:::: MENU ::::

WSZYSCY JESTEŚMY TWÓRCAMI – SZTUKA NIE OGRANICZA

  • Cze 09 / 2020
  • Możliwość komentowania WSZYSCY JESTEŚMY TWÓRCAMI – SZTUKA NIE OGRANICZA została wyłączona
Centrum Proaktywności

WSZYSCY JESTEŚMY TWÓRCAMI – SZTUKA NIE OGRANICZA

Nauczyciele specjaliści prowadzący zajęcia rewalidacyjne: Agnieszka Perek i Barbara Galas przy wsparciu Magdaleny Baran i Anny Pabian w styczniu 2020 roku opracowali i zgłosili innowację pedagogiczną pt. „Wszyscy jesteśmy twórcami – sztuka nie ogranicza”. 

Innowacyjne działania zostały dedykowane uczennicy klasy VIB Amelii Kucharskiej, która jako jedyne dziecko w tym czasie w naszej szkole z uwagi na przewlekłą chorobę somatyczną realizowała obowiązek szkolny w warunkach domowych. 

Amelka mając bardzo ograniczony kontakt z rówieśnikami i otaczającą rzeczywistością zewnętrzną nie miała możliwości dzielenia się swoimi osiągnięciami i sukcesami. Jedną z najcenniejszych form pracy z dziewczynką okazały się być prace plastyczne bogate w treść i odzwierciedlające jej świat wewnętrznych przeżyć i pragnień. Jej zdolności i chęć do podejmowania działań twórczych zostały włączone w proces integralnej pracy nad jej rozwojem.

W pracach Amelii przykuwa uwagę mnogość szczegółów i bogactwo barw. Barwy są wyraziste od różnych odcieni niebieskiego, zieleni, żółci po mocne czerwienie, róże, fiolety i pomarańcze łamane szarością. Każde pociągnięcie pędzla, czy ołówkowa kreska jest jak słowo. Prace są wyraziste i bardzo charakterystyczne. Dziewczynka zaczyna od rysunku konturowego, potem zapełnia przestrzeń nakładając kolory, podkreśla liniami kontury, aby wyostrzyć i oddzielić od siebie elementy oraz wyrazić emocje. Czasami ażurowe postacie przybierają wygląd zwierząt lub kwiatów. Ta abstrakcyjność nie ma nic wspólnego z nierealnością, jej świat jest zawsze bardzo konkretny, konieczne jest tylko oderwanie się od przedmiotu po to, aby przedmiot odtworzyć poprzez rysunek. Mimo, że Amelka nie mówi zbyt dużo, to przemawia jej rysunek. Rysując ma przemyślane, trafne komentarze. Patrząc na jej prace, aż chce się użyć słów Zbigniewa Herberta [fragm. ”Nikifor”]:

… barwne kamyki,

z których Pan Bóg zrobił mozaikę ziemi

kawałek burzy

kawałek liścia

kawałek wody

pędzelkiem … jak mysi ogonek 

dotyka się delikatnie kamyków świata …

                                                                    Agnieszka Perek, Barbara Galas

Top