:::: MENU ::::

Wieści z biblioteki

  • Gru 12 / 2017
  • Możliwość komentowania Wieści z biblioteki została wyłączona

Wieści z biblioteki

 

WSPANIAŁYCH WAKACJI – WAKACJI Z … KSIĄŻKĄ!!!
Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy wspaniałych wakacji!

Niech będą długie i słoneczne, ekscytujące i bezpieczne, pełne radości i relaksu! A przede wszystkim niech będą KSIĄŻKOWE!!!


LEKCJE BIBLIOTECZNE

W roku szkolnym 2017/2018 łącznie przeprowadzono 43 lekcje biblioteczne. Na większości zajęciach wykorzystywano rzutnik multimedialny, na kilku tablicę multimedialną, często prezentacje multimedialne oraz zgromadzone materiały dydaktyczne. Zorganizowano:

1) lekcje zapoznawcze z biblioteką:

·„Witamy w świecie książek”;

·„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”

Zajęcia te miały na celu przypomnienie regulaminów wypożyczalni i czytelni, zasad poszanowania książki oraz zapoznanie z pracą biblioteki i rodzajami zbiorów w bibliotece szkolnej;

2) pasowania na czytelników uczniów z klas pierwszych. Każda klasa pierwsza osobno uczestniczyła w zajęciach „Nasza pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej”.

3) lekcje czytelnicze związane z zapotrzebowaniami edukacyjnymi oraz wydarzeniami czytelniczymi:

· „Jakie informacje odczytasz z karty katalogowej”;

· „Warto czytać, bo… O książkach popularnonaukowych”

· „Barbara Gawryluk – lekcja wprowadzająca przed spotkaniem z autorką”;

· „Poznajemy tajemnice Szóstego Kontynentu – wprowadzenie do lektury Zaczarowana zagroda”;

· „Daleka podróż, czyli wprowadzenie do lektury „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”;

· „Podróże małe i duże – literatura oraz film podróżniczy”;

· „Budowa i funkcje czasopism. Moje ulubione czasopismo”;

· „Opowieści z Narnii – wersja filmowa”;

·„Była sobie Astrid Lindgren… – poznajemy osobowość i twórczość autorki w 110 rocznicę jej śmierci”;

· „Katalog ilustrowany jako reklama, informacja i pamiątka”;

3) spotkania zatytułowane „Foto Safari czyli podróż do świata książek” – biblioterapia poprzez zabawę.

Poniżej na zdjęciach: klasa 2c na zajęciach „Witamy w świecie książek”.


„FOTO SAFARI CZYLI PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK”

W marcu przeprowadzono w bibliotece 6 spotkań zatytułowanych „Foto Safari czyli podróż do świata książek”. Wzięli w nich udział klasy siódme oraz 5c i 6a. Zajęcia te są jedną z form propagowania czytelnictwa wśród młodzieży.

Uczniowie oglądali specjalną wystawę zdjęć z wydawnictw albumowych, a następnie tworzyli w myślach własny, wirtualny „album fotograficzny”. W dalszej części zajęć nauczyciel bibliotekarz przedstawiał, jak książką można się bawić, wymyślając różne ciekawe tematy, analizując poszczególne jej elementy jak: budowę, tekst, ilustracje.

W realizacji tych zajęć bardzo istotny jest element zabawy. Działania podjęte podczas Foto Safari aktywują uczniów, rozwijają ich wyobraźnię i zdolności intelektualne. Priorytetem podejmowanych działań jest wykształcenie pozytywnego stosunku do książki, jako niezbędnego źródła informacji.


SPOTKANIE Z POETĄ – PANEM KAROLEM KOZŁOWSKIM

W dniu 15.03.2018r. w bibliotece szkolnej miało miejsce spotkanie z poetą, satyrykiem i bajkopisarzem panem Karolem Kozłowskim.

Jest on autorem wielu ciekawych książek i bajek dla dzieci. Napisał między innymi: „Zwierzątkowo”, „Chory kotek”, „Osa Łakomczucha”, „Logoludek”. Bohaterem książeczki pt: ”Znajdek” jest autentyczny kotek, którego syn pana Karola przyniósł z krakowskiego schroniska dla zwierząt, zaś w książeczce pt. ”Pies Dżok” opisana jest prawdziwa historia psa, który stracił pana i przez długi czas czekał na niego na Rondzie Grunwaldzkim. Ta historia tak poruszyła Krakowian, że postanowili postawić mu pomnik. Natomiast „Pies marynarzem” to autentyczna historia psa Baltika, który na krze przepłynął wiele kilometrów.

Spotkanie z poetą odbyło się w przyjemnej atmosferze. Pan Karol Kozłowski opowiadał o swoim pisaniu, wyrecytował też kilka swoich wierszy. Na zakończenie wizyty uczniowie mieli okazję kupić książeczki autorstwa pana Karola ze specjalną dedykacją.

Organizatorzy spotkania: p. Sabina Gawęda oraz p. Alicja Pankiewicz.

zdjęcia: http://sp4wieliczka.pl/aktualnosci/galeria/nggallery/wszystkie/Spotkanie-z-poet%C4%85


TURNIEJ PIEKNEGO CZYTANIA

„Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem”– tak mawiał Kornel Makuszyński, autor książek dla młodzieży. Jeśli   dodamy do tego umiejętność czytania w piękny sposób, uzyskamy pełnię. Wiedzą o tym uczestnicy TURNIEJU PIĘKNEGO CZYTANIA, który odbył się 27.02.2018r.

Do turniejowych zmagań stanęło 16 uczestników – po jednym reprezentancie  każdej klasy 4-7. Uczniowie czytali jeden wybrany przez siebie tekst. Oceniane były płynność czytania, dykcja,  interpretacja tekstu literackiego oraz nieprzekroczenie limitu czasu. Jury konkursowe w składzie: pani wicedyrektor Anna Sobaszek, nauczyciel bibliotekarz pani Alicja Pankiewicz oraz logopeda pani Barbara Galas, po „burzliwych” obradach wyłoniło laureatów:

IV – Zofia Tatko z klasy IVb

V – Emilia Sowula z klasy Vc

VI – Mateusz Gwarda z klasy VIc

VII – Paulina Tatko z klasy VIIc

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w turnieju, a laureaci, w każdej kategorii wiekowej, otrzymali  pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy konkursu: p. Natalia Wójcik, p. Milena Lipiec  oraz nauczyciele bibliotekarze.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z BARBARĄ GAWRYLUK

W dniu 31.01.2018 we współpracy z p. D. Machno zorganizowano spotkanie z panią Barbarą Gawryluk – pisarką książek dla dzieci i tłumaczką literatury szwedzkiej.

Uczestniczyły w nim dzieci z klas drugich, członkowie Kółka Dziennikarskiego oraz przedstawiciele klas 1, 3 i 4. Na spotkaniu obecna była także Dyrekcja naszej szkoły: p. Agnieszka Maślak i p. Anna Sobaszek.

Wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści B. Gawryluk o swojej pracy pisarz, dziennikarza i tłumacza. Autorka barwnie opowiadała o swoich książkach. Przedstawiała zabawne anegdoty o zwierzętach i prawdziwe historie, które stały się pretekstem do napisania o nich opowieści.

Na zakończenie pisarka rozdawała autografy oraz odpowiadała na liczne pytania. W podziękowaniu za wspaniałe spotkanie, Dyrekcja wraz z dziećmi wręczyła gościowi portret wykonany przez uczennice – K. Słapek i W. Wojtaszek.

Książki Barbary Gawryluk, które są dostępne w naszej bibliotece: „Dżok, legenda o psiej wierności”, „Kaktus, przygody wiernego psa”, „Baltic: pies, który płynął na krze”, „Dwa domy”, „Teraz tu jest nasz dom”, „Pudełko pełne kotów. Klinika zdrowego chomika”, „Bazylia. Klinika zdrowego chomika”, „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”.


„BYŁA SOBIE ASTRID LINDGREN…”

Nie ma chyba na świecie dzieci, które nie znałyby i nie lubiły książek Astrid Lindgren. Z wypiekami na policzkach czytamy o przygodach „Pippi”, „Ronji, córki zbójnika” czy „Dzieci z Bullerbyn”. Dlatego w 110 rocznicę urodzin pisarki zorganizowano w bibliotece szkolnej pięć spotkań czytelniczych dla każdej z klas trzecich (3a-3e). Odbywały się one od grudnia 2017 do lutego 2018. Na zajęciach zatytułowanych „Była sobie Astrid Lindgren…” uczniowie poznawali osobowość i twórczość autorki ze szczególnym uwzględnieniem książki „Dzieci z Bullerbyn”. Uczniowie dowiedzieli się, iż źródłem jej twórczej inspiracji było dzieciństwo, w którym można lekko i swobodnie przeskakiwać płoty, wchodzić na drzewa, spać w stogu siana…


„ZACZAROWANE WERSY”

W dniach 01 i 08 lutego 2018 roku w naszej szkole odbyła się już trzecia edycja przeglądu poezji pt. „Zaczarowane wersy”. Uczestnicy mieli możliwość wyrecytowania wybranych przez siebie humorystycznych utworów, w kameralnej przestrzeni naszej biblioteki.

Konkurs podzielono na dwa etapy: dla klas I-III i IV-VII. Symbolem tegorocznego przeglądu była postać klowna, za którego przebrały się także nauczycielki prowadzące imprezę. Organizatorami przeglądu poezji byli nauczyciele: p. Elżbieta Czechowska, p. Elżbieta Ryznar, p. Marta Drozdek, p. Sabina Suruło przy współpracy z biblioteką.

 


„PRACA Z UCZNIAMI PEŁNIĄCYMI ROLĘ ŁĄCZNIKÓW Z BIBLIOTEKĄ”

Od grudnia 2017 rozpoczęto nową akcję związaną z czytelnictwem: „Praca z uczniami pełniącymi rolę łączników klas z biblioteką”. Każda klasa IV-VII wybrała 1 lub 2 łączników z biblioteką.

Do zadań łączników należy:
a) raz w miesiącu zgłoszenie się do biblioteki z prośbą o wydrukowanie raportu czytelnictwa klasy, który otrzyma w teczce (przeznaczonej dla danej klasy), b) przekazywanie raportu wychowawcy do odczytania na lekcji wychowawczej lub łącznik sam za zgodą wychowawcy przeczyta najważniejsze informacje, c) odniesienie teczki z wydrukiem do biblioteki.

Zadaniem organizatorów (p. M. Pierzynka, p. M. Lipiec, p. N. Wójcik) jest:
a) wdrażanie łączników do bieżącej kontroli czytelnictwa, b)wykonywanie comiesięcznych wydruków komputerowych czytelnictwa danej klasy i raportów zaległości, c) kontrola pracy łączników, d) współpraca z wychowawcami.


„GRAMY, ŚPIEWAMY I CZYTAMY – CZTERY PORY ROKU W BIBLIOTECE”

W bibliotece szkolnej odbywają się zajęcia: „Gramy, śpiewamy i czytamy – cztery pory roku w bibliotece”, które organizują: nauczyciel muzyki – p. Magdalena Baran oraz nauczyciel bibliotekarz – p. Alicja Pankiewicz.

Spotkania te w przyjemny i przystępny sposób propagują literaturę i muzykę. Mają one charakter integrujący uczniów z różnych klas.
Do tej pory odbyły się 4 spotkania: 23.11.2017 i 30.11.2017- „Jesień” oraz 07.01.2018 i 08.02.2018 – „Zima”.


TEATRZYK KAMISHIBAI

W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Wieliczce, w bibliotece szkolnej odbyła się prezentacja teatrzyku Kamishibai.

Dnia 16 listopada 2017 roku bibliotekarka z filii bibliotecznej na os. Krzyszkowice odwiedziła dzieci z klas integracyjnych w naszej szkole, którym przedstawiła teatrzyk obrazkowy. Po wysłuchaniu bajki rozpoczęła się dyskusja na temat, w jaki sposób mogłyby się potoczyć losy głównego bohatera. Powstawały ciekawe historie, które każdy przelał na papier. Po zajęciach przygotowano dla dzieci słodki poczęstunek.


WIZYTA NAUCZYCIELEK Z FINLANDII W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dnia 16 października 2017 roku goszczono w bibliotece szkolnej nauczycielki z Finlandii: Marjo Partanen i Ninę Enkkela. Obie panie przyjechały do nas w ramach projektu „Języki i nowoczesne metody drogą do sukcesu naszej szkoły” (ERASMUS).

Fińskie nauczycielki odwiedziły naszą bibliotekę, gdzie zaprezentowały założenia systemu edukacyjnego w swoim kraju. Na spotkaniu obecna była Dyrekcja szkoły oraz grupa nauczycieli reprezentująca nasze grono pedagogiczne.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

Dnia 7 listopada w ramach współpracy ze świetlicą, biblioteka szkolna zaprosiła grupę „Świetliczaki 2” do uczestnictwa w zajęciach czytelniczych. Spotkanie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który przypadał w tym roku 05.11.

Zajęcia rozpoczęły się od przybliżenia postaci Walta Disneya – fenomena wśród twórców postaci bajkowych. Następnie odbył się konkurs „Jaka to melodia” – odgadywanie z jakiej bajki Disneya pochodzi prezentowany fragment muzyczny.
Kolejnym zadaniem było rozpoznanie tytułów lub postaci z bajek na podstawie wysłuchanych zagadek. Z wielkim zaangażowaniem dzieci śpiewały piosenki ,,Na wyspach Bergamutach”, „Bo fantazja, fantazja”, oraz zatańczyli do piosenki ”Taniec Kapturka”.

Ostatnią zabawą był „Magiczny kuferek” – odgadywanie za pomocą zmysłu dotyku losowanych rekwizytów oraz skojarzenie ich z bajkami z jakich pochodzą.


WYKAZ LEKCJI BIBLIOTECZNYCH
2017/2018

KLASY I
Nasza pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej – pasowanie na czytelnika.

KLASY II
Katalog ilustrowany jako forma reklamy książki z biblioteki.
Budowa książki.

KLASY III
Była sobie Astrid Lindgren…
Dlaczego warto czytać książki?

KLASY IV
Jakie informacje odczytasz z karty katalogowej?
Językowe SOS, czyli o słownikach, które są dobre na wszystko.

KLASY V
Budowa i funkcje czasopism. Moje ulubione czasopismo.
Encyklopedie – źródło wiarygodnej informacji.

KLASY VI
Współczesne źródła informacji.
Katalogowe abc – katalogi biblioteczne.

KLASY VII
Historia pisma.
Książka popularnonaukowa.

Dodatkowe zajęcia dla klas I – III
„Witamy w świecie książek…” – Moja biblioteka. Zasady zachowania.
Lekcje z elementami bajkoterapii – temat do uzgodnienia.

Dodatkowe zajęcia dla klas IV – VII
Biblioteka – ważne miejsce w życiu człowieka.
Foto Safari, czyli podróż do świata książek.
Rola czytania w życiu człowieka.


PODARUJ LEKTURĘ BIBLIOTECE”

Biblioteka Szkolna oraz Zespół do Spraw Wolontariatu SPzOI Nr 4 w Wieliczce zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji „PODARUJ LEKTURĘ BIBLIOTECE”. Celem akcji jest WZBOGACENIE KSIĘGOZBIORU o potrzebne uczniom LEKTURY.

Jeżeli posiadasz w domu DOWOLNĄ LEKTURĘ Z KLAS 1-8, przeczytałeś ją i nie jest Ci już potrzebna – przekaż ją do naszej Biblioteki. WYSTARCZY NAWET JEDNA UWOLNIONA KSIĄŻKA z własnej kolekcji. Przekazane książki będą służyć innym Czytelnikom.

Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i sympatyków książek do DOBROWOLNEGO WSPARCIA BIBLIOTEKI. Mamy nadzieję, że tak jak w latach ubiegłych, akcja spotka się z ŻYCZLIWYM PRZYJĘCIEM I ZAINTERESOWANIEM.

Książki można przekazywać DO KOŃCA KWIETNIA 2018 ROKU bezpośrednio do Biblioteki Szkolnej lub zostawiać na specjalnym regale przy Bibliotece wraz z opisem od kogo i ile pozycji zostało podarowanych. Lista z nazwiskami ofiarodawców zostanie zamieszczona na Tablicy Akcje Czytelnicze w Szkole na HONOROWEJ LIŚCIE DARCZYŃCÓW BIBLIOTEKI. Można także zastrzec sobie anonimowy udział w akcji.

Za wszystkie dary już dziś SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Top