:::: MENU ::::

Muminki

  • Cze 19 / 2017
  • 1
Blog

Muminki

Cykl książek Opowiadania z Doliny Muminków autorstwa fińskiej pisarki Tove Mariki Jansson od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Tuż przed wakacjami prezentujemy Wam recenzję jednej z opowieści wchodzącej w skład wielokrotnie wznawianej i należącej już do klasyki literatury dziecięcej serii o Muminkach.

Muminki

Seria o Muminkach to cykl książek o przygodach małych trolli. Są one podobne do hipopotamów, lecz mają dwie nogi i dwie ręce. Mają też długi ogon i małe uszy. Żyją w tajemniczym miejscu zwanym Doliną Muminków. Razem z nimi mieszkają tam jeszcze ich przyjaciele: Mała Mi, Mimble, Paszczaki i Hatifnatowie.

               Jedną z ciekawszych ich przygód jest Historia o ostatnim smoku na świecie. Pewnego poranka, gdy cała rodzina była zajęta, Muminek poszedł nad jezioro i zobaczył coś tak bardzo małego, że trudno było to zobaczyć. Okazało się, iż to był mały smok siedzący na jego dłoni. Postanowił zatrzymać sobie go na trochę, aby zobaczyć jak będzie rósł. Oczywiście nie wiedział, jak i czym go karmić, dlatego postanowił poinformować o tym zdarzeniu innych krewnych. Niestety oni także nie wiedzieli, co począć. Na szczęście Włóczykij wiedział, jak nakarmić smoka. Poradził mu karmić stwora tym, co sam zjada. Muminkowi nie za bardzo spodobał się ten pomysł, ale w końcu go zaakceptował. Mijały godziny, dni, tygodnie,  a zwierzątko rosło jak na drożdżach. Już nawet Muminek nie wiedział, co zrobić, by nie rósł tak szybko. Tak ział ogniem i latał, że złapać mógł go tylko Włóczykij, który znał się na takich zwierzętach. Zaproponował on, aby zostawić tego biednego smoka i oddać go komuś. Muminek także się zgodził, aby zrobić komuś podarunek. Postanowił więc podarować zwierzątko Paszczakowi. Kiedy mu go wręczyli, on się bardzo ucieszył i podziękował Włóczykijowi za niespodziankę i popłynął z nim łódką.

               Książka jest tak bardzo wciągająca i tajemnicza, że nie mogłem się od niej oderwać. Polecam ją wszystkim czytelnikom dużym i małym. Proponuje ją także do czytania dla najmłodszych na dobranoc.  Z przyjemnością przeczytam wszystkie inne opowieści o Muminkach,  jak tylko uda mi się je wypożyczyć.

Piotr Wiszniewski IVd

Jeden komentarz

  1. Patrycja

    Dzięki temu wpisowi przypomniało mi się moje wczesne dzieciństwo. Miło jest powrócić wspomnieniami do dawnych czasów, pełnych zabaw i przygód.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Top