Uwaga naszą panią napadli kosmici!

• Lut 21 / 2019
  • Możliwość komentowania Uwaga naszą panią napadli kosmici! została wyłączona

Uwaga naszą panią napadli kosmici!

Książka pod tytułem Naszą panią napadli kosmici! autorstwa Pameli Butchart została wydana w Polsce w 2016 roku i chociaż minęły trzy lata od polskiej premiery, to zapewne nadal znajduje chętnych do przeczytania jej treści. Opowiada o historii trójki przyjaciół: Franku, Mai i Zosi oraz ich wrażliwej koleżance Marysi, którzy wspólnie chodzą do klasy 2e.

Na początku tygodnia, kiedy rozpoczyna się akcja opowiadania, nagle ich nauczycielka, pani Nowak zmienia się dla nich nie do poznania… Kiedy Franek i Maja spóźniają się na lekcje, ponieważ zostali ochlapani przez rozpędzone auto i musieli poprosić higienistkę o zapasowe stroje, ich wychowawczyni nie każe im składać wyjaśnień w sekretariacie. Ponadto, zamiast zajęć matematyki, które do tej pory pani Nowak naprawdę bardzo lubiła, razem z uczniami dekorowała ich zeszyty. A na dodatek, chociaż zawsze dawała im prace domowe, tym razem nic nie zadała! Wydało się też dla nich dziwne to, iż na biurku swojej wychowawczyni zobaczyli misia z napisem „jesteś fajna”, mimo, że nie lubiła ona maskotek oraz uroczych zwierząt. Następnego dnia również było podobnie. W środę grupka przyjaciół zaczęła coś podejrzewać i wtedy stworzyli listę możliwych dolegliwości pani Nowak.
Uznali za najbardziej prawdopodobne, że ma ona małego kosmitę w uchu, który przejął nad nią kontrolę (!) Oprócz tego przypuszczali, że może zachorowała na wariactwo, jednak odrzucili tę myśl dosyć szybko.

W czwarty dzień tygodnia stało się coś całkowicie odmiennego. Pani Nowak nie przyszła do szkoły, co jeszcze nigdy się nie zdarzyło. Mieli więc zastępstwo z panią Bogusz, która była najsurowszym nauczycielem w całej szkole. Piątek przyniósł jeszcze dziwniejsze sytuacje. Po podsłuchanej rozmowie sekretarek, Franek, Maja i Zosia uznali za konieczne przeszukać sekretariat. O mało nie zostali na tym przyłapani, ale na szczęście wybawiła ich Marysia. Udało im się jednak dokonać strasznego odkrycia. Inni pracownicy szkoły też mogą być opanowani przez małych kosmitów! Jak zareagują przyjaciele z 2 e? Co będzie dalej? Czy wszystko dobrze się skończy? Na te i inne pytania odpowiedź jest w książce Pameli Butchart pod tytułem Naszą panią napadli kosmici!

Przeczytałem jednym tchem tę zaskakującą przebiegiem wydarzeń opowieść, która fragmentami jest też dosyć zabawna. Dla osób znających już treść polecam także dwie inne książki tej samej autorki: Szpieg, który lubił szkolne obiady i Nasz dyrektor jest wampirem. Ich akcja dzieje się w tej samej szkole, a głównymi bohaterami są także Franek, Zosia i Maja oraz pani Nowak, a także inne postacie. Na uwagę zasługuje również tekst znajdujący się na okładce mówiący, że „podczas pisania tej książki nie ucierpiał żaden prawdziwy nauczyciel”, lecz czy aby na pewno?

Tomasz Mazur klasa VId