:::: MENU ::::

Wieści z biblioteki

 • Gru 12 / 2017
 • Możliwość komentowania Wieści z biblioteki została wyłączona

Wieści z biblioteki

 

Zapraszamy na jesienny kiermasz książek z księgarnią Tuliszków.


Z książką Ci do twarzy?

 

  

Biblioteka szkolna i zespół promocji czytelnictwa

ogłaszają konkurs fotograficzny

„Z książką mi do twarzy”

 adresowany do uczniów klas I – VIII.

 

 Prace konkursowe należy składać w bibliotece szkolnej

do 31 października 2021 roku.

 

Szczegóły oraz regulamin konkursu: 

Regulamin-szkolnego-konkursu-fotograficznego-Z-książką-mi-do-twarzy-1.pdf

   Zapraszamy do udziału w konkursie!

 


 „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.

     
     Serdecznie zapraszamy Dyrekcję szkoły, wszystkich nauczycieli, uczniów i pracowników administracji do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
     Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe i zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. W naszej szkole „Przerwa na czytanie” odbędzie się we wtorek, 19 października 2021 roku. Zachęcamy do włączenia się w tę pożyteczną akcję i wybranie jednej, dowolnej przerwy na czytanie w tym dniu. Może dzięki nam uda się pobić zeszłoroczny rekord?
       Wydarzeniami towarzyszącymi akcji będą konkurs fotograficzny dla klas I – VIII „Z książką mi do twarzy” oraz „Jesienny kiermasz książek z księgarnią Tuliszków”. O szczegółach poinformujemy niebawem.
 
                                                                                           Zachęcamy do udziału!
 
                                                          Nauczyciele – bibliotekarze oraz zespół rozwoju i promocji czytelnictwa


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – podsumowanie.

     29 września, już po raz 21, obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ustanowione   z inicjatywy Polskiej Izby Książki przypada w dzień urodzin Janiny Porazińskiej – autorki książek dla dzieci i młodzieży.
     Nasza szkoła włączyła się w tę akcję, której głównym celem jest promowanie czytelnictwa. Dzieci  z oddziałów przedszkolnych wysłuchały w tym dniu głośnego czytania „Szewczyka Dratewki” autorstwa wspomnianej wyżej pisarki. Cieszymy się z ich pierwszej wizyty w bibliotece szkolnej. Teksty wybrane przez nauczycieli i uczniów cechowała różnorodność. Czytano w tym dniu fragmenty między innymi następujących książek: „Zwiadowcy” J. Flanagana, „Myślisz, że tak Ci źle? Życie dzieci w starożytnym Egipcie” Ch. Strathie     i M. Morea, „Baśnie i legendy górników wielickich” J. Majki, „Detektyw Pozytywka” i „Co to znaczy…”  G. Kasdepke, „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena, „Wielki wybuch, czyli K. kontra K.” B.Kosmowskiej i G. Kasdepke, „Piłkarska Seria Królewska” oraz scenariusza „Harry Potter i przeklęte dziecko” na podstawie oryginalnej opowieści J. K. Rowling.
   Pragniemy podziękować wychowawcom klas, nauczycielom języka polskiego, wychowawcom grup świetlicowych i wszystkim uczącym, którym promocja czytelnictwa jest bliska. Dziękujemy Państwu serdecznie za zaangażowanie i zapraszamy do współpracy podczas kolejnych akcji czytelniczych, które planujemy niebawem.
 
          Nauczyciele – bibliotekarze: Małgorzata Jastrzębska, Alicja Pankiewicz, Ewa Merklinger
          Koordynator zespołu promocji czytelnictwa – Patrycja Kica

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
                                                                                            Wisława Szymborska
 
    29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne i pożyteczne. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
   Pragniemy włączyć się w tę akcję, której celem jest rozwój i promocja czytelnictwa. Dzieci z oddziałów przedszkolnych posłuchają w tym dniu głośnego czytania w bibliotece szkolnej. Zapraszamy do współpracy wychowawców klas I – VIII, nauczycieli polonistów i wszystkich uczących, którym cel wydarzenia jest bliski i zachęcamy do głośnego czytania fragmentów książek wybranych wspólnie z uczniami.
                            
                             Nauczyciele – bibliotekarze: Małgorzata Jastrzębska, Alicja Pankiewicz, Ewa Merklinger
                             Koordynator zespołu rozwoju i promocji czytelnictwa – Patrycja Kica

Zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej  i jej filii w Solnym Mieście w roku szkolnym 2021/2022:

http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2021/09/Zasady-funkcjonowania-biblioteki-szkolnej.pdf

 


 

  


Spotkanie autorskie z pisarką Beatą Ostrowicką

11 czerwca 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Beatą Ostrowicką – autorką powieści dla dzieci i młodzieży, laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. wpis na Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena za książkę „Świat do góry nogami”. Beata Ostrowicka należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY. Od 20 lat jest związana z Wydawnictwem Literatura.    Spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas IV – VIII. Uczestniczyła w nim klasa IVa – była to nagroda dla najbardziej rozczytanej klasy I półrocza oraz lutego, marca i maja bieżącego roku szkolnego. Pozostali uczniowie klas IV – VIII, ze względu na reżim sanitarny, mogli obejrzeć transmisję ze spotkania na żywo w salach lekcyjnych na tablicach interaktywnych. Wcześniej czwartoklasiści wzięli udział w lekcji bibliotecznej, podczas której zaprezentowane zostały książki Beaty Ostrowickiej, m.in. z serii „Klub Łowców Przygód”, „Polscy superbohaterowie” i „Wojny dorosłych – Historie dzieci”. Dekorację w bibliotece przygotowali uczniowie klas Vc i VIIa. Spotkanie z pisarką miało formę rozmowy. Uczniowie zadawali pytania, zarówno te, które przygotowali wcześniej, jak i te spontaniczne. Pytali o pracę pisarza, proces powstawania książki, zainteresowania pisarki. Po spotkaniu mogli zakupić książki autorki z pamiątkowym wpisem.

  Mamy nadzieję, że pandemia niebawem się skończy i w nowym roku szkolnym spotkania   z ludźmi książki będą odbywały się w bibliotece częściej i więcej uczniów będzie mogło w nich uczestniczyć.

 

                                                                 Małgorzata Jastrzębska

 


 


Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką w SP4  Wieliczka.

 Szkolny Turniej Pięknego Czytania:


Komunikat biblioteki szkolnej!

 1. Od 31 maja 2021 roku biblioteka szkolna pracuje w poniedziałki, środy i piątki od 7.45. do 16.45. We wtorki i czwartki od 8.45. do 15.45.
 2. Filia biblioteki szkolnej w Solnym Mieście jest czynna we wtorki i czwartki w godzinach 8.00. – 13.00.
 3. W związku z powrotem do szkoły uczniów wszystkich klas, biblioteka szkolna i jej filia pracują zgodnie z zasadami określonymi we wrześniu.
 4. Wszyscy uczniowie klas I – VIII mogą korzystać z biblioteki szkolnej i jej filii w sposób bezpośredni, z zachowaniem dotychczasowych zasad bezpieczeństwa.

 5. Nadal można zamawiać książki za pośrednictwem e-dziennika lub drogą mailową na adres: biblioteka@sp4.wieliczka.eu z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

 6. Zachęcamy czytelników do korzystania z katalogu online i rezerwowania książek poprzez system Mol Net+.

 7. Przypominamy, że zgodnie z regulaminem, na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego każdy czytelnik ma obowiązek oddać wszystkie wypożyczone książki.

 8. Zwrot podręczników szkolnych będzie się odbywał według harmonogramu, który niebawem zostanie podany do wiadomości.
Alternatywna Lista Lektur

 


Aktualizacja zasad korzystania z biblioteki szkolnej od dnia 4 maja 2021r.

 1. Od 4 maja 2021 roku biblioteka szkolna pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.45 – 14.45.
 2. Ponieważ wszyscy uczniowie klas II i III uczą się w budynku szkoły, filia biblioteki szkolnej  w Solnym Mieście jest nieczynna.
 3. Uczniowie klas I – III mogą korzystać z biblioteki szkolnej w sposób bezpośredni, z zachowaniem dotychczasowych zasad bezpieczeństwa: w pomieszczeniu biblioteki może przebywać równocześnie czworo uczniów pozostających w bezpiecznym dystansie społecznym –  min. 1,5 metra. Przy stanowisku nauczyciela – bibliotekarza może znajdować się tylko jeden czytelnik. Bibliotekarzy i czytelników obowiązują maseczki!
 4. Niedostępny jest swobodny dostęp do regałów bibliotecznych dla czytelników. Książki podają i odbierają wyłącznie pracownicy biblioteki szkolnej.
 5. Na danej przerwie w czytelni mogą przebywać tylko uczniowie z jednej klasy!
 6. Wszystkie zwracane książki  poddawane są dwudniowej kwarantannie.
 7. Uczniowie klas IV – VIII, którzy kontynuują naukę zdalną, mogą zamawiać książki za pośrednictwem e-dziennika lub drogą mailową na adres: biblioteka@sp4.wieliczka.eu  z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem. 
 8. W ten sam sposób mogą się zwracać z prośbą o przedłużenie terminu zwrotu książek. 
 9. Ponadto istnieje możliwość sprawdzania dostępności książek, rezerwowania ich i prolongowania za pośrednictwem konta czytelnika w systemie Mol Net+  i katalogu on-line. Zachęcamy czytelników do korzystania z tej formy kontaktu z biblioteką szkolną.
 10. Wypożyczenia i zwroty odbywają się we wtorki w godzinach 10.00. – 13.00. i czwartki      w godzinach 14.00. – 17.00. przy stanowisku w holu wejściowym szkoły. 
 11.  Rodzice uczniów mogą kontaktować się z bibliotekarzami za pośrednictwem dziennika elektronicznego oraz mailowo na adres: biblioteka@sp4.wieliczka.eu 
 12. Pozostałe zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej  nie zmieniają się: 

http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2020/09/Zasady-funkcjonowania-biblioteki-szkolnej.pdf

Zapraszamy!

Nauczyciele – bibliotekarze


 
Instrukcja pierwszego logowania i zakładania konta czytelnika w programie Mol Net+ oraz linku do katalogu on-line:

 m000495.molnet.mol.pl/ 

 

http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2021/01/Aktualizacja-zasad-funkcjonowania-biblioteki-szkolej-1.pdf

 Regulamin konkursu na stronie: http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2020/12/Regulamin-konkursu-zakładka-do-książki.doc.pdf


 

Regulamin konkursu:

 1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.
 2. Cele konkursu: rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów edukacji wczesnoszkolnej, motywowanie wychowanków do twórczości inspirowanej lekturą, zachęcanie do samodzielnych prób literackich, podnoszenie kultury słowa.
 3. Konkurs adresowany jest do uczniów klas II – III.
 4. Zadaniem uczestników jest napisanie opowiadania, w którym przedstawione będą przygody Lassego i Mai rozwiązujących nową zagadkę detektywistyczną.
 5. Praca nie może powielać przygód Lassego i Mai znanych z książek i filmów z tymi bohaterami, musi być nową autorską historią.
 6. Opowiadanie należy napisać komputerowo na kartce A 4 (min. 1 strona, czcionka Times New Roman, rozmiar 12, odstęp między wierszami 1,5); można dodać zdjęcia ilustracji.
 7. Najlepsze prace zostaną zamieszczone na stronie internetowej i FB szkoły.
 8. Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni książkami.
 9. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy i pozytywne uwagi z zachowania.
 10. Prace konkursowe podpisane imieniem i nazwiskiem autora należy przesłać na adres mailowy biblioteki szkolnej biblioteka@sp4.wieliczka.eu do 18 stycznia 2021 roku.                                                             
 11. Ocenie podlegać będą:
 • oryginalny tytuł,
 • zgodność pracy z tematem – nowa historia Lassego i Mai,
 • interesujący przebieg akcji w opowiadaniu,
 • kreatywność i samodzielność uczestnika konkursu.

Zapraszamy do udziału w konkursie !

  Zostań czytelnikiem roku szkolnego 2020/2021!

Biblioteka szkolna ogłasza konkursy czytelnicze:

Najbardziej rozczytana klasa i Czytelnik roku.

Co miesiąc wyłaniamy najbardziej rozczytaną klasę i czytelnika miesiąca w kategoriach:

klasy I – III i klasy IV – VIII.

W dniu zakończenia roku szkolnego 2020/2021 poznamy

najbardziej rozczytane klasy i czytelników roku.

Na laureatów czekają nagrody!

                                                                                                                          Nauczyciele – bibliotekarze


Nadal mamy szansę wygrać 1000 książek do biblioteki szkolnej! 

 
 
Połowa głosowania w Ogólnopolskim Konkursie Empiku „1000 powodów, by czytać” już za nami. Jesteśmy obecnie na ósmym miejscu, ale nadal mamy szansę wygrać 1000 nowych książek i czytniki e – booków. Konieczna jest zatem pełna mobilizacja!  Dlatego zwracamy się ponownie do całej społeczności szkolnej, absolwentów i sympatyków naszej placówki oraz mieszkańców Wieliczki z gorącą prośbą o głosowanie na pracę reprezentującą nas w konkursie. Potrwa ono do 2 grudnia 2020r.
 
Przypominamy instrukcję głosowania:
1. Pobierz aplikację Empiku na telefon. 
 2. Załóż konto / zaloguj się.
 3. Po zalogowaniu na górze jest baner (zmieniający się, ale można go przesuwać).
4. Znajdź kolorowa reklamę z hasłem „1000 powodów, by czytać”.
5. Wejdź i wybierz: szkoła powyżej 120 uczniów.
6. W polu „szukaj” wpisz Wieliczka.
7. Po wyszukaniu naszej szkoły – zagłosuj !

Czynność powtarzaj codziennie ! 😀

Proszę pamiętać, aby założyć konto:
1. Nie podajemy wrażliwych danych. Do założenia konta wystarczy adres mailowy i nr telefonu.
2. Aby zagłosować nie musimy dokonać zakupu.

Oto nasza praca konkursowa:
 

 Liczymy na pełną mobilizację i z góry dziękujemy za każdy oddany głos.
 
Dyrekcja szkoły i nauczyciele koordynujący przebieg konkursu.

 


Zapraszamy do zapoznania się z zasadami funkcjonowania bibliotek szkolnych:

http://sp4wieliczka.pl/wp-content/uploads/2020/09/Zasady-funkcjonowania-biblioteki-szkolnej.pdf

 


 


 


„MŁODSI CZYTAJĄ STARSZYM”

Biblioteka szkolna ogłasza akcję zachęcającą do głośnego czytania książek w domu.
W poprzednich latach organizowaliśmy w bibliotece wspólnie z Samorządem Szkolnym czytanie
książek w akcji „STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM”. Spotkania te cieszyły się dużą popularnością.
Zaistniała sytuacja zapewne nie daje wam obecnie możliwości głośnego czytania i ćwiczenia tej
umiejętności jaką realizujecie na lekcjach.
Zorganizujcie zatem akcję głośnego czytania w swoim domu, lecz odwrotnie „MŁODSI
CZYTAJĄ STARSZYM”. Wystarczy 20 minut dziennie, codziennie.
Wybierzcie jakąś ciekawą książkę, która zainteresuje wszystkich domowników.
Doskonale sprawdzają się baśnie, legendy. Ci starsi będą mieli okazję cofnąć się wspomnieniami do
swojego dzieciństwa, a i wy przypomnicie sobie jak jeszcze niedawno czytali wam rodzice. Wybór
książek należy do was.
Zdyscyplinowanie się do codziennego głośnego czytania bardzo usprawni wasze umiejętności,
które na co dzień ćwiczyliście w szkole. Zadbajcie też o zdyscyplinowanie waszej grupy słuchaczy.
Możecie wykonać plan takich codziennych, rodzinnych spotkań czytelniczych. Wyznaczcie czas,
miejsce(np: po obiedzie w salonie na kanapie:)), a plan z tytułem np.: CZYTANIE NA
ŚNIADANIE, CZYTANIE NA DOBRE SPANIE… powieście w widocznym miejscu. Każdy
pomysł jest dobry, a taka organizacja zobowiązuje do przestrzegania systematyczności.
Doskonale sprawdzą się też mini konkursy ze znajomości przeczytanego tekstu i zdobywanie
punktów,które na końcu akcji czytelniczej podsumujcie i zwycięzcy wręczcie symboliczną nagrodę
np.:dyplom. Pomysły też należą do was!
Koniecznie dokumentujcie swoje rodzinne spotkania-zdjęcia, filmiki, opisy, rysunki…
Chętnie później powspominamy, a może za zgodą domowników opublikujecie je…
Wysyłajcie też propozycje ciekawych książek, które polecacie do wspólnego głośnego czytania na
e-mail bibliotekarzy: alicjapank@gmail.com, malgorzata.jastrzebska271@gmail.com
lub wzajemnie wymieniajcie się propozycjami.
Czytać uczymy się czytając, a nasza noblistka Wisława Szymborska mówiła że:
„Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Zatem potraktujcie to zajęcie jak miłą zabawę drodzy czytelnicy:) !
Alicja Pankiewicz-nauczyciel bibliotekarz


Konkurs na plakat promujący czytelnictwo rozstrzygnięty!

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna, we współpracy z wychowawcami klas, zorganizowała międzyklasowy konkurs na plakat promujący czytelnictwo. Przeprowadzony on został w trzech kategoriach: klasy I – III, klasy IV – VI i klasy VII – VIII.

Dziękujemy wszystkim klasom i wychowawcom, którzy zaangażowali się w przygotowanie plakatów. Doceniamy Waszą pracę i kreatywność.

                                                   Małgorzata Jastrzębska, Alicja Pankiewicz

 

Kategoria klas I-III:

I miejsce: Ic, IIId

II miejsce: IIIa, IIc, IIIc

III miejsce: IIIe, IIe, If

Kategoria klas IV-VI:

I miejsce – Ve

II miejsce – Vb

Wyróżnienie – Va

Kategoria klas VII-VIII:

I miejsce – VIIa

II miejsce – VIIIa

III miejsce – VIIc

 

 


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 

Nasza szkoła realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Jego głównym celem jest uatrakcyjnienie oferty bibliotek szkolnych poprzez zakup nowości czytelniczych, ale nie wyklucza on nabywania lektur. Zakupy książek zostały skonsultowane z uczniami i ich rodzicami, nauczycielami oraz Działem dla Dzieci i Młodzieży Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce. W ramach programu zakupiono 780 książek, z czego 53% stanowią lektury szkolne, zarówno do starej jak i nowej podstawy programowej. Pozostała część to nowości wydawnicze dla młodszych i starszych czytelników oraz książki, które nowościami nie są, ale dotąd ich w naszej bibliotece nie było.

Nawiązując do akcji „Magia książek” zorganizowanej przez Mały Samorząd Uczniowski, informujemy, że zdecydowana większość tytułów, które uczniowie polecają swoim rówieśnikom, jest dostępna  w bibliotece szkolnej, do której bardzo serdecznie zapraszamy.

 

Małgorzata Jastrzębska

Alicja Pankiewicz


 

Regulamin oraz informacje na stronie: http://sp4wieliczka.pl/konkursy/


 

16 stycznia 2020 roku w bibliotece szkolnej odbyło się ogłoszenie wyników konkursu czytelniczego ze znajomości treści książki „Ania z Zielonego Wzgórza” zorganizowanego z okazji 145 rocznicy urodzin Lucy Maud Montgomery:

Wyniki:

I miejsce –   Łucja Gałek – klasa VIIb

II miejsce –  Natalia Szatkowska – Klasa Vd

Dorota Cabaj – klasa VIa

III miejsce – Oliwia Pirowska – klasa VIIe

Laureatki zostały nagrodzone książkami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek z motywem noblowskim, słodki drobiazg oraz pozytywne uwagi z zachowania za zaangażowanie w życie szkoły

 

Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!


 

 


 


 

Regulamin konkursu :

 1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.
 2. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV – VIII.
 3. Celem konkursu jest rozwijanie czytelnictwa oraz popularyzacja wartościowej literatury wśród młodych czytelników.
 4. Uczestnicy powinni się wykazać znajomością treści książki  Lucy Moud Montgomery „ Ania z Zielonego Wzgórza”.
 5. Konkurs odbędzie się 8 stycznia 2020r. i będzie miał formę testu składającego się z pytań zamkniętych i otwartych.
 6. Chętni uczniowie proszeni są o zgłaszanie się w bibliotece szkolnej do 20 grudnia 2019r.
 7. Laureaci konkursu nagrodzeni zostaną książkami i cząstkową oceną celującą z języka polskiego.
 8. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz pozytywne uwagi z zachowania.

Zapraszamy do uczestnictwa!

 


„Jedwabnym szlakiem do Chin, czyli poranek muzyczny w bibliotece szkolnej”. 

   Poniedziałkowy poranek, 7 października 2019 roku, był w naszej bibliotece wyjątkowy. Gościliśmy bowiem muzyków z Filharmonii Krakowskiej, którzy zabrali naszych uczniów w niezwykłą podróż. Wyprawę rozpoczęliśmy od Bułgarii, a następnie przez Turcję, Armenię i Indie udaliśmy się do tajemniczych Chin. Towarzyszyły nam opowieści artystów przeplatane muzyką ludową i tańcami przedstawianych krajów.
Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli występ krakowskich muzyków. Poranek z filharmonią był pierwszym z cyklu ośmiu koncertów edukacyjnych zaplanowanych na ten rok szkolny.

Małgorzata Jastrzębska, Alicja Pankiewicz


SPOTKANIE Z PISARKĄ – RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

17 czerwca 2019 roku gościliśmy w naszej szkolę pisarkę – p. Renatę Piątkowską oraz osoby towarzyszące: p. Elżbietę Malwinę Kożurno – manadżer pisarki i p. Katarzynę Sowę – Lewandowską z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce. Spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej, adresowane było do uczniów klas V – VIII.

Motywem przewodnim była opowieść pisarki o ratowaniu przez Irenę Sendlerową żydowskich dzieci z warszawskiego getta podczas II wojny światowej. Opowiada o tym książka Renaty Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy”. Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści pisarki przeplatanej pięknym czytaniem fragmentów wspomnianej książki w wykonaniu p. Kożurno. Była to wartościowa lekcja historii z głównym przesłaniem, że największą wartością jest dobro i pragnieniem, aby tragiczne doświadczenie wojny już nigdy się nie powtórzyło. Na zakończenie autorka podpisywała swoje książki.

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z kierownikiem Działu dla Dzieci i Młodzieży wielickiej biblioteki – p. Pauliną Wandas, której serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy spotkania:
Małgorzata Jastrzębska
Alicja Pankiewicz

zdjęcia: http://sp4wieliczka.pl/aktualnosci/galeria/nggallery/wszystkie/Spotkanie-z-pisark%C4%85-%E2%80%93-Renat%C4%85-Pi%C4%85tkowsk%C4%85


SPOTKANIE Z PISARKĄ EWĄ STADTMULLER

Klasy drugie i trzecie miały możliwość spotkać się w szkolnej bibliotece z pisarką, autorką wielu książek i wierszy dla dzieci, Ewą Stadtmuller. Pani Ewa opowiadała, jak powstają książki, skąd bierze pomysły na ich tematykę. Uczniowie mieli możliwość samodzielnie dobierać rymy i bawić się w tworzenie wierszy. Dowiedzieli się jaką drogę przechodzi dzieło od autora do czytelnika, jacy ludzie biorą udział w procesie powstania książki. Na zakończenie pisarka podpisywała swoje książki. Uczniowie każdej grupy brali udział w konkursie na rymowanki, a nagrodą była książka przeznaczona dla naszej biblioteki. Mamy nadzieję, że spotkanie ze znaną autorką książek dla dzieci wpłynie pozytywnie na poziom czytelnictwa.


ETAP GMINNY TURNIEJU PIĘKNEGO CZYTANIA

6 marca 2019 roku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wieliczce odbył się etap gminny „Turnieju Pięknego Czytania”. Wzięło w nim udział sześć uczennic naszej szkoły – laureatek eliminacji szkolnych.

Z przyjemnością informujemy, że Zofia Tatko zajęła miejsce II, a Ida Słonina miejsce III w kategorii klas IV-VI.

Uczennice będą reprezentowały naszą szkołę w etapie powiatowym konkursu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!


„TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA”

27 lutego 2019 roku odbył się etap szkolny „Turnieju Pięknego Czytania”. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: klasy IV-VI i  klasy VII-VIII. Przystąpiło do niego 22 uczniów – po jednym reprezentancie z każdej klasy. Uczestnicy prezentowali dwa fragmenty prozy: pierwszy – wybrany przez ucznia i przygotowany wcześniej, drugi – wybrany przez organizatorów, ten sam dla wszystkich; na jego przygotowanie uczniowie mieli 10 minut.

W jury konkursowym zasiadały: p. wicedyrektor – Anna Sobaszek, nauczyciel bibliotekarz – p. Alicja Pankiewicz, nauczyciele poloniści: p. Elżbieta Ryznar, p. Ewa Merklinger. Oceniano płynność czytania i dykcję oraz interpretację tekstu.

 

Wyniki etapu szkolnego:

– kategoria klas IV-VI:

I miejsce – Zofia Tatko – klasa Vb

II miejsce – Ida Słonina – klasa VIb

III miejsce – Daria Matyga – klasa Vc

 

– kategoria klas VII-VIII:

I miejsce – Kamila Kochanowska – klasa VIIIa

II miejsce – Jagoda Antosiewicz – klasa VIIId

III miejsce – Zuzanna Konieczny – klasa VIIb

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Laureatom gratulujemy     i życzymy powodzenia w etapie gminnym „Turnieju Pięknego Czytania”.

 

Organizatorzy konkursu: p. Natalia Wójcik, nauczyciele – bibliotekarze: p. Alicja Pankiewicz, p. Małgorzata Jastrzębska.


W związku ze 120 rocznicą urodzin C. S. Lewisa  biblioteka szkolna ogłasza konkurs czytelniczy ze znajomości książki „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” adresowany do uczniów klas IV-VIII. Odbędzie się on 19 grudnia 2018 r.

Uczniów chętnych do udziału w konkursie prosimy o zgłaszanie się w bibliotece szkolnej do dnia 12 grudnia 2018 r.

Zachęcamy do udziału w konkursie!

 

Organizatorzy:

Małgorzata Jastrzębska, Alicja Pankiewicz


WSPANIAŁYCH WAKACJI – WAKACJI Z … KSIĄŻKĄ!!!
Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy wspaniałych wakacji!

Niech będą długie i słoneczne, ekscytujące i bezpieczne, pełne radości i relaksu! A przede wszystkim niech będą KSIĄŻKOWE!!!


LEKCJE BIBLIOTECZNE

W roku szkolnym 2017/2018 łącznie przeprowadzono 43 lekcje biblioteczne. Na większości zajęciach wykorzystywano rzutnik multimedialny, na kilku tablicę multimedialną, często prezentacje multimedialne oraz zgromadzone materiały dydaktyczne. Zorganizowano:

1) lekcje zapoznawcze z biblioteką:

·„Witamy w świecie książek”;

·„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”

Zajęcia te miały na celu przypomnienie regulaminów wypożyczalni i czytelni, zasad poszanowania książki oraz zapoznanie z pracą biblioteki i rodzajami zbiorów w bibliotece szkolnej;

2) pasowania na czytelników uczniów z klas pierwszych. Każda klasa pierwsza osobno uczestniczyła w zajęciach „Nasza pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej”.

3) lekcje czytelnicze związane z zapotrzebowaniami edukacyjnymi oraz wydarzeniami czytelniczymi:

· „Jakie informacje odczytasz z karty katalogowej”;

· „Warto czytać, bo… O książkach popularnonaukowych”

· „Barbara Gawryluk – lekcja wprowadzająca przed spotkaniem z autorką”;

· „Poznajemy tajemnice Szóstego Kontynentu – wprowadzenie do lektury Zaczarowana zagroda”;

· „Daleka podróż, czyli wprowadzenie do lektury „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”;

· „Podróże małe i duże – literatura oraz film podróżniczy”;

· „Budowa i funkcje czasopism. Moje ulubione czasopismo”;

· „Opowieści z Narnii – wersja filmowa”;

·„Była sobie Astrid Lindgren… – poznajemy osobowość i twórczość autorki w 110 rocznicę jej śmierci”;

· „Katalog ilustrowany jako reklama, informacja i pamiątka”;

3) spotkania zatytułowane „Foto Safari czyli podróż do świata książek” – biblioterapia poprzez zabawę.

Poniżej na zdjęciach: klasa 2c na zajęciach „Witamy w świecie książek”.


„FOTO SAFARI CZYLI PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK”

W marcu przeprowadzono w bibliotece 6 spotkań zatytułowanych „Foto Safari czyli podróż do świata książek”. Wzięli w nich udział klasy siódme oraz 5c i 6a. Zajęcia te są jedną z form propagowania czytelnictwa wśród młodzieży.

Uczniowie oglądali specjalną wystawę zdjęć z wydawnictw albumowych, a następnie tworzyli w myślach własny, wirtualny „album fotograficzny”. W dalszej części zajęć nauczyciel bibliotekarz przedstawiał, jak książką można się bawić, wymyślając różne ciekawe tematy, analizując poszczególne jej elementy jak: budowę, tekst, ilustracje.

W realizacji tych zajęć bardzo istotny jest element zabawy. Działania podjęte podczas Foto Safari aktywują uczniów, rozwijają ich wyobraźnię i zdolności intelektualne. Priorytetem podejmowanych działań jest wykształcenie pozytywnego stosunku do książki, jako niezbędnego źródła informacji.


SPOTKANIE Z POETĄ – PANEM KAROLEM KOZŁOWSKIM

W dniu 15.03.2018r. w bibliotece szkolnej miało miejsce spotkanie z poetą, satyrykiem i bajkopisarzem panem Karolem Kozłowskim.

Jest on autorem wielu ciekawych książek i bajek dla dzieci. Napisał między innymi: „Zwierzątkowo”, „Chory kotek”, „Osa Łakomczucha”, „Logoludek”. Bohaterem książeczki pt: ”Znajdek” jest autentyczny kotek, którego syn pana Karola przyniósł z krakowskiego schroniska dla zwierząt, zaś w książeczce pt. ”Pies Dżok” opisana jest prawdziwa historia psa, który stracił pana i przez długi czas czekał na niego na Rondzie Grunwaldzkim. Ta historia tak poruszyła Krakowian, że postanowili postawić mu pomnik. Natomiast „Pies marynarzem” to autentyczna historia psa Baltika, który na krze przepłynął wiele kilometrów.

Spotkanie z poetą odbyło się w przyjemnej atmosferze. Pan Karol Kozłowski opowiadał o swoim pisaniu, wyrecytował też kilka swoich wierszy. Na zakończenie wizyty uczniowie mieli okazję kupić książeczki autorstwa pana Karola ze specjalną dedykacją.

Organizatorzy spotkania: p. Sabina Gawęda oraz p. Alicja Pankiewicz.

zdjęcia: http://sp4wieliczka.pl/aktualnosci/galeria/nggallery/wszystkie/Spotkanie-z-poet%C4%85


TURNIEJ PIEKNEGO CZYTANIA

„Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem”– tak mawiał Kornel Makuszyński, autor książek dla młodzieży. Jeśli   dodamy do tego umiejętność czytania w piękny sposób, uzyskamy pełnię. Wiedzą o tym uczestnicy TURNIEJU PIĘKNEGO CZYTANIA, który odbył się 27.02.2018r.

Do turniejowych zmagań stanęło 16 uczestników – po jednym reprezentancie  każdej klasy 4-7. Uczniowie czytali jeden wybrany przez siebie tekst. Oceniane były płynność czytania, dykcja,  interpretacja tekstu literackiego oraz nieprzekroczenie limitu czasu. Jury konkursowe w składzie: pani wicedyrektor Anna Sobaszek, nauczyciel bibliotekarz pani Alicja Pankiewicz oraz logopeda pani Barbara Galas, po „burzliwych” obradach wyłoniło laureatów:

IV – Zofia Tatko z klasy IVb

V – Emilia Sowula z klasy Vc

VI – Mateusz Gwarda z klasy VIc

VII – Paulina Tatko z klasy VIIc

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w turnieju, a laureaci, w każdej kategorii wiekowej, otrzymali  pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy konkursu: p. Natalia Wójcik, p. Milena Lipiec  oraz nauczyciele bibliotekarze.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z BARBARĄ GAWRYLUK

W dniu 31.01.2018 we współpracy z p. D. Machno zorganizowano spotkanie z panią Barbarą Gawryluk – pisarką książek dla dzieci i tłumaczką literatury szwedzkiej.

Uczestniczyły w nim dzieci z klas drugich, członkowie Kółka Dziennikarskiego oraz przedstawiciele klas 1, 3 i 4. Na spotkaniu obecna była także Dyrekcja naszej szkoły: p. Agnieszka Maślak i p. Anna Sobaszek.

Wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści B. Gawryluk o swojej pracy pisarz, dziennikarza i tłumacza. Autorka barwnie opowiadała o swoich książkach. Przedstawiała zabawne anegdoty o zwierzętach i prawdziwe historie, które stały się pretekstem do napisania o nich opowieści.

Na zakończenie pisarka rozdawała autografy oraz odpowiadała na liczne pytania. W podziękowaniu za wspaniałe spotkanie, Dyrekcja wraz z dziećmi wręczyła gościowi portret wykonany przez uczennice – K. Słapek i W. Wojtaszek.

Książki Barbary Gawryluk, które są dostępne w naszej bibliotece: „Dżok, legenda o psiej wierności”, „Kaktus, przygody wiernego psa”, „Baltic: pies, który płynął na krze”, „Dwa domy”, „Teraz tu jest nasz dom”, „Pudełko pełne kotów. Klinika zdrowego chomika”, „Bazylia. Klinika zdrowego chomika”, „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”.


„BYŁA SOBIE ASTRID LINDGREN…”

Nie ma chyba na świecie dzieci, które nie znałyby i nie lubiły książek Astrid Lindgren. Z wypiekami na policzkach czytamy o przygodach „Pippi”, „Ronji, córki zbójnika” czy „Dzieci z Bullerbyn”. Dlatego w 110 rocznicę urodzin pisarki zorganizowano w bibliotece szkolnej pięć spotkań czytelniczych dla każdej z klas trzecich (3a-3e). Odbywały się one od grudnia 2017 do lutego 2018. Na zajęciach zatytułowanych „Była sobie Astrid Lindgren…” uczniowie poznawali osobowość i twórczość autorki ze szczególnym uwzględnieniem książki „Dzieci z Bullerbyn”. Uczniowie dowiedzieli się, iż źródłem jej twórczej inspiracji było dzieciństwo, w którym można lekko i swobodnie przeskakiwać płoty, wchodzić na drzewa, spać w stogu siana…


„ZACZAROWANE WERSY”

W dniach 01 i 08 lutego 2018 roku w naszej szkole odbyła się już trzecia edycja przeglądu poezji pt. „Zaczarowane wersy”. Uczestnicy mieli możliwość wyrecytowania wybranych przez siebie humorystycznych utworów, w kameralnej przestrzeni naszej biblioteki.

Konkurs podzielono na dwa etapy: dla klas I-III i IV-VII. Symbolem tegorocznego przeglądu była postać klowna, za którego przebrały się także nauczycielki prowadzące imprezę. Organizatorami przeglądu poezji byli nauczyciele: p. Elżbieta Czechowska, p. Elżbieta Ryznar, p. Marta Drozdek, p. Sabina Suruło przy współpracy z biblioteką.

 


„PRACA Z UCZNIAMI PEŁNIĄCYMI ROLĘ ŁĄCZNIKÓW Z BIBLIOTEKĄ”

Od grudnia 2017 rozpoczęto nową akcję związaną z czytelnictwem: „Praca z uczniami pełniącymi rolę łączników klas z biblioteką”. Każda klasa IV-VII wybrała 1 lub 2 łączników z biblioteką.

Do zadań łączników należy:
a) raz w miesiącu zgłoszenie się do biblioteki z prośbą o wydrukowanie raportu czytelnictwa klasy, który otrzyma w teczce (przeznaczonej dla danej klasy), b) przekazywanie raportu wychowawcy do odczytania na lekcji wychowawczej lub łącznik sam za zgodą wychowawcy przeczyta najważniejsze informacje, c) odniesienie teczki z wydrukiem do biblioteki.

Zadaniem organizatorów (p. M. Pierzynka, p. M. Lipiec, p. N. Wójcik) jest:
a) wdrażanie łączników do bieżącej kontroli czytelnictwa, b)wykonywanie comiesięcznych wydruków komputerowych czytelnictwa danej klasy i raportów zaległości, c) kontrola pracy łączników, d) współpraca z wychowawcami.


„GRAMY, ŚPIEWAMY I CZYTAMY – CZTERY PORY ROKU W BIBLIOTECE”

W bibliotece szkolnej odbywają się zajęcia: „Gramy, śpiewamy i czytamy – cztery pory roku w bibliotece”, które organizują: nauczyciel muzyki – p. Magdalena Baran oraz nauczyciel bibliotekarz – p. Alicja Pankiewicz.

Spotkania te w przyjemny i przystępny sposób propagują literaturę i muzykę. Mają one charakter integrujący uczniów z różnych klas.
Do tej pory odbyły się 4 spotkania: 23.11.2017 i 30.11.2017- „Jesień” oraz 07.01.2018 i 08.02.2018 – „Zima”.


TEATRZYK KAMISHIBAI

W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Wieliczce, w bibliotece szkolnej odbyła się prezentacja teatrzyku Kamishibai.

Dnia 16 listopada 2017 roku bibliotekarka z filii bibliotecznej na os. Krzyszkowice odwiedziła dzieci z klas integracyjnych w naszej szkole, którym przedstawiła teatrzyk obrazkowy. Po wysłuchaniu bajki rozpoczęła się dyskusja na temat, w jaki sposób mogłyby się potoczyć losy głównego bohatera. Powstawały ciekawe historie, które każdy przelał na papier. Po zajęciach przygotowano dla dzieci słodki poczęstunek.


WIZYTA NAUCZYCIELEK Z FINLANDII W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dnia 16 października 2017 roku goszczono w bibliotece szkolnej nauczycielki z Finlandii: Marjo Partanen i Ninę Enkkela. Obie panie przyjechały do nas w ramach projektu „Języki i nowoczesne metody drogą do sukcesu naszej szkoły” (ERASMUS).

Fińskie nauczycielki odwiedziły naszą bibliotekę, gdzie zaprezentowały założenia systemu edukacyjnego w swoim kraju. Na spotkaniu obecna była Dyrekcja szkoły oraz grupa nauczycieli reprezentująca nasze grono pedagogiczne.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

Dnia 7 listopada w ramach współpracy ze świetlicą, biblioteka szkolna zaprosiła grupę „Świetliczaki 2” do uczestnictwa w zajęciach czytelniczych. Spotkanie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który przypadał w tym roku 05.11.

Zajęcia rozpoczęły się od przybliżenia postaci Walta Disneya – fenomena wśród twórców postaci bajkowych. Następnie odbył się konkurs „Jaka to melodia” – odgadywanie z jakiej bajki Disneya pochodzi prezentowany fragment muzyczny.
Kolejnym zadaniem było rozpoznanie tytułów lub postaci z bajek na podstawie wysłuchanych zagadek. Z wielkim zaangażowaniem dzieci śpiewały piosenki ,,Na wyspach Bergamutach”, „Bo fantazja, fantazja”, oraz zatańczyli do piosenki ”Taniec Kapturka”.

Ostatnią zabawą był „Magiczny kuferek” – odgadywanie za pomocą zmysłu dotyku losowanych rekwizytów oraz skojarzenie ich z bajkami z jakich pochodzą.


WYKAZ LEKCJI BIBLIOTECZNYCH
2017/2018

KLASY I
Nasza pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej – pasowanie na czytelnika.

KLASY II
Katalog ilustrowany jako forma reklamy książki z biblioteki.
Budowa książki.

KLASY III
Była sobie Astrid Lindgren…
Dlaczego warto czytać książki?

KLASY IV
Jakie informacje odczytasz z karty katalogowej?
Językowe SOS, czyli o słownikach, które są dobre na wszystko.

KLASY V
Budowa i funkcje czasopism. Moje ulubione czasopismo.
Encyklopedie – źródło wiarygodnej informacji.

KLASY VI
Współczesne źródła informacji.
Katalogowe abc – katalogi biblioteczne.

KLASY VII
Historia pisma.
Książka popularnonaukowa.

Dodatkowe zajęcia dla klas I – III
„Witamy w świecie książek…” – Moja biblioteka. Zasady zachowania.
Lekcje z elementami bajkoterapii – temat do uzgodnienia.

Dodatkowe zajęcia dla klas IV – VII
Biblioteka – ważne miejsce w życiu człowieka.
Foto Safari, czyli podróż do świata książek.
Rola czytania w życiu człowieka.


PODARUJ LEKTURĘ BIBLIOTECE”

Biblioteka Szkolna oraz Zespół do Spraw Wolontariatu SPzOI Nr 4 w Wieliczce zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji „PODARUJ LEKTURĘ BIBLIOTECE”. Celem akcji jest WZBOGACENIE KSIĘGOZBIORU o potrzebne uczniom LEKTURY.

Jeżeli posiadasz w domu DOWOLNĄ LEKTURĘ Z KLAS 1-8, przeczytałeś ją i nie jest Ci już potrzebna – przekaż ją do naszej Biblioteki. WYSTARCZY NAWET JEDNA UWOLNIONA KSIĄŻKA z własnej kolekcji. Przekazane książki będą służyć innym Czytelnikom.

Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i sympatyków książek do DOBROWOLNEGO WSPARCIA BIBLIOTEKI. Mamy nadzieję, że tak jak w latach ubiegłych, akcja spotka się z ŻYCZLIWYM PRZYJĘCIEM I ZAINTERESOWANIEM.

Książki można przekazywać DO KOŃCA KWIETNIA 2018 ROKU bezpośrednio do Biblioteki Szkolnej lub zostawiać na specjalnym regale przy Bibliotece wraz z opisem od kogo i ile pozycji zostało podarowanych. Lista z nazwiskami ofiarodawców zostanie zamieszczona na Tablicy Akcje Czytelnicze w Szkole na HONOROWEJ LIŚCIE DARCZYŃCÓW BIBLIOTEKI. Można także zastrzec sobie anonimowy udział w akcji.

Za wszystkie dary już dziś SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Top
Wielkość czcionki
Kontrast