III Gminny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych „Teatr i My” – podsumowanie

• Kwi 22 / 2015
  • Możliwość komentowania III Gminny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych „Teatr i My” – podsumowanie została wyłączona

III Gminny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych „Teatr i My” – podsumowanie

W roku szkolnym 2014/2015 Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Erazma Józefa Jerzmanowskiego w Wieliczce wraz ze Stowarzyszeniem Moje Krzyszkowice zorganizowała i przeprowadziła III Gminny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych. Przegląd odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – pana Artura Kozioła, Teatru Groteska oraz Teatru Współczesnego. Patronatu medialnego udzieliły nam lokalne gazety: Puls Wieliczki, Panorama Powiatu Wielickiego, CKiT Centrum Kultury i Turystyki  w Wieliczce, Wieliczka.City.pl – wielicki portal informacyjny, Stowarzyszenie Dom Dla Kultury. Adresatami konkursu byli członkowie amatorskich teatrów działających w szkołach podstawowych, w trzech kategoriach wiekowych:

I – oddziały przedszkolne, II – klasy 1 – 3, III – klasy 4 – 6. (Razem prawie 500 uczestników z całej gminy Wieliczka).

Celem konkursu była: prezentacja dorobku amatorskich teatrów dziecięcych działających na terenie Gminy Wieliczka, doskonalenie warsztatu nauczycieli i instruktorów pracujących z teatrami dziecięcymi, pogłębianie edukacji teatralnej uczniów, kształtowanie postaw twórczych, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości, rozbudzanie zainteresowań teatrem, integracja społeczności lokalnej; nawiązywanie kontaktów, dbałość o kulturę słowa, rozładowanie negatywnych emocji, agresji – teatr jako terapia;

W tegorocznej edycji Przeglądu „Teatr i my”, brało udział 26 zespołów (z 29, które zgłosiły chęć udziału w konkursie). Przegląd trwał od 20 – 22 IV  (w godz. 8.15 – 14.30), w Domu Ludowym przy ul. Krzyszkowickiej 5c w Wieliczce. Każdy z zespołów miał do swojej dyspozycji 30 minut na scenie.

Jury konkursu, powołane przez organizatorów, oceniało prezentacje uczniów według następujących kryteriów: dobór repertuaru do możliwości wykonawczych uczestników, scenariusz i reżyseria; kreatywność, oryginalność scenariusza, opracowanie plastyczne i muzyczne spektaklu; scenografia, kostiumy, ruch sceniczny, charakter wychowawczy i wartości moralne spektaklu, ogólne wrażenie artystyczne.

W skład Komisji Konkursowej wchodzili:

Marek Jastrzębski – przewodniczący jury – aktor Teatru Eden, Bartosz Jarzymowski – dyrektor Teatru Współczesnego, aktor, reżyser, scenarzysta. Wojciech Czarnota – aktor teatru Groteska.  Leszek Woźniak – Wiceprezes Stowarzyszenia Dom dla Kultury. Organizator i współorganizator wielu inicjatyw kulturalnych na terenie gminy Wieliczka, Agnieszka Zieleziecka – aktorka Teatru Współczesnego.

Komisja Konkursowa za najlepsze uznała następujące zespoły teatralne:

LAUREACI  (wśród oddziałów przedszkolnych )

I miejsce –  Przedszkole Samorządowe nr 4 w Wieliczce, „ Calineczka”.

II miejsce – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4, „Księżniczka Gburka”.

III miejsce – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4, „Trzeba coś umieć”.

LAUREACI  (wśród klas I – III )

I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy, „Zdrowy Czerwony Kapturek”.

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Węgrzcach Wielkich, „Bajkowe mruczanki”.

III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy, „Przygoda w Stumilowym Lesie.

LAUREACI  (wśród klas IV – VI )

I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy, „Nie ma tego złego”.

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Sygneczowie, „W krainie muzyki”.

III miejsce – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4, „Powrót Królowej”.

Komisja Konkursowa przyznała ponadto wyróżnienie dla przedstawienia pt.: „Kukułka”, „Kopciuszek”, oraz kilka nagród dodatkowych za indywidualne kreacje aktorskie dla: Judyty Słoniny, Nataszy Wnuk, Darii Matygi, Magdaleny Dzięgiel, Jakuba Stepaniuka, Aleksandry Jaszewskiej, Marty Stopy, Weroniki Mesterhazy.

W przerwach między poszczególnymi przedstawieniami, (poza konkursem), prezentowały swoje talenty dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnym nr 4 w Wieliczce pod opieką p. Magdaleny Baran.

Choć nie wszyscy uczestnicy III Gminnego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych mogli zostać laureatami, wszyscy zasługują na uznanie za zaangażowanie, twórczą aktywność, umiejętność pracy w zespole, pragnienie rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań. Szczególne podziękowania należą się nauczycielom, opiekunom zespołów, pod których okiem uczniowie przygotowywali prezentacje. Uroczyste podsumowanie III Gminnego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych odbyło się w auli Domu Ludowego 22 kwietnia 2015 r. W trakcie uroczystości laureaci, finaliści konkursu oraz ich nauczyciele otrzymali dyplomy, nagrody, podziękowania.

Sponsorami nagród dla laureatów, wyróżnionych zespołów i uczniów byli: Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce, firma Elsta, Hurtownia zabawek „Jokomisiada”, Eko – Motel „Na-Wierzynka” Restauracja „Maryla” S.C. A. J. Pasek i Park Zabaw Pinokio, Ośrodek Jazdy Konnej PONY SPORT  w Sierczy, Kraina Zabaw Dżungla, Drukarnia Cyfrowa Press Art Wieliczka – Grupa Press Art., p. Marian Leśny Prezes Zarządu „Kopalni Soli Wieliczka- Trasa Turystyczna, Wydawnictwo Żyznowski z Sierczy, Księgarnia – Pegaz Łukasz Rączka, Księgarnia – Maciej Lisak, Stacja Paliw Lampa, Cukier Królewski, Solne Miasto Sp. z o. o. , Firma Marion – Marian Stolarz, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Inter – Mag Barbara Batko, Ogród Zoologiczny w Krakowie, Teatr Współczesny, Teatr Groteska.

Mamy nadzieję że uczestnictwo w III Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych było dla dzieci okazją do skonfrontowania swoich dokonań z osiągnięciami kolegów z innych szkół, zainspirowało do dalszej pracy i rozwijania swoich zainteresowań teatrem i sztuką aktorską, dostarczyło wielu miłych wrażeń.