Konferencja Integracja Szansą dla Wszystkich

• Wrz 17 / 2010
  • Możliwość komentowania Konferencja Integracja Szansą dla Wszystkich została wyłączona

Konferencja Integracja Szansą dla Wszystkich

Promowanie kształcenia integracyjnego, podkreślenie korzyści dla uczniów niepełnosprawnych i zdrowych płynących ze wspólnego ich funkcjonowania w społeczności szkolnej oraz prezentacja przykładów dobrej praktyki były wiodącymi zagadnieniami Konferencji „Integracja Szansą dla Wszystkich”, która odbyła się 30 września 2010 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 4 im. Erazma Józefa Jerzmanowskiego w Wieliczce. Konferencję pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary, Wojewody Małopolskiego Stanisława Kracika, Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła zorganizowała Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce. Patronat medialny nad konferencją pełnił miesięcznik BLIŻEJ PRZEDSZKOLA. Na konferencję licznie przybyli rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz pracownicy instytucji wspierających edukację.

Otwarcia konferencji dokonał Janusz Szklarczyk – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie natomiast zebranych gości przywitał burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Uczniowie z klasy III integracyjnej zaprezentowali krótki program artystyczny, po którym głos zabrał Roman Ficek – prezes Zarządu Małopolskiego Oddziału Regionalnego i Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Do rąk Oli Kuc – Królowej Tęczy powędrował podarunek w postaci grafiki budynku szkoły podstawowej do której uczęszczał Pan Ficek wraz z naklejonym barwnym zdjęciem Oli. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krakowie za pracę społeczną dla dobra dzieci uhonorował odznakami „Przyjaciel Dziecka” mamę Oli Panią Jolantę Kuc, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce Panią Marię Zadrożniak oraz burmistrza Wieliczki Artura Kozioła.
W dalszej części konferencji poszczególni prelegenci prezentowali przygotowane przez siebie referaty. I tak w tematyce Organizacji edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wypowiedziała się Renata Flis pracownik Urzędu Miasta Krakowa. O Oddziałach integracyjnych jako miejscach lepszego startu dla każdego ucznia mówiła dr Celestyna Grzywniak pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Z uwagi na nieobecność dr Jadwigi Boguckiej – długoletniego pracownika Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie został odczytany przygotowany przez nią referat „Uczeń niepełnosprawny szansą i wyzwaniem dla szkoły”. Jak wyglądają kwestie kształcenia integracyjnego w przepisach obowiązującego prawa omówił Janusz Szklarczyk, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie. Maria Zadrożniak dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce przedstawiła „Mocne i słabe strony integracji w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 4 w Wieliczce”. „Od izolacji do integracji” – referat o tej tematyce wygłosił Roman Ficek prezes Zarządu Małopolskiego Oddziału Regionalnego i Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Konferencję zakończyło wystąpienie kierownika Zespołu ds Profilaktyki, Ochrony Zdrowia i Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka Dominiki Chylińskiej, która omówiła działania Gminy Wieliczka podejmowane w różnych płaszczyznach życia społecznego, których celem jest integracja osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym. Konferencja miała charakter opiniotwórczy dlatego jej uczestnicy mogli zgłaszać wszelkiego rodzaju opinie i uwagi.