„Czwórka” świętuje 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości RP

• Lis 15 / 2018
  • Możliwość komentowania „Czwórka” świętuje 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości RP została wyłączona

„Czwórka” świętuje 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości RP

Rok 2018  jest  szczególny – 11 listopada jest bowiem 100. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości, o czym pamiętają również uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły. Jak w całej Polsce, podobnie „Czwórka”, godnie uczciła tę niezwykłą datę.

Dnia 9 listopada odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez klasy 6b, 6d oraz wybranych uczniów pod opieką pań: Magdaleny Baran zajmującej się oprawą muzyczną uroczystości oraz Doroty Machno – autorki scenariusza części artystycznej. Po podniosłym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły – Agnieszka Myślak,  przypominając, że Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do wspominania wydarzeń oraz postaci historycznych, które doprowadziły do odzyskania suwerenności naszego państwa po 123 latach niewoli. W dalszej części uroczystości młodzi aktorzy występujący na scenie „zabrali” zgromadzonych w podróż historyczną śladami polskich symboli narodowych. Śpiewane przez nich pieśni patriotyczne oraz recytowane utwory jak choćby „Orzeł Biały” przywoływały znaki polskości, które dodawały Polakom siły w czasach niewoli, a współcześnie są źródłem dumy narodowej. Istotną częścią akademii była scenka, w której ranny na frontach I wojny światowej polski żołnierz przypomniał postać Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego oraz wspominał poświęcenie dla Ojczyzny sanitariuszek, pielęgniarek, harcerzy oraz duchownych dodających otuchy walczącym. Z kolei zaśpiewana na kilka głosów piosenka z filmu „Miasto 44” uświadomiła, że w tragiczny bieg dwudziestowiecznej historii Polski byli wciągani zwykli ludzie, którzy musieli zostawić swoje codzienne sprawy i walczyć. W zbiorowej scenie kończącej występy młodzi aktorzy przebrani za: księdza, pielęgniarkę, harcerkę, żołnierza, policjanta, górnika, nauczycielkę, staruszka i dziecko recytowali Inwokację, pokazując, że we współczesnej, wolnej Polsce możemy czytać kiedyś zakazanych poetów – a wszystko to dzięki wysiłkom tych, którzy walczyli o niepodległość. Na zakończenie Pani Dyrektor Agnieszka Myślak wręczyła nagrody laureatom szkolnego konkursu na ilustrację nawiązującą do Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Zwieńczeniem obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP była niedziela 11 listopada. Były one połączone z uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej oraz poświęceniem Krzyża znajdującego na utworzonym w 2018 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Wieliczce Skwerze Niepodległości w sąsiedztwie szkoły. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny celebrowaną przez księdza proboszcza Andrzeja Klimarę. Mieszkańców Krzyszkowic i społeczność szkolną zgromadzoną wokół Krzyża zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka – Pan Artur Kozioł.  Przy akompaniamencie górniczej orkiestry dętej z Kopali Soli Wieliczka zebrani odśpiewali kilka pieśni patriotycznych. Następnie przybyli goście udali się do szkoły, gdzie odbyła się patriotyczna akademia w wykonaniu uczniów. W udekorowanej na tę okoliczność sali gimnastycznej, pełnej symboli narodowych, zgromadzeni śpiewali  pieśni patriotyczne, oglądali scenki w wykonaniu młodych aktorów przypominających o poświęceniu Polaków dla Ojczyzny oraz słuchali recytacji utworów o tematyce historycznej. Została również przywołana historia odnowionego niedawno  i poświęconego tego dnia Krzyża, którego dzieje znajdują się w kronice szkoły. Czytamy w niej: Rok 1902. Poświęcenie krzyża. Dnia 9 listopada odbyło się poświęcenie krzyża postawionego w ogrodzie szkolnym, współfinansowanego przez Braci Różańca Żywego. Krzyż poświęcił ks. Andrzej Moliński, wikary w Wieliczce. Krzyż postawiono na pamiątkę jubileuszu 100-letniego, w roku 1900 obchodzonego. W innym miejscu szkolnej kroniki czytamy wpis z 1928 roku: Celem uczczenia 10. rocznicy odzyskania niepodległości postanowiła szkolna społeczność wystawić w ogrodzie szkolnym nowy krzyż – w miejsce istniejącego, walącego się.(…) Poświęcenie krzyża odbyło się uroczyście. Krzyż z drzewa dębowego – wizerunek Pana Jezusa pozłacany. Tabliczka odpowiednia. Stąd Krzyż traktowany jest nie tylko jako symbol religijny, ale również narodowy.

Dzień 11 listopada był bardzo uroczyście obchodzony przez szkolną społeczność. Podziękowania za niezwykłość świętowanej rocznicy należą się Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością oraz wszystkim współorganizatorom: Przedstawicielom Uczniowskiego Klubu Sportowego Gimnazjon, Przedstawicielom Społecznego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości, Przedstawicielom Rady Osiedla Krzyszkowice, Orkiestrze Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” oraz szkółce gitarowej  prowadzonej przez p. Beatę Szewczyk oraz rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w obchody Dnia Niepodległości.

Dorota Machno

Dziennik Polski

zdjęcia (Miasto i Gmina Wieliczka)