Program „Bieg po zdrowie”

• Sty 22 / 2018
  • Możliwość komentowania Program „Bieg po zdrowie” została wyłączona

Program „Bieg po zdrowie”

W roku szkolnym 2017/2018 rusza II edycja programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”, który jest skierowany do dzieci z IV klas szkół podstawowych. Głównym celem programu jest opóźnienie oraz zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży. Program ma również na celu pokazanie atrakcyjności życia w otoczeniu wolnym od dymu tytoniowego. Uczniowie będą zwiększać wiedzę i umiejętności na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących dostosowanych do wieku odbiorców. Dzieci przeprowadzają wywiady z osobami niepalącymi, liczą koszty jakie generuje palenie papierosów, pracują w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów lub tworzą komiks z bohaterami programu. Zajęcia opierają się na stymulowaniu kreatywności i aktywności. Uczniowie są zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, refleksji czy pomysłów.

Program jest skierowany także do rodziców lub opiekunów uczniów. Wsparciem w realizacji programu jest cykl filmów edukacyjnych, nagrany przez Główny Inspektorat Sanitarny wraz z ekspertami z dziedziny psychologii oraz autorami programu. Filmy mają za zadanie pomóc rodzicom dzieci biorących udział w programie oraz innym rodzicom, którzy będą szukać w Internecie pomocy przy wychowywaniu dzieci w kontekście uzależnień. Filmy pozwolą na szybkie i łatwe zapoznanie się z programem, poznanie kluczowych wskazówek dotyczących wychowywania dzieci, rozwiązanie swoich problemów, poznania sposobów komunikowania się z dzieckiem, radzenia sobie z uzależnieniami dzieci, a także skłonią do refleksji.

Link do filmów i nagrań: https://www.youtube.com/watch?v=zuCadM7qM-4&list=PLYixRDBDj79fDMDUYW3GZgwDzVru4becW&index=1

Więcej informacji na stronie w oparciu o którą powstał powyższy artykuł: http://pssewieliczka.wsse.krakow.pl/index.php/19-komunikaty/357-bieg-po-zdrowie-program-antytytoniowej-edukacji-zdrowotnej