zawierające informacje o regionie z którego jest wysłana. Promowaliśmy też w taki sposób naszą gminę. Niektóre pocztówki zwrotne również miały dołączony list. Raz na jakiś czas poświęcaliśmy zajęcia na czytanie listów, a także ich pisanie, oglądanie pocztówek, wysyłanie  omawianie miast i miejscowości, z których je nadesłano. Dzieci odkrywały Polskę, nawet jej najdalsze zakątki. Chodziliśmy na pocztę, uczyliśmy się adresować poprawnie koperty, pocztówki, uczyliśmy się formy pisemnej jaką jest list.

WZOROWY WYCHOWANEK ŚWIETLICY (FILIA): MAJ 2019
gr. I :Jan Borowiec
gr. II: Antoni Sędyka

DZIEŃ MATKI

Jedno słowo – mama, ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Również na świetlicy pamiętaliśmy o tym by wykonać dla rodziców laurki, a dla mam uroczą niepowtarzalną biżuterie. Nad pracami jubilerskimi dzieci czuwała Pani Magdalena Desoń i Sylwia Foltyn. A oto kilka prac:


NASZE RADY NA ODPADY

Każdy z nas, nawet na pozór drobnym gestem może zrobić wiele dla zmniejszenia ilości odpadów na składowiskach poprzez ponowne ich wykorzystanie lub stworzenie z nich „nowych” funkcjonalnych rzeczy. Na warsztatach prowadzonych przez wychowawców świetlicy uczniowie poznali nowe trendy w sztuce współczesnej: trash-art oraz upcykling. Zdobytą wiedzę teoretyczną wykorzystaliśmy w praktyce, dzięki temu z odpadów powstały ciekawe prace plastyczne. Nasza twórczość nie ma granic… postanowiliśmy zbudować z butelek plastikowych dwumetrowego smoka- ekologa, który przypomina nam abyśmy każdego dnia dbali o środowisko. Koordynatorem projektu była p. Sylwia Foltyn.


OPOWIEM CI BAŚŃ, ZACZARUJĘ TWÓJ ŚWIAT…

W dniach 11-22 lutego wychowankowie świetlicy szkolnej uczestniczyli w warsztatach literacko-artystycznych W ba – śni/jk – owym świecie…, które otworzyły przed nimi drzwi do magicznego świata bajek i baśni. Młodzi artyści zostali postawieni w roli kreatora baśniowego świata, stali się aktywnymi uczestnikami procesu twórczego, wyrażając swoje „ja” poprzez prace plastyczne o tematyce baśniowej oraz możliwość wcielenia się w postaci bajkowe. W trakcie zajęć, prowadzonych pod kierunkiem wychowawców według projektu Patrycji Kicy, wychowankowie wzbogacili swoją wiedzę na temat najsławniejszych baśniopisarzy i ich twórczości, zrealizowali teatralizację sceny z wybranej baśni, poznali cechy słuchowiska radiowego oraz dokonali adaptacji radiowej fragmentu baśniowego utworu, wzięli udział w bajkowych seansach filmowych, a także w zabawie karnawałowej, w czasie której, nie tylko dzieci, lecz także wychowawcy stali się bohaterami z bajek.

Ponadto wychowankowie świetlicy – filii uczestniczyli w konkursie plastycznym na najpiękniejszą ilustrację baśni. Oto jego laureaci:
Miejsce I: Natalia C.
Miejsce II: Hanna D.
Miejsce III: Weronika P.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom warsztatów życzymy dalszych owocnych podróży w krainę literackiej wyobraźni.


ŚWIATOWY DZIEŃ DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA
21.03. 2019 r. to nie tylko pierwszy Dzień Wiosny, ale także Światowy Dzień Dzieci z zespołem Downa. Na znak solidarności z nimi, ich bliskimi, zakładamy wesołe, kolorowe i dwie różne skarpetki. 🙂 My też o nich pamiętamy! 

WZOROWY WYCHOWANEK ŚWIETLICY
w miesiącu: LUTY
Adrian M. – grupa I
Natalia C. – grupa II

DZIEŃ SERDECZNOŚCI

14.02.2019 r. w naszej świetlicy, w filii, odbył Dzień Serdeczności. Do przygotowanej na tą okazję skrzynki pocztowej trafiło mnóstwo kartek  z miłymi pozdrowieniami, wyznaniami dla koleżanek, kolegów oraz nauczycieli. Wychowankowie nie zapomnieli też o kilku miłych słowach dla pracowników naszej szkoły – p. Sławka i p. Iwony.
 
Po akcji – wychowawca – p. Jolanta Romowicz-Korzeniowska, przygotowała dla dzieci pyszną niespodziankę –  tosty. 

DZIEŃ PIZZY W NASZEJ ŚWIETLICY

Pizza niewątpliwie należy do dań uwielbianych nie tylko przez dorosłych, ale także przez dzieci. Smakuje ona wyjątkowo zwłaszcza wtedy, gdy można ją własnoręcznie przygotować i ułożyć na niej tylko to, co lubimy.

Na kolejnych warsztatach organizowanych w świetlicy wykonaliśmy przysmak włoski-pyszną pizzę, której święto obchodziliśmy 8 lutego. Na kompozycje smakowe pomysłów było wiele, a przy tym wyśmienita zabawa. Grupa poranna pod okiem p.Sylwii Foltyn i p. Magdaleny Desoń wykonała siedem dużych pizz. Grupa popołudniowa pod okiem p. Alicji Gałek wykonała około dwudziestu małych pizz.

Podziękowanie kierujemy do rodziców uczniów z klas drugich i trzecich, za przyniesienie potrzebnych składników na pizze 🙂

 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Choć Babcia z Dziadkiem lubią przesadzać
próbując wnukom swoim dogadzać,
to kocham ich za to ogromnie
i za to, że zawsze są koło mnie,
wtedy gdy ich potrzebuję,
Babciu i Dziadku – dziękuję!

W styczniu odbyły się warsztaty pod okiem p. Sylwii Foltyn i p. Magdaleny Desoń, na których wykonane zostały „ Drzewka szczęścia”.Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i starannością  pracowali nad prezentami, które wyszły wspaniale. Wszystkim babciom i dziadkom składamy serdeczne życzenia, dużo zdrowia, radości, pociechy z wnucząt oraz samych pogodnych chwil.


ZIMOWE INSPIRACJE W NASZEJ ŚWIETLICY

Miesiąc grudzień był dla na wyjątkowy. W naszej świetlicy (budynek szkoły) od pierwszych dni miesiąca zaczęliśmy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia oraz do kiermaszu świątecznego. Sala została wprowadzona w świąteczny wystrój, a dekoracje wykonali nasi wychowankowie. Grupa III i IV wraz z wychowawcami p.Sylwią Foltyn i p.Magdaleną Desoń, wykonali ozdoby na kiermasz świąteczny.


WIGILIJNY CZAS

20.12. (czwartek) grupa III i IV wraz z pomocą rodziców została zorganizowana wigilia świetlicowa. Był to piękny czas wspólnego śpiewania kolęd, łamania się opłatkiem, oraz rozmów związanych z tradycjami wigilijnymi. Rodzicom za zaangażowanie serdecznie dziękujemy!


SPOTKANIE WIGILIJNE
19.12. w naszej świetlicy (w filii) odbyło się spotkanie wigilijne. P. Patrycja Kica przygotowała wraz z naszymi młodymi aktorami z grupy 2, inscenizację wigilijną, wprowadzającą wszystkich w świąteczny nastrój. Włączyły się w to także dzieci z grupy 1 wraz z p. Jolantą Romowicz-Korzeniowską- zaśpiewali piękne i radosne pastorałki. Ten dzień uświetniły też występy muzyczne dziewczynek z grup 2, które przygotowały z p. Natalią Pietnoczką kolędy „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Dzisiaj w Betlejem” zagrane na dzwonkach chromatycznych. Kolędowaliśmy, składaliśmy sobie życzenia przy opłatku, a później usiedliśmy do ‘wigilijnego stołu’ na mały poczęstunek , przygotowany dzięki uprzejmości mam dzieci z grupy 1. Dziękujemy!
 
A wszystkim – p. Jola, p.Patrycja i p.Natalia życzą wesołych, rodzinnych świąt, przepełnionych uśmiechem, wiarą i pysznościami na stołach, a w Nowym Roku spełnienia marzeń, dużo energii i  szczęścia. 🙂

„STROIKOWE CUDA” – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

W grudniu zakończył się konkurs świetlicowy na stroiki bożonarodzeniowe. Spośród prac jury wybrało trzy najlepsze miejsca, werdykt nie był łatwy.

Po naradach zdecydowano przyznać miejsca ex aequo:
Miejsce I – Julia F.
Miejsce II – Paulina G. oraz Igor G.
Miejsce III – Ewa i Alicja S. oraz Mateusz P.
Wyróżnienia: Stanisław W., Emila B. oraz Antonina S.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe, gry logiczne oraz pamiątkowe dyplomy.
Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie gratulujemy pomysłowości, rodzicom dziękujemy za zaangażowanie.


MAGIA ŚWIĄT…
W filii naszej szkoły, tydzień przed świętami, również podjęliśmy przygotowania do świąt! Dzieci z grupy 2 wraz z p. Natalią Pietnoczką wypiekali przepyszne pierniki. Dzieci ozdabiały je z wielką radością. Wykazały się ogromnym zaangażowaniem i fantazją.:) Oprócz tego Wychowawcy pomagali w przygotowywaniu upominków dla rodziców, m.in. miękkie i śnieżnobiałe choinki, kartki świąteczne. Dużo pracy – ale za to jaki efekt. Świetliczaki są pracowite! 🙂

BARBÓRKA
4 grudnia, w filii, obchodziliśmy ważny dzień – Barbórkę. Dzieci poznały historię powstania węgla, przypomnieliśmy legendę o św. Barbarze, rozmawialiśmy o zawodzie górnika, i ciężkiej pracy, jaką wykonuje. Wykonaliśmy czako, zgodnie z preferencjami i marzeniami niektórych z nas. 😀 Pielęgnujemy polskie tradycje!   
 

WZOROWY WYCHOWANEK ŚWIETLICY: LISTOPAD

Filia:
Daniel K. (gr. I)
Natalia C. (gr. II)


„GDY NA ZEWNĄTRZ DESZCZ I PLUCHA U NAS RADOŚĆ OD UCHA DO UCHA”

Kolejny pracowity miesiąc za nami. W Listopadzie bardzo dużo działo się w świetlicy (budynek szkoły)

21 listopada obchodziliśmy „Dzień życzliwości”. Wychowankowie w piękny sposób opowiadali co to jest życzliwość i w jaki sposób powinniśmy okazywać ją na co dzień. Stworzyliśmy „ Drzewo Życzliwości”, które udekorowaliśmy hasłami związanymi z życzliwością.

Dzieci odgrywały scenki z życia codziennego  pokazując pomoc, wsparcie, oraz dobre słowo dla drugiej osoby. U wielu dzieci płynie aktorska krew.

Następnym  wydarzeniem był „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. W tym dniu dzieci  przyniosły swoje ulubione misie i przedstawiły naszej społeczności świetlicowej. Głównym gościem był „Najmilszy Miś na Świecie wspólnie wykonany przez dzieci. Podczas zajęć poznaliśmy historię Pluszowego Misia. Dzieci wykazały się świetną znajomością bajek,  w których główną rolę odgrywają misie. Uwieńczeniem świetnej zabawy było wykonanie pracy plastycznej z wizerunkiem misia.

Ostatni tydzień listopada poświęcony był tematyce zdrowego odżywiania. Nasi wychowankowie z czystym sumieniem mogą powiedzieć „ Zdrowo jem, więcej wiem”. Zostały przeprowadzone warsztaty kulinarne, podczas których powstały pyszne sałatki owocowe, zdrowe kanapki, oraz tortille. Nad smacznymi działaniami czuwały Sylwia Foltyn i Magdalena Desoń.

Dnia 30 listopada odbyły się świetlicowe andrzejki. Był to czas wróżb, i zabawy przy muzyce. Dzieci poznały  historię Świętego Andrzeja oraz towarzyszące w tym czasie zwyczaje. Wspólnie świetnie się bawiliśmy poznając nasza przyszłość.

zdjęcia: http://sp4wieliczka.pl/aktualnosci/galeria/nggallery/wszystkie/%C5%9Awietlicowy-listopad


ANDRZEJKI

27 listopada w naszej świetlicy, w filii, zorganizowaliśmy Andrzejki – dzień z wróżbami. Poznaliśmy zwyczaj „Katarzynek” i „Andrzejek”, poćwiczyliśmy umiejętności matematyczne i najważniejsze – świetnie się bawiliśmy radośnie spędzając wspólnie czas. Podczas wróżb dowiedzieliśmy się m.in. czy przyjaźnie przetrwają na zawsze, czy moje życzenie spełni się w najbliższym czasie, jak będzie miała na imię moja sympatia albo kim zostanę w przyszłości. Nie obyło się bez ciasteczek z wróżbami lub nietypowymi i śmiesznymi zadaniami do wykonania. 🙂 Oczywiście wszystko traktujemy jako dobrą zabawę, z przymrużeniem oka. 😉 W zabawę, w czasie przerw, włączyliśmy dzieci z całej szkoły.„POWRÓT POLSKI NA MAPĘ”

16 listopada w świetlicy szkolnej podsumowano projekt „Powrót Polski na mapę” przygotowany w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Z okazji tej wyjątkowej rocznicy podjęto działania służące budowaniu poczucia dumy z bycia Polakiem, pielęgnowaniu narodowej tradycji oraz szacunku dla symboli narodowych.

Celem projektu było ukierunkowanie ucznia ku wartościom, upamiętnienie postaci i wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Realizatorami projektu byli wszyscy wychowawcy świetlicy. Wychowankowie świetlicy w ciągu 10 dni poznawali legendy polskie, słuchali opowiadań historycznych, śpiewali pieśni patriotyczne, wykonywali prace plastyczne związane z symbolami narodowymi, obejrzeli prezentację multimedialną z projektu, a także rozwiązali quiz historyczny przygotowany przez koordynatora projektu panią Alicję Gałek.


„JESIEŃ W OBIEKTYWIE” – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

8 listopada  rozstrzygnięto konkurs fotograficzny dla naszych wychowanków. Dzieci stanęły na wysokości zadania i swoimi pracami dostarczyły naszym oczom wiele pięknych ujęć przyrody. Wybór był niełatwy. 🙂 Wyłoniliśmy zwycięzców:
I miejsce : Julia R.
II miejsce: Natalia C.
III miejsce: Laura M.
wyróżnienie: Lena F.
 
Otrzymali oni nagrody oraz dyplomy, a każdy uczestnik upominek za udział. Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy oraz zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach! (Fotografie można oglądać na wystawie w filii do 16.11., a od 20.11. w budynku głównym szkoły.)

„DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”
 
5 listopada obchodziliśmy w świetlicy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W ramach współpracy z biblioteką szkolną, p. Alicja Pankiewicz i p. Natalia Pietnoczka przygotowały zajęcia czytelnicze i zabawy związane z bohaterami bajek, zarówno dla dzieci ze świetlicy z budynku głównego jak i z filii. Poznaliśmy bliżej postać Walt’a Disney’a, odbył się konkurs „Jaka to melodia”, układaliśmy bajkowe puzzle, dopasowywaliśmy rekwizyty do tytułów bajek, bawiliśmy się „zatrutym jabłkiem” Królewny Śnieżki, pośpieszyliśmy Kopciuszkowi z pomocą w przebieraniu ziarenek, a na koniec zamieniliśmy się w Kaczora Donalda i Myszkę Miki. Było zabawnie, radośnie, kreatywnie i kształcąco. 

WZOROWY WYCHOWANEK ŚWIETLICY: PAŹDZIERNIK
Szkoła:
Antonina S. (gr I)
Anna L. (gr. II)
Amelia M. (gr III)
 
Filia:
Nikola R. (gr. I)
Piotr Z.-W. (gr. II)

„WIERSZE NIESIE PANI JESIEŃ”– ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU RECYTATORSKIEGO

26 października 2018 r. w naszej świetlicy odbył się konkurs recytatorski „Wiersze niesie Pani Jesień”. Uczestniczki zaprezentowały wspaniałe interpretacje wierszy o tematyce jesiennej, czym zachwyciły nie tylko członków jury, ale i zebranych słuchaczy.

Jury w składzie Sylwia Foltyn, Magdalena Desoń, Barbara Galas wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce: Wiktoria S.
II miejsce: Paulina G.
III miejsce: Lura M.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jednocześnie zachęcamy wszystkich wychowanków do udziału w kolejnych konkursach świetlicowych.


JESIENNE PRACE NASZYCH WYCHOWANKÓW

W naszej świetlicy (w budynku szkoły) zawitała jesień i udekorowała wnętrza ozdobami stworzonymi przez wychowanków. Jesienne spacery pozwoliły utrwalić zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także przyjrzeć się jesieni z bliska. Z kolei wielobarwne liście oraz zmiany zachodzące w przyrodzie stały się inspiracją wielu,wykonanych różnymi technikami, prac plastycznych, które zdobią świetlicowe sale.

zdjęcia: http://sp4wieliczka.pl/aktualnosci/galeria/nggallery/wszystkie/Jesienne-prace-


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W tygodniu poprzedzającym Święto Komisji Edukacji Narodowej wychowankowie świetlicy (w budynku szkoły) wzięli udział w cyklu zajęć poświęconych pracy nauczyciela. Dzieci poznały genezę obchodów Dnia Nauczyciela oraz nauczyły się doceniać pracę niepedagogicznych pracowników szkoły.

Podczas zajęć powstały liczne prace plastyczne, będące wyrazem wdzięczności uczniów za trud włożony w ich kształcenie i wychowanie, a także portrety ulubionych nauczycieli, których próbka poniżej J. 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

14 września 2018 r. w świetlicy w filii naszej szkoły obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Brzmi to zabawnie, może nawet i banalnie, ale ten dzień związany jest z kreatywnością i odkrywaniem talentów, które drzemią w każdym z nas. Poznaliśmy historię „The Dot”, robiliśmy kropkowe prace inspirowane malarstwem Aborygenów, wykonaliśmy kropkowe wytwory fantazji. Cały dzień towarzyszyło nam motto stworzone przez dzieci : „Wszystkie dzieci są zdolne i wszystkie zasługują na to aby w nie wierzyć koniec i .”


Rok 2017/2018

Wychowawcy świetlicy życzą wspaniałych, pełnych przygód i słonecznych wakacji. Dużo odpoczynku, zabawy i do zobaczenia we wrześniu

Super wychowanek świetlicy roku szkolnego 2017/2018

21.06.2018r. w naszej świetlicy rozstrzygnęliśmy całoroczny konkurs o „Super Wychowanka Świetlicy 2018”. Od września o ten tytuł zmagali się wszyscy wychowankowie z każdej z grup, zdobywając co miesiąc miano wzorowego wychowanka, biorąc udział w licznych konkursach oraz  odznaczając się nienaganną postawą. I tak oto wyłoniliśmy 4 zwycięzców, a w zasadzie zwyciężczynie, które otrzymały nagrody oraz specjalne dyplomy i odznaki:

Super Wychowanek Świetlicy w gr. I – Emilia K. i Anna L.

Super Wychowanek Świetlicy w gr. II – Paulina G.

Super Wychowanek Świetlicy w gr. III – Maja L.

 

Wzorowy wychowanek w miesiącu maj i czerwiec:

Gr. I  – Laura M., Anna L.

Gr. II – Paulina G.

Gr. III – Michał Ż.

Serce dla hospicjum

Po raz kolejny dzieci ze świetlicy pokazały ogromne serca i z wielkim zaangażowaniem włączyły się do akcji na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci „Serce dla Hospicjum 2018”. Efektem bezinteresownej pracy były setki kolorowych serc składanych metodą origami, które posłużyły hospicjum w szczytnym celu . Lubimy pomagać!

Konkurs wiedzy dla pierwszoklasistów

11 czerwca na świetlicy odbył się konkurs wiedzy ogólnej podsumowujący całoroczną pracę pierwszaków. Konkurs wymagał zarówno spostrzegawczości jak i dobrej pamięci. Oprócz pytań łatwych znalazły się również pytania z serii “trudne” – jednak pierwszaki poradziły sobie z nimi świetnie 🙂 Konkurs dostarczył nam wiele radości oraz dobrej zabawy 🙂 Laureatami konkursu okazali się: Madzia Bijak, Zuzia Fortuna oraz Maks Hebdaś. Zwycięzcom jeszcze raz GRATULUJEMY 🙂

Nie zapominamy, że jesteśmy Polakami, Europejczykami! 

 

Tak spędzamy wolny czas…:)

 

Z komputerem za pan brat

Wady i zalety telewizji, komputera, Internetu. Rozmawiamy o pozytywnych i negatywnych ich stronach. Znamy ich szkodliwość, wiemy jakie niebezpieczeństwo czyha na nas w cyberprzestrzeni. Kilka zalet też dostrzegliśmy. 😉 Praca plastyczna grupy „Świetliczaki 2”.

Dzień Patrona

Nie zapominamy o naszym patronie! Szkice dzieci z grupy 2

Dzień Ziemi

Po raz kolejny w naszej świetlicy obchodziliśmy „Dzień Ziemi”. Przyświecało nam hasło „Wszystko w naszych rękach”. Cały tydzień poprzedzający 22 kwietnia mówiliśmy o tym jak chronić naszą planetę, jak ważna jest segregacja śmieci, nauczyliśmy się świetnej piosenki Majki Jeżowskiej „Moja planeta” no i obowiązkowo grupa „Świetliczaki 2” wybrała się na sprzątanie świata, wraz z kolegami ze starszych klas. Wszystkie dzieci dzielnie zakasały rękawy i ciężko pracowały, by ulepszyć nasz świat.

WZOROWY WYCHOWANEK W MIESIĄCU: KWIECIEŃ

Grupa 1: Zuzia G., Hania D.
Grupa 2: Paulinka G.
Grupa 3: Nina R.

Kącik Małego Literata

Marzec był miesiącem, w którym kolejny raz w naszej świetlicy stworzyliśmy „Kącik Małego Literata”. Dzieci przyniosły do niego z domu ulubione książeczki. Każdego dnia inna grupa dzieci odwiedzała kącik wraz z wychowawcą. Przy kubku ciepłej herbaty, pysznym ciasteczku, otoczeniu pachnących kwiatów, w ciszy, dzieci mogły zrelaksować się słuchając wybranych opowiadań, bajek czy baśni.Chętne dzieci czytały pozostałym. W ten sposób chcieliśmy pokazać, jak w przyjemnej atmosferze można spędzać czas z książką i że jest to nie tylko kształcące, ale również może być chwilą wytchnienia. Dzieliliśmy się wrażeniami, opiniami o tych utworach literackich, tworzyliśmy własne opowiadania, pamiętniki oraz teatrzyki kukiełkowe.

Konkurs recytatorski

6 marca w naszej świetlicy odbył się konkurs recytatorski „Pan Tuwim”. Wzięło w nim udział 7 osób z grup I i II. Wszyscy zaprezentowali piękne wiersze. Cała społeczność świetlicowa mogła wspierać swoich kolegów i koleżanki na widowni. W trakcie obrad jury dzieci wysłuchały fantastycznego i niepowtarzalnego wykonania p.Ireny Kwiatkowskiej w wierszu „Ptasie radio”. Nagrody ufundowała Rada Rodziców : zwycięzcy otrzymali bilety wstępu na godzinę do parku trampolin oraz dyplomy. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę za udział. Gratulujemy każdemu z osobna za chęci, odwagę piękną recytację i przybliżenie nam postaci Juliana Tuwima. Dziękujemy i zachęcamy do udziałów w naszych konkursach!:)   Dziękujemy za nieocenioną pomoc, przy organizacji naszego konkursu, pani Ali Pankiewicz, z biblioteki szkolnej, a także naszemu jury: p. Monice Pierzynce z biblioteki szkolnej oraz p. Marcie Micherdzińskiej-wychowawcy świetlicy.

I miejsce: Julia R. (gr. I)
II miejsce: Łukasz Z. (gr. I)
III miejsce: Amelia M. (gr. II)
wyróżnienie: Anna L. (gr. I)

Wzorowy Wychowanek w miesiącu: LUTY 

 

Grupa I : Stanisław W., Zofia S.
Grupa II: Paulina G.
Grupa III: Adam D.

Bajkowa chatka

Praca „Bajkowa chatka” w wykonaniu grupy „Świetliczaki 2” w ramach cyklu „W krainie bajek i baśni”. 

 

Konkurs recytatorki w świetlicy

Konkurs recytatorski przełożony na 06.03.2018r., na godz. 13:30. Chętni mogą zgłaszać się do piątku – 02.03.2018r. Prosimy o podanie tytułu wiersza, który zaprezentują – Wychowawcom świetlicy! Przepraszamy i zachęcamy do udzialu! 🙂

regulamin k.recytatorskiego Julian Tuwim

Wzorowi wychowankowie w miesiącu: STYCZEŃ

Grupa I : Hanna D. , Emila K.
Grupa II: Karolina B.
Grupa III: Zofia R. 

Teatrzyk „O krasnalu, babci i czerwonych kulkach”
15 stycznia 2018r., w świetlicy szkolnej, wychowankowie obejrzeli przedstawienie grupy teatralnej „Skrzat” pt.”O krasnalu, babci i czerwonych kulkach”. W roli aktora wystąpił m.in. rodzic ucznia z klasy IIc. W ramach projektu „Rodzic partnerem szkoły” – poznajemy zawody rodziców – wychowankowie mieli możliwość poznania zawodu aktora.  Spektakl obejrzeliśmy dzięki zaangażowaniu p.Elżbiety Okorskiej – wychowawczyni klasy IIc,której serdecznie dziękujemy! 🙂

„I Ty możesz zostać świętym Mikołajem…”

W ramach wolontariatu w grudniu, pod przewodnictwem p.Magdaleny Kutyły, odbyła się na świetlicy akcja wolontariackiej – zbiórka słodyczy dla podopiecznych Stowarzyszenia SALTROM w Krakowie. Dzieciaki jak zwykle stanęły na wysokości zadania i paczki, które przygotowaliśmy, pękały w szwach. 🙂 Bardzo dziękujemy wszystkim  za ogromne zaangażowanie!

DZIEŃ BITEJ ŚMIETANY

W dniu 08.01.2018r. obchodziliśmy „Dzień bitej śmietany” (który przypadał w tym roku na dzień 5 stycznia). W ramach zajęć świetlicowych wykonaliśmy pyszne desery z użyciem owoców, musli, galaretki i królowej dnia – BITEJ ŚMIETANY! Zabawy było co niemiara, a przy okazji rozwijaliśmy swoje pasje i zdolności kulinarne. 😀 Było pysznie, wesoło i ‚w miarę’ zdrowo. 😀  

Bombka Bożonarodzeniowa

W grudniu, dziewczynki ze świetlicy z grupy „Świetliczaki 2” – Amelia M., Paulina G, Wiktoria K., Kaja W. – wzięły udział w ogólnopolskim konkursie „Bombka Bożonarodzeniowa”. Niestety nie zajęliśmy żadnego miejsca, ale nie to jest najważniejsze! Pod okiem p.Natalii Pietnoczki dziewczynki wykonały przepiękne bombki, wg wspólnych pomysłów. Dużo pracy, dużo radości, dużo serca włożonego w ich stworzenie dały efekty bombek o nazwach: „Ferrero”, „Pachnąca” (z goździków i anyżu),  „Anielska” ; „Solna”. Gratulujemy odwagi, chęci i kreatywności. 

Wzorowy wychowanek w mięsiącu : GRUDZIEŃ
Grupa I – Lena F. , Ewa S.
Grupa II – Maja D.
Grupa III – Maja L.

Świąteczne prezenty
Grupa „Świetliczaki 2” wykonała dla swoich bliskich prezenty świąteczne – lampiony. Piękne kielichy, zdobione metodą decoupage, z pachnącą świeczką wewnątrz, zdobiły wigilijne stoły i cieszyły oko najbliższych

Rozstrzygnięcie konkursu „Stroikowe cuda”
I miejsce: Maja L.
II miejsce: Matylda G.
III miejsce: Paulina G.
Wyróżnienie: Marta K., Kamil K., Jakub S.
Nagrody oraz dyplomy zostały wręczone na świetlicowym apelu świątecznym, z udziałem p. Dyrektor Agnieszki Myślak. 
Wszystkim dzieciom ogromnie dziękujemy za przepiękne stroiki, które teraz zdobią nasze sale, za zaangażowanie i udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach! 🙂

Apel świąteczny
21.12.2017r. świetlicowa grupa teatralna, pod kierunkiem p.Anny Grabowskiej, przygotowała apel świąteczny pt. „Spotkanie z choinką”. Nie obyło się oczywiście bez wspólnego kolędowania. Po występie rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach świątecznych w naszych domach. Swoją obecnością zaszczyciły nas również  p. Dyrektor Agnieszka Myślak oraz p.Dyrektor Anna Sobaszek. Wśród widzów nie zabrakło rodziców, wychowawców klas, pracowników szkoły. W trakcie występu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Stroikowe cuda”.

Z wizytą w bibliotece
We wtorek 12 grudnia, dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z p. Natalią Pietnoczką, odwiedziły Bibliotekę Publiczną Powiatowo-Miejską mieszczącą się przy ulicy  Krzyszkowickiej 5C w Wieliczce. Tematem spotkania były zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Nasi wychowankowie posłuchali opowiadań wigilijnych, opowiedzieli o zwyczajach i tradycjach w swoich domach oraz wykonali kartki świąteczne z różnorodnych materiałów plastycznych, co niezwykle pobudziło wyobraźnię i kreatywność. Na koniec spotkania każdy napisał życzenia świąteczne i opowiedział komu wręczy kartkę. 

Zapach świąt…
Od początku grudnia suszyliśmy owoce – plastry pomarańczy i jabłek. Dzieci codziennie doglądały owoców. Zapach unosił się w powietrzu. Natomiast w dniach 13-15 grudnia grupa „Świetliczaki 2” piekła pyszne pierniczki. Oprócz rozwijania zainteresowań kulinarnych, dzieci pomysłowo ozdabiały swoje ciasteczka. Każdy stworzył również choinkę z upieczonych przez siebie pierników. Gotowe prace dzieci mógły zabrać do domu i podarować bliskim.

 

Wzorowi wychowankowie w miesiącu: LISTOPAD
Grupa I – Ewa S., Krystian R.
Grupa II – Daniel N.
Grupa III – Maja L.

STROIKOWE CUDA

Regulamin konkursu na stroik bozonarodzeniowy

1.Postanowienia ogólne

Przedmiotem konkursu jest wykonanie przez dzieci wraz z rodzicami, stroika bożonarodzeniowego. Trzeba wziąć pod uwagę, że stroik musi być funkcjonalny, czyli taki, który da się położyć na płaskiej powierzchni-świątecznym stole. Stroik należy wykonać w formie przestrzennej. Materiał, technologia i rozmiar stroika są dowolne. Może być ze świeczką lub bez niej. Konkurs skierowany jest do wszystkich wychowanków świetlicy. Organizatorem konkursu jest p.Natalia Pietnoczka – wychowawca świetlicy szkolnej.

2.Cele konkursu

 • Edukacja dzieci w zakresie poznawania obyczajów, symboliki i znaczenia świątecznych elementów związanych z obrzędowością ludową,
 • Kultywowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami Bożego Narodzenia
 • Rozwijanie kreatywności, innowacyjności poprzez pobudzenie aktywności twórczej dzieci
 • Kształtowanie wyobraźni plastycznej, przestrzennej
 • Nawiązanie bliskich relacji rodzinnych
 • Wdrażanie do dbałości o estetykę pracy
 • Kształtowanie uczciwego współzawodnictwa

3.Kryteria oceny

* Pomysł  *Estetyka wykonania pracy  * Materiał użyty do wykonania pracy   *Zgodność pracy z założeniami konkursu  

*Stopień trudności

 1. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie jedną pracę
 2.  Prace należy dostarczyć do Organizatora konkursu, do 11.12.2017r. Powinny mieć one przymocowane wizytówki z imieniem i nazwiskiem wychowanka świetlicy.
 1.  Zgłoszone prace pozostają własnością świetlicy szkolnej i będą   zdobiły jej sale.
 1. Oceny prac, przydziału nagród i wyróżnień dokona komisja, d 19.12.2017r.

Kilka naszych prac

„W październiku na naszej świetlicy odbył się konkurs fotograficzny „Jesień w obiektywie”. Zadaniem uczestników było wykonanie fotografii, na której przedstawiona będzie jesienna sceneria. 
I miejsce : Stanisław W. z grupy I
II miejsce: Zofia Cz. Z grupy II
III miejsce: Amelia M. z grupy II
Wyróżnienie : Laura M. z grupy I
9.11.2017r. rozstrzygnięto konkurs, rozdano nagrody i dyplomy. Każdy otrzymał upominek za udział. Wszystkim dzieciom dziękujemy za zaangażowanie, chęci i piękne zdjęcia, a zwycięzcom gratulujemy. ”

W tym roku szkolnym również kontynuujemy konkurs „Super Wychowanek świetlicy”. Trzymamy kciuki za wszystkich wychowanków! Powodzenia. 🙂   

 W ramach akcji odblaskowa szkoła dzieci ze świetlicy szkolnej
zaangażowały się w szereg działań. Odbył się cykl tematyczny (cały tydzień) zajęć „Bezpieczna drogado szkoły”. Wychowawcy przeprowadzili z dziećmi pogawędki edukacyjne, młodsi wychowankowie  poznawali znaki drogowe podstawowe i najbardziej popularne, a starsi – te mniej znane.  Kolejnego dnia wybraliśmy się na spacer poszukiwaniuznaków drogowych i przejść dla pieszych. Rozpoznawaliśmy znaki,nazywaliśmy je. Utrwalaliśmy umiejętność prawidłowego i bezpiecznego korzystania z pasów na ulicy,przechodzenia przez jezdnię.

 

Kolejnym elementem działania w ramach „Odblaskowej szkoły” były prace plastyczno-techniczne. Dzieci wykonały przepiękne tematyczne odblaski. Wodze fantazji zostały popuszczone, kreatywność uruchomiona, i dzięki temu powstały – jakże ważne dla każdego dziecka – odblaski, każdy inny i równie ciekawy. Dzieci bardzo zaangażowały się w ich wykonanie, czego efekt widoczny był na wystawie w świetlicy. W
ramach utrwalenia znanych znaków drogowych – zrobiliśmy przestrzenną pracę plastyczną „Znaki znam-bezpiecznie się poruszam” – przy użyciu odpowiednich kolorów kredek, bibuły i plastikowych nożyków -powstała wystawa znaków informacyjnych, ostrzegawczych i zakazu.

 

W październiku, dzięki nieodzownej pomocy Pani Marty Micherdzińskiej, udało się nam zorganizować spotkanie ze Strażą Pożarną. Przyjechali do nas wozem strażackim, dzieci miały możliwość zapoznania się ze sprzętem jakiego używają i wyposażeniem samochodu. Strażacy przeprowadzili z dziećmi ciekawą rozmowę na temat bezpieczeństwa, pomocy innym itp. Chętni mogli założyć kurtkę czy hełm strażaka, wsiąść do auta. Dla starszych wychowanków odbył się również podstawowy kurs pierwszej pomocy. Dzieci wykazały się dużą wiedzą w tym temacie. Na koniec spotkania przygotowały podziekowanie dla „SuperBohaterów” – ordery, które sprawiły Strażakom dużą radość.

 

Grupa „Świetliczaki 2” stworzyła w sali świetlicy przepiękny kącik,przyrodniczy,jesienny. Efekt można podziwiać na zdjęciach! Przysłużył się on nam nie tylko do celów dydaktycznych,ale również dekoracyjnych. A u kresu jesieni…..będziemy próbować przetworów, które również zagościły w kąciku.:) Mniam!

 

 Wzorowi wychowankowie w miesiącu PAŹDZIERNIK: 
  Grupy I: Anna L. , Piotr Z.-W.
  Grupy II : Maja K.
  Grupy III : Emilia S.

7. Dnia 07.11.2017r. w ramach współpracy z biblioteką szkolną, Grupa „Świetliczaki 2” uczestniczyła w lekcji bibliotecznej z okazji Dnia Postaci z Bajek, który przypadał w tym roku 05.11. Panie z biblioteki przeniosły dzieci w niesamowity świat bajek. Przybliżyły postać Walta Disneya – fenomena wśród twórców postaci bajkowych. Odbył się konkurs „Jaka to melodia” – odgadywaliśmy z jakiej bajki Disneya pochodzi prezentowany fragment, „Magiczny kuferek” – odgadywaliśmy za pomocą zmysłu dotyku przedmioty i bajki z jakich pochodzą. Nie obyło się bez zagadek i wspólnego śpiewania. Dziękujemy serdecznie Pani Ali i Pani Monice za wspaniałe zajęcia! 🙂

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

Z wizytą w bibliotece
„W czwartek, 11.05. grupa I odwiedziła Bibliotekę Publiczną Powiatowo-Miejską ,mieszczącą się przy ulicy  Krzyszkowickiej 5C w Wieliczce. Dzieci poznały specyfikę pracy tejże biblioteki, miały możliwość wykonania własnej zakładki do książki, poczytać ciekawe i nietypowe książki.”

 

Dzień Ziemi

„21.04.2017r. obchodziliśmy w świetlicy „Dzień Ziemi”. Cały tydzień,poprzedzający ten dzień, rozmawialiśmy na świetlicy o ekologii, środowisku, recyklingu i tym, w jaki sposób możemy przyczynić się do ratowania naszej planety, jak należy ją szanować. Dzieci wykonały piękną pracę plastyczną techniką kolażu, wykorzystując stare gazety, zatytułowaną „Mamo, Tato, wolę rower”, chcąc w ten sposób zachęcić do wybierania innych środków transportu, ograniczających emisję spalin. Ostatniego dnia, pod hasłem „Dbajmy o naszą planetę!”, grupa I wraz z Wychowawcą , z rękawiczkami na dłoniach, workami w ręku, wybrała się na sprzątanie świata. 🙂 Śmieci było co niemiara, praca ciężka, ale za to efekt bardzo zadowalający, a dzieci dumne!

 

Przedstawienie „Zima czy wiosna…?”

30.03.2017r. świetlicowa grupa teatralna, pod kierunkiem p.Anny Grabowskiej, zaprezentowała uczniom klas „0” –„3” przedstawienie pt. „Zima czy wiosna…?”. Swoją obecnością zaszczyciły nas p.Dyrektor Maria Zadrożniak i p.Dyrektor  Elżbieta Chabik. Wśród widzów nie zabrakło rodziców, dziadków, wychowawców klas, pracowników szkoły. Naszym małym aktorom serdecznie gratulujemy udanego występu,a przybyłym gościom dziękujemy za obecność i wspólną zabawę.

 

Kącik Małego Literata

W lutym, w naszej świetlicy stworzyliśmy „Kącik Małego Literata”. Funkcjonował u nas przez 2 tygodnie. Dzieci przyniosły do niego z domu ulubione książeczki. Każdego dnia inna grupa dzieci odwiedzała kącik wraz z wychowawcą. Przy kubku ciepłej herbaty, pysznym ciasteczku, w ciszy, dzieci mogły zrelaksować się słuchając wybranych opowiadań, bajek czy baśni. Starsze koleżanki i koledzy czytali młodszym. W ten sposób chcieliśmy pokazać, jak w przyjemnej atmosferze można spędzać czas z książką i że jest to nie tylko kształcące, ale również może być chwilą wytchnienia. Dzieliliśmy się wrażeniami, opiniami o tych utworach literackich, tworzyliśmy własne bajki oraz teatrzyki kukiełkowe, wymienialiśmy się książkami , zabierając je do domu i wspólnie z rodzicami czytając je „do poduszki”.

 

Konkurs recytatorski „Z Janem Brzechwą na wesoło”

Tuż przed feriami, w czwartek 26.01.2017r., pod kierunkiem p. Natalii Pietnoczka, w naszej świetlicy odbył się konkurs recytatorski. Temat przewodni konkursu brzmiał: „Z Janem Brzechwą na wesoło”. Uczestnicy swoje prezentacje recytatorskie  mogli  wzbogacić o środki teatralne (ruch, gest, rekwizyt, strój). Celami konkursu były m.in. popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie dzieci poezją czy uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Był on kierowany do wszystkich wychowanków  uczęszczających do świetlicy. Jury, w składzie p. Teresa Sikora, p.Barbara Batko, p.Alicja Pankiewicz, przyznała następujące nagrody:
I miejsce : Amelia Michalik (grupa 1)
II miejsce : Maja Lenart      (grupa 2)
III miejsce: Paulina Giżycka  (grupa 1)
Wyróżnienie:  Kacper Ryznar, Damian Lasota (grupa 1)
Swoja obecnością zaszczyciła nas również Pani dyrektor Elżbieta Chabik. Wszystkim uczestnikom oraz laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe, humorystyczne występy.

 

REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO „Z Janem Brzechwą na wesoło”.

 1. Postanowienia ogólne:

Konkurs organizowany jest dla wszystkich wychowanków świetlicy. Uczestnicy przygotowują jeden wiersz do prezentacji ( humorystyczny utwór Jana Brzechwy). Prezentacje recytatorskie  mogą być wzbogacone o środki teatralne (ruch, gest, rekwizyt, strój). Chęć uczestnictwa w konkursie wraz z tytułem wybranego wiersza należy zgłosić nauczycielom świetlicy do dnia 20.01.2017r.

 1. Cele konkursu:

*popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy
* rozwijanie zdolności recytatorskich
* zainteresowanie dzieci poezją
* zachęcanie do występów na scenie
* prezentacja umiejętności dzieci
* uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze

 1. Kryteria oceny:

* ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój), postawa, staranna wymowa

* dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie
* interpretacja tekstu

 1. Konkurs recytatorski odbędzie się w świetlicy szkolnej dnia 26 .01.217r.  o godz. 13:15

Po zaprezentowaniu przez dzieci przygotowanych wierszy jury powołane przez organizatora uda się na naradę, po której zostanie ogłoszony werdykt oraz przyznane zostaną nagrody i wyróżnienia.

Kolędowanie w świetlicy

20 grudnia 2016 roku, dzieci ze świetlicy szkolnej, przygotowały apel  świąteczny – program artystyczny, któremu towarzyszyło wspólne kolędowanie. W przedstawieniu udział wzięli chętni wychowankowie, pod kierunkiem p. Anny Grabowskiej.  Na zakończenie spotkania wszyscy podzielili się opłatkiem.

Konkurs na ozdobę choinkową

W miesiącu grudniu 2016 r. został przeprowadzony konkurs na ozdobę choinkową techniką dowolną pt. „ Choinkowe cuda” pod kierunkiem p. Natalii Pietnoczka. Celem konkursu było upowszechnienie tradycji bożonarodzeniowej, rozwijanie kreatywności dzieci, rozwijanie zdolności manualnych, a także inspiracja do twórczych poszukiwań nowych form plastycznych. Konkurs był kierowany do wszystkich wychowanków  uczęszczających do naszej świetlicy.

Nagrodzeni:

I miejsce Kacper Oleksa grupa II

II miejsce Marta Klimczak grupa II i Kamil Klimczak grupa III

III miejsce Amelia Michalik grupa I

Wyróżnienie: Maja Lenart grupa II i Nikola Frey grupa III

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie. Wszystkie prace zdobią naszą choinkę w świetlicy szkolnej w Sali nr 40. 

Andrzejki w świetlicy

„Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary“ – przed każdą zabawą wychowankowie wypowiadali to magiczne zaklęcie, aby spełniły się andrzejkowe wróżby.

30 listopada w naszej świetlicy odbył się „Dzień Wróżb”. Było ich wiele, m.in. ustawianie butów w kolejce do drzwi, andrzejkowe serce, rzucanie grosikiem i losowanie zawodów, które będą wykonywane w przyszłości. Wróżby przeplatane były zabawami przy muzyce.

Na zakończenie każdy dostał ciasteczko z wróżbą. „Dzień Wróżb” sprawił dzieciom przyjemną zabawę. Na andrzejki zaproszona została Pani Dyrektor Elżbieta Chabik, w tym czasie miała okazję zaobserwować zachowanie dzieci w trakcie zabawy.

Z wizytą w bibliotece

W dniu 29 listopada wychowankowie świetlicy szkolnej grupy II i III wybrali się do Biblioteki Publicznej Powiatowo – Miejskiej przy ulicy  Krzyszkowickiej 5C w Wieliczce. Była to lekcja „ Matematyka w literaturze, literatura w matematyce, czyli wskazanie przykładów zawarcia treści matematycznych w literaturze”. Dzieci podczas lekcji uczyły się wierszyków ułatwiających zapamiętanie treści, własności matematycznych. Poznały przysłowia polskie zawierające treści matematyczne. Grały w kalambury, których podstawą były przysłowia.

Pożegnanie Pani Jesieni

28 listopada 2016r. świetlicowa grupa teatralna pod kierunkiem p. Anny Grabowskiej zaprezentowała wychowankom świetlicy przedstawienie literacko-muzyczne pt.: „Pożegnanie Pani Jesieni”. Swoja obecnością zaszczyciła nas również Pani dyrektor Elżbieta Chabik.

Nasi aktorzy zaprezentowali się w kolorowych strojach, pięknie wyrecytowali swoje role oraz  zaśpiewali piosenki o tematyce jesiennej.

 

Zdrowie na moim talerzu 

W miesiącu październiku 2016 r. w świetlicy szkolnej został przeprowadzony konkurs fotograficzny pt. „ Zdrowie na moim talerzu”. Celem konkursu była promocja zdrowego odżywiania, rozwijanie kreatywnego myślenia i wyobraźni a także kształtowanie umiejętności manualnych. Konkurs był kierowany do wszystkich wychowanków  uczęszczających do naszej świetlicy.

Celem konkursu było wykonanie fotografii – talerza pełnego kolorowych warzyw i owoców.

Dnia 10 listopada 2016r odbył się apel w świetlicy rozstrzygający konkurs. Wychowankowie klasy I pod kierunkiem A.Grabowskiej przygotowali krótki program artystyczny „Zdrowe odżywianie”.

Następnie zostały ogłoszone wyniki i wręczono upominki.
Nagrodzeni:
I miejsce Kamil Klimczak grupa III

II miejsce Maja Stanisławczyk grupa I

                 Marta Klimczak grupa II

III miejsce Maja Lenart grupa II

                 Maciej Stanisławczyk grupa III

Wyróżnienie: Emilia Mazur grupa II

                 Antoni Gonet grupa III

Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami, kredkami, zdrowymi owocami oraz cegiełkami. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy, tym samym zachęcamy do dalszego udziału w konkursach i przedsięwzięciach organizowanych w naszej świetlicy.

Nagrodzone i wyróżnione prace wyeksponowano na wystawie pokonkursowej w sali świetlicy nr 40.

 

W roku szkolnym 2016/2017 kontynuujemy konkurs „ Super wychowanek świetlicy

SUPER WYCHOWANKIEM ŚWIETLICY W MIESIĄCU LUTYM ZOSTALI:
Grupa I : Wiktor Skrzeczyński, Anastazja Trzepiotowska
Grupa II : Amelia Sułkowska, Angelika Lisik
Grupa III: Igor Uszkur, Stanisław Kaznowski

 

Wzorowi wychowankowie świetlicy w miesiącu styczniu:
Grupa I : Paulina Giżycka, Weronika Podstolak
Grupa II: Maja Lenart, Angelika Lisik
Grupa III: Mateusz Giżycki, Stanisław Kaznowski

W miesiącu grudniu wyróżnieni zostali :

Grupa I

Amelia Michalik

Anastazja Trzepiotowska

Grupa II

Emilia Skrzeczyńska

Jakub Strójwąs

Grupa III

Rafał Horecki

Stanisław Kaznowski

 

W miesiącu listopadzie wyróżnieni zostali :

Grupa I

Amelia Michalik

Paulina Giżycka

Grupa II

Maja Lenart

Jakub Strójwąs

Grupa III

Kamil Klimczak

Igor Uszkur

 

W miesiącu październiku wyróżnieni zostali :

Grupa I

Maja Korpak

Weronika Podstolak

Grupa II

Roksana Babiarz

Gabriela Korbus

Grupa III

Maja Pliszka

Igor Uszkur

„Gdy chcesz marzeń spełnić sto, to…oszczędzaj w SKO”. Pod takim hasłem świetlicowa grupa teatralna pod kierunkiem p. Anny Grabowskiej zaprezentowała uczniom klas I-III przedstawienie edukacyjne promujące oszczędzanie w SKO.

Po występie odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do grona członków SKO. Na tę uroczystość przybył pan Jarosław Trojnacki dyrektor Małopolskiego Banku Spółdzielczego, który wręczył uczniom klas pierwszych książeczki SKO z wkładem 10 zł. Zachęcił przy tym wszystkich do oszczędzania w SKO.

 

W dniu 8 czerwca Dzieci z świetlicy szkolnej grupy popołudniowej wybrały się do Biblioteki Publicznej Powiatowo – Miejskiej przy ulicy  Krzyszkowickiej 5C w Wieliczce. Młodzi czytelnicy mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi książkami w bibliotece (np. książki z ruchomymi i rozkładanymi elementami). Największą atrakcją była możliwość spacerowania między regałami  i  wspólne wyszukiwanie interesujących książek na półkach bibliotecznych. Następnie Pani bibliotekarka przeczytała fragment książki pt. „Nudzimisie” R.Klimczaka pełnej humoru i inspirującej nowe sposoby na nudę. Na pożegnanie dzieci obiecały wrócić do biblioteki wraz z rodzicami.

Biblioteka

20 maja 2016 w świetlicy szkolnej zorganizowaliśmy „Dzień francuski”.  Mieliśmy okazję nauczyć się zwrotów grzecznościowych  „Bonjour, Ça va? Merci, au revoir, pardon”, a także zaśpiewać piosenkę w tym języku pt. „Panie Janie”. Wspólnie z nami bawiła się Pani dyrektor Elżbieta Chabik.

Atrakcją dnia francuskiego było spotkanie z gościem panią Anną Rybus, która na przykładzie kreatywnej „zabawy z potworkami z Polski, Anglii i Francji” uświadomiła nas, że w języku angielskim występuje wiele zapożyczeń z języka francuskiego. Ponadto, języki te mają ze sobą sporo wspólnego, ponieważ część słówek jest bardzo podobna.

Tak więc, ucząc się francuskiego, możemy także szlifować swój angielski!

Nie zabrakło również degustacji prawdziwych francuskich ciasteczek, przygotowanych przez wychowawcę świetlicy Agnieszkę Kapałę oraz wychowanka Miłosza Gałuszkę, który upiekł je z pomocą mamy.

Na koniec tworzyliśmy żywy napis „France” oraz zatańczyliśmy znany francuski taniec – żywiołowy Kankan, który dostarczył nam wiele radości.

Dzień francuski

W dniach 2.03 do  11.03 stworzyliśmy wspólnie z wychowankami swój własny świetlicowy teatrzyk oraz ręcznie wykonane pacynki.

Pacynki

W dniach 29.02 do 04.03 w świetlicy szkolnej odbywał się cykl tematyczny o środkach lokomocji”. Ten temat bardzo przypadł do gustu naszym dzieciom. Wspólne zabawy polegające na odgadywaniu pojazdów, ich dźwięków, a także przypomnieniu właściwego zachowania się w drodze do szkoły zainteresowały naszych podopiecznych. Wspólnie stworzyliśmy pojazd, do którego każdy osobiście mógł wsiąść i się nim „przejechać”. Wywołało to wiele radości u dzieci jak i wychowawców.

Środki lokomocji

W dniach 22.02.2016 do 26.02.2016 w świetlicy szkolnej rozmawialiśmy o „Wadach i zaletach komputera i telewizji”. Dzieci bez żadnych wątpliwości wymieniały wartości pozytywne i negatywne. Stworzyliśmy wspólnie telewizję, w której dziennikarzami występującymi byli nasi kreatywni wychowankowie. Zapraszamy do galerii.

Wady i zalety komputera

W roku szkolnym 2015/2016 wychowankowie świetlicy szkolnej uczestniczą w całorocznym konkursie „Wzorowy Wychowanek Świetlicy”.

„Wzorowy wychowanek”, to osoba godna naśladowania, koleżeńska, kulturalna, zawsze chętna do pomocy.

Wychowankowie o najwyższej ilości cegiełek otrzymali tytuł „ Wzorowy Wychowanek w miesiącu…………”.

Październik 2015

Maja Lenart kl. I a

Listopad 2015

Natalia Zabawa kl. I c

Grudzień 2015

Rafał Horecki kl. II e

Styczeń 2016

Piotr Chabik kl. II b

Piotr Bilski kl. III c

Luty 2016

Kamil Klimczak

Igor Uszkur

Marzec 2016

Mateusz Giżycki

Patrycja Laskowska

Michał Wieleba

Igor Uszkur

Kwiecień 2016

Maja Kita

Wiktoria Wolska

Karol Woźniak

Igor Uszkur

Maj 2016

Maja Lenart

Igor Uszkur

Matusz Giżycki

Wychowankowie swoją postawą i zaangażowaniem potwierdzają, iż w pełni zasłużyli na ten zaszczytny tytuł.

Gratulujemy – wychowawcy świetlicy

 

 1. „Tydzień życzliwości i pozdrowień” w świetlicy szkolnej

W dniach 16.11.2015 – 20.11.2015 r. w świetlicy szkolnej po raz pierwszy obchodziliśmy „Tydzień życzliwości i pozdrowień”. Tygodniowa akcja przebiegała pod hasłem „Życzliwość na co dzień”. Zajęcia świetlicowe dotyczyły zasad kultury i dobrego wychowania. Celem akcji było kształtowanie pozytywnego zachowywania się w kontaktach z kolegami a także motywowanie do życzliwości. Przeprowadzony został konkurs plastyczny dla wychowanków świetlicy  pt. „Życzliwość na co dzień” zorganizowany przez Anię Zając. Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Natalia Zabawa klasa I c

II miejsce – Maja Lenart klasa I a

III miejsce – Milena Doktór klasa I c

 

 1. „Zabawa Andrzejkowa” w świetlicy szkolnej

W dniu 27.11.2015 r. w świetlicy szkolnej dzieci miały możliwość wzięcia udziału w zabawie andrzejkowej połączonej z tańcami i konkursami. Nie zabrakło oczywiście żartobliwych wróżb i przepowiedni, traktowanych z dużym poczuciem humoru i przymrużeniem oka.

Andrzejki w świetlicy były okazją do wspólnej zabawy integrującej dzieci z klas 1 – 3,  wykorzystania ich pomysłowości i naturalnej potrzeby ruchu przy dynamicznej muzyce.

 

 

 1. „Owocowa Zabawa Karnawałowa” w świetlicy szkolnej

 

Dnia 05.02.2016r. w świetlicy szkolnej odbyła się „Owocowa Zabawa Karnawałowa”. Celem działania było zachęcenie dzieci do spożywania owoców i ich przetworów jako źródła witamin, a także uświadomienie ich wartości odżywczych dla prawidłowego rozwoju. Dzieci chętnie uczestniczyły w licznych zabawach i konkursach. Główną atrakcją było wykonanie przez wychowanków pysznej sałatki owocowej. Sprawiło im to wiele radości, a że zrobiły ją własnoręcznie rozbudziło w dzieciach niesamowity apetyt.

 

Innowacja pedagogiczna

      „SUPER WYCHOWANEK ŚWIETLICY”

 

 

Rodzaj innowacji: programowo – metodyczna

 

Adresaci projektu : wychowankowie świetlicy

 

Zakres innowacji

Kto jest objęty innowacją Wychowankowie świetlicy/ około 160
Zajęcia edukacyjne, które obejmuje innowacja zajęcia świetlicowe
Czas trwania 1października 2015 – 24 czerwca 2016
Przewidywane efekty właściwe zachowania, postawy i zaangażowanie wychowanków świetlicy
Sposoby ewaluacji Obserwacja pozytywnych zmian w zachowaniu wychowanków, rozmowy z rodzicami i nauczycielami – opinie o skuteczności oddziaływań wychowawczych

 

 

Innowacja pedagogiczna w formie konkursu  „Super Wychowanek Świetlicy”

Konkurs realizowany jest Świetlicy Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce.

Zasady konkursu:

1.W konkursie biorą udział wszystkie dzieci zapisane do świetlicy w danym roku szkolnym.

 1. Zasady konkursu są przedstawiane wraz z Regulaminem Świetlicy i Kontraktem ułożonym i podpisanym przez wychowanków.
 2. Wychowankowie otrzymują „cegiełki” do „złotej skrzynki” wg wcześniej przyjętych kryteriów.
 3. Podliczane cegiełek odbywać się będzie na koniec każdego miesiąca.
 4. Wychowankowie o najwyższej ilości plusów otrzymają tytuł „ Wzorowy Wychowanek w miesiącu…………”.
 5. Wyniki będą umieszczane na tablicy w sali Świetlicy.
 6. Na końcu roku szkolnego Komisja, w której skład wchodzą wychowawcy świetlicy, dokona podliczenia cegiełek oraz zdecyduje o przyznaniu tytułu „ Wzorowy Wychowanek Świetlicy” dla jednego z wychowanków.
 7. Laureat otrzyma znaczek „ Super Wychowanek Świetlicy”, dyplom oraz nagrodę Dyrektora Szkoły.
 8. Na stronie internetowej Szkoły będzie informacja o powyższym fakcie.
 9. Rodzice Laureata otrzymają list gratulacyjny.

 

Za co można otrzymać cegiełki:

 • Aktywny udział w zajęciach świetlicowych
 • Wykonywanie swoich prac samodzielnie i z niezwykłą starannością
 • Zdyscyplinowanie i zachowanie norm społecznych
 • Udział w konkursach organizowanych przez świetlicę
 • Odpowiedzialność za wyposażenie świetlicy
 • Zaangażowanie w przedstawienia i występy świetlicowe
 • Dbanie o czystość i porządek w świetlicy z własnej inicjatywy
 • Pomoc kolegom w odrabianiu zadań domowych
 • Pomoc kolegom niepełnosprawnym

 

Celem konkursu jest przestrzeganie ustalonych zasad i reguł oraz promowanie właściwych zachowań i postaw oraz

 

Nad organizacją konkursu czuwać będą wychowawcy: Anna Grabowska, Agnieszka Kapała i Anna Zając.

Osoba odpowiedzialna za wdrożenie innowacji: Anna Grabowska

Top