Niech żyje Polska niepodległa!

• Lis 14 / 2017
  • Możliwość komentowania Niech żyje Polska niepodległa! została wyłączona

Niech żyje Polska niepodległa!

Narodowe Święto Niepodległości w Czwórce

Dnia 10 listopada 2017 roku w naszej szkole uczciliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie  ubrali się na galowo, aby zaznaczyć podniosły charakter tej ważnej dla nas i naszej Ojczyzny daty. Oprócz tego klasy 5b oraz 5d przygotowały pod okiem swoich wychowawczyń: pań Katarzyny Damse oraz Doroty Machno przy współpracy nauczycieli wspomagających: pań Agaty Głowackiej oraz Moniki Sierbińskiej uroczystą akademię, której wspaniałą oprawą muzyczną zajęła się pani Magdalena Baran.

Na samym początku uroczystości zaraz po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły oraz odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrała Dyrekcja Szkoły. Zarówno pani Dyrektor Agnieszka Myślak, jak pani Dyrektor Anna Sobaszek w swoich słowach skierowanych do uczniów zwracały uwagę na wyjątkowość tego dnia w budowaniu tożsamości narodowej Polaków oraz podkreśliły to, że były w naszej historii  czasy, kiedy nasz naród nie miał możliwości swobodnego posługiwania się językiem polskim oraz świętowania ważnych rocznic upamiętniających istotne dla nas wydarzenia. Mówiły również o ogromnej roli obchodów świąt narodowych przez całą społeczność szkolną w kształtowaniu postawy patriotycznej młodych Polaków .

Słowa Dyrekcji oddały sens oraz wymowę programu artystycznego zaprezentowanego przez uczniów szkoły. Jednym z głównych elementów akademii były scenka, w której grupa Polaków dowiaduje się z gazet o schwytaniu Romualda Traugutta i upadku powstania styczniowego. Aktorzy przebrani w stroje z epoki podkreślili, że należy zachować dyskrecję ze względu na cenzurę ograniczającą posługiwanie się językiem polskim i mówienie o sprawach narodowych, wyrażając jednocześnie nadzieję na to, że przyjdą czasy, kiedy Polska będzie wolna. Młodzi artyści w swoich wystąpieniach, recytując utwory liryczne o tematyce patriotycznej, mówili o niesłabnącej w Polakach miłości do Ojczyzny, o dążeniu do odzyskania niepodległości, a także o życiu w przekonaniu, że Polska żyje, póki jest obecna w świadomości narodu. Niezwykłego charakteru tej uroczystości nadały pieśni patriotyczne wykonywane w oryginalnych aranżacjach muzycznych jak choćby znany wszystkim utwór zaczynający się od incipitu „My pierwsza brygada…” śpiewany do muzyki jazzowej i swingującej oraz liryczna pieśń „O mój rozmarynie” przy akompaniamencie gitar, na których oprócz uczniów grały panie Agata Głowacka oraz Magdalena Baran.

Na szczególne uznanie zasługują również stroje z epoki, w które ubrani byli aktorzy występujący na scenie. Budziły one zainteresowanie zwłaszcza dzieci uczęszczających do klas 1-3. Można wymienić kreację księdza dbającego o wiarę chrześcijańską w czasie niewoli, nauczycielki uczącej języka polskiego, pomimo zakazów zaborców, rodzica, żołnierza, służącego w armii carskiej, ale pamiętającego, że jest Polakiem, sanitariuszki opatrującej rannych na frontach pierwszej wojny światowej oraz dziennikarza próbującego upamiętnić w wywiadzie jej niezwykłe poświęcenie. Bohaterami tej uroczystości byli wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły, ponieważ zachęceni przez wykonawców uczestniczyli w śpiewach patriotycznych, a scenariusz był tak przygotowany, aby aktorzy wyłaniali się do swoich kwestii z widowni.

Szczególne podziękowania należą się nie tylko aktorom oraz nauczycielom przygotowującym obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole, ale również księdzu Zygmuntowi Jamrózowi oraz rodzicom za wspaniałe stroje, w które ubrani byli odtwórcy ról. Podziękowania należy również skierować do pań: Anety Cekiery oraz Anny Pietras, które zaszczyciły nas swoją obecnością, reprezentując Radę Rodziców.

Dorota Machno

zdjęcia: http://sp4wieliczka.pl/aktualnosci/galeria/nggallery/wszystkie/Narodowe-%C5%9Awi%C4%99to-Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci