:::: MENU ::::

Obchody Dnia Patrona Szkoły oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  • Maj 14 / 2019
  • Możliwość komentowania Obchody Dnia Patrona Szkoły oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja została wyłączona
Aktualności

Obchody Dnia Patrona Szkoły oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 30 kwietnia 2019 roku odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca dokonania Erazma Józefa Jerzmanowskiego oraz uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Na tę okazję uczniowie klas 6a, 6b oraz 6d pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Pawlik, Magdaleny Baran, Zygmunta Szarka oraz Doroty Machno przygotowali program artystyczny. Podczas akademii młodzi artyści wykonali przy akompaniamencie różnych instrumentów pieśni i piosenki związane z życiem i działalnością Patrona Szkoły oraz obradami Sejmu Czteroletniego. Uczniowie w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odśpiewali w uroczystym nastroju Mazurka Dąbrowskiego oraz Hymn Szkoły, po czym głos zabrała wicedyrektor – Anna Sobaszek, która przybliżyła sens pielęgnowania pamięci o dokonaniach Sejmu Wielkiego oraz działalności takich ludzi Erazm Józef Jerzmanowski. Pod pomnikiem Patrona Szkoły wicedyrektor – Agata Głowacka wraz z przedstawicielami uczniów złożyła kwiaty. Ponadto podczas akademii młodzi wykonawcy recytowali utwory związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja oraz śpiewali pieśni i piosenki z czasów obrad Sejmu Wielkiego. Scenariusz uroczystości miał za zadanie uświadomić uczniom naszej szkoły, że jej patron to postać nietuzinkowa nie tylko ze względu na jego  działalność filantropijną oraz zasługi w dziedzinie gazownictwa, ale też ze względu na jego korzenie. Otóż Erazm Józef Jerzmanowski pochodził z rodziny o bogatych tradycjach patriotycznych – jego przodkowie uczestniczyli w postaniu styczniowym, a jego pradziadek Franciszek Jerzmanowski herbu Dołęga był posłem Sejmu Wielkiego, stał po stronie obozu patriotycznego i przeszedł do historii jako wspaniały mówca kazań sejmowych i wielki zwolennik Konstytucji 3 Maja. Stąd znamienne są słowa Jana Szczepańskiego przywołane podczas akademii: „Gdziekolwiek idziesz (…) chodzisz po kościach swoich przodków, myślisz ich myślami (…), żyjemy ich życiem, kontynuujemy ich działa (…)”. Taki też był sens obchodów Dnia Patrona oraz uchwalenia ustawy zasadniczej z 1791 roku – uczniowie swoimi występami, w radosny i na swój szczery, pełny młodzieńczego entuzjazmu sposób, upamiętnili dokonania Sejmu Czteroletniego i postać swojego Patrona, a symbolem tego przesłania była oś czasu będąca częścią przygotowanej przez Małgorzatę Pawlik oryginalnej dekoracji. Jeden z uczniów podczas trwania akademii pokazywał na osi czasu ważne wydarzenia historyczne, których uczestnikiem byli przedstawiciele rodu Jerzmanowskich oraz zdarzenia, na których tle toczyła się historia rodziny Patrona Szkoły.

 

Dorota Machno

zdjęcia: http://sp4wieliczka.pl/aktualnosci/galeria/nggallery/wszystkie/Apel-z-okazji-Konstytucji-3-Maja-oraz-Dnia-Patrona

Top