Mały Nobel 2014

• Maj 07 / 2014
  • Możliwość komentowania Mały Nobel 2014 została wyłączona

Mały Nobel 2014

5 maja 2014 roku w komnatach zamku królewskiego na Wawelu odbyło się doroczne wręczenie nagrody im. E. i A. Jerzmanowskich, zwanej „Małym Noblem”. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Rektorzy krakowskich Wyższych Uczelni, przedstawiciele władz Województwa Małopolskiego z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Markiem Sową oraz wojewodą Jerzym Millerem na czele, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia im. E. i A. Jerzmanowskich, przedstawiciele rodziny fundatora nagrody, dyrektorzy szkół noszących imię E. J. Jerzmanowskiego, m. in. również naszej szkoły oraz wielu zaproszonych gości. Uroczystość zaszczyciła również swoją obecnością laureatka I nagrody „Małego Nobla” w roku 2009 – pani Janina Ochojska – Okońska. Tegorocznym laureatem tej prestiżowej nagrody został człowiek znany w całej Polsce ze swej społecznikowskiej pasji – pan Jerzy Owsiak. Uroczystość przebiegała w podniosłej, a równocześnie radosnej atmosferze. W swym wystąpieniu laureat powiedział wiele ciepłych słów o fundatorze nagrody, a równocześnie patronie naszej szkoły. Wskazał jak wiele łączy życie i działalność filantropijną E. Jerzmanowskiego z działalnością Jego fundacji. Szczególną uwagę zwrócił na gorący patriotyzm Jerzmanowskiego i jego nieustanną pomoc polskim emigrantom i ludziom potrzebującym. Według słów p. Jerzego Owsiaka życie E. Jerzmanowskiego było tak ciekawe i urozmaicone, że może stanowić scenariusz pasjonującego filmu.

Jerzy Owsiak – urodził się 06.10.1953 roku w Gdańsku. Jest dziennikarzem radiowym, telewizyjnym, showmanem i działaczem charytatywnym. Założył i pełni funkcję Prezesa Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest pomysłodawcą i realizatorem corocznego Finału WOŚP. W młodości interesował się życiem „amerykańskich braci” hippisów, co zaowocowało organizacją koncertów „Przystanek Woodstock”.

Pierwsza zbiórka pieniężna, w której uczestniczył została zorganizowana spontanicznie po apelu kardiochirurgów z CZD o wsparcie zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci. Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków spowodowały nadanie tej działalności formy prawnej. W marcu 1993r. powstała WOŚP, której I Finał odbył się 3 stycznia 1993r. Od tego czasu Fundacja zakupiła sprzęt medyczny za ponad 50 milionów złotych.

Laureatowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.