:::: MENU ::::

Tajemnice Biura

 • Sty 02 / 2017
 • 3
Blog

Tajemnice Biura

Jak widać, książki Martina Widmarka cieszą się ogromną popularnością na naszym blogu, co zresztą nie powinno dziwić, bo są ciekawie napisane,  świetnie wydane przez wydawnictwo Zakamarki i niezwykle wciągające. W poprzednim wpisie mogliście przeczytać kilka słów na temat Trzynastego gościa. Poniżej znajdziecie tekst, w którym uczeń klasy IV d recenzuje wybrane części znanej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Zachęcamy do lektury!

        „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” to seria książek opowiadających o przygodach dwójki przyjaciół. Lasse i Maja chodzą do tej samej klasy i prowadzą małe biuro detektywistyczne. Mieszkają w Szwecji, a dokładnie w małym miasteczku Valleby, które skrywa wiele tajemnic. Każda książka opisuje jedną tajemnicę, którą zawsze Lasse i Maja potrafią rozwiązać. Lasse i Maja są bardzo sprytni i nic nie umknie ich uwagi. Są tylko dziećmi,  a rozwiązują tajemnice jak prawdziwi detektywi.

            Jedna z wielu książek w serii to Tajemnica cyrku. W pewnym cyrku nagle ktoś łamie nosy widzów i kradnie telefony oraz zegarki. Lasse i Maja próbują się dowiedzieć, kto to robi     i dlaczego. Szukają sprawcy i przeprowadzają dochodzenie, szpiegując podejrzanych. Podejrzanymi są: dyrektor cyrku, żona dyrektora cyrku, klaun Bobo, magik Trocadero oraz Ali Pasza. Lasse i Maja rozwiązują tę zagadkę bez problemu.

            Kolejna przeczytana przeze mnie książka to: Tajemnica biblioteki. W centrum miasteczka Valleby mieści się biblioteka miejska. Ktoś nagle kradnie z niej książkę pt. Motyle świata. Lasse i Maja próbują się dowiedzieć, kto to zrobił. Dziwią się, bo w bibliotece jest bramka, przez którą nie można przejść z książką. Jeśli ktoś próbuje to zrobić, włącza się alarm. Detektywi wraz z komisarzem policji sprawdzają, czy można przejść przez tę bramkę tak, żeby nie uruchomić alarmu. Dowiadują się jednak od bibliotekarki, że pod jednym wózkiem z książkami jest wyłącznik alarmu. Odkrywają, że kradzieży musieli dokonać dwaj złodzieje. Jeden wyłączył alarm, a drugi przeszedł przez bramkę z książką. Przepytują podejrzanych i rozwiązują zagadkę.

            Niedawno sięgnąłem po inną część serii: Tajemnicę więzienia. Lasse i Maja znajdują plakat, na którym jest napisane, że w więzieniu będzie odgrywana sztuka pt. Hamlet. Aktorami będzie trójka więźniów: Lollo Smitt, doktor Moberg i dyrektor Alberg. Podczas przerwy  w przedstawieniu, po opadnięciu kurtyny więźniowie uciekają. Lasse i Maja sprawdzają, w jaki sposób więźniowie mogli uciec. Okazało się, że ucieczka była dokładnie i sprytnie zaplanowana. Tego, czy Lassemu i Mai udało się złapać więźniów, dowiecie się, jak przeczytanie całą historię.

            Wszystkie książki w serii są bardzo porządnie wydane. Okładka jest gruba. Tekst  w środku jest wydrukowany dużą czcionką, przez co dzieci w każdym wieku mogą go przeczytać. Jest dużo kolorowych obrazków, które ładnie przedstawiają opisane w książkach sytuacje. Historie są napisane prostym językiem, zrozumiałym przez dzieci. Zachęcam do przeczytania wszystkich książek tej serii, bo są bardzo ciekawe.

 

Piotr Wiszniewski kl. IV d

 

3 komentarze

 1. Tosia

  Osobiście bardzo polecam te książki, przeczytałam wszystkie. Najbardziej polecam „Tajemnicę pływalni” oraz „Tajemnice szafranu”. Ta druga jest wyjątkowo zabawna.

  Odpowiedz
 2. Daria

  Czytałam „Tajemnicę cyrku”, myślę, że warto sięgnąć po pozostałe, w najbliższym czasie pewnie to zrobię.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Top