:::: MENU ::::

Tajemnice Biura

  • Lis 06 / 2017
  • 0

Tajemnice Biura

Jak widać, książki Martina Widmarka cieszą się ogromną popularnością na naszym blogu, co zresztą nie powinno dziwić, bo są ciekawie napisane,  świetnie wydane przez wydawnictwo Zakamarki i niezwykle wciągające. W poprzednim wpisie mogliście przeczytać kilka słów na temat Trzynastego gościa. Poniżej znajdziecie tekst, w którym uczeń klasy IV d recenzuje wybrane części znanej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Zachęcamy do lektury!

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” to seria książek opowiadających o przygodach dwójki przyjaciół. Lasse i Maja chodzą do tej samej klasy i prowadzą małe biuro detektywistyczne. Mieszkają w Szwecji, a dokładnie w małym miasteczku Valleby, które skrywa wiele tajemnic. Każda książka opisuje jedną tajemnicę, którą zawsze Lasse i Maja potrafią rozwiązać. Lasse i Maja są bardzo sprytni i nic nie umknie ich uwagi. Są tylko dziećmi,  a rozwiązują tajemnice jak prawdziwi detektywi.

Jedna z wielu książek w serii to Tajemnica cyrku. W pewnym cyrku nagle ktoś łamie nosy widzów i kradnie telefony oraz zegarki. Lasse i Maja próbują się dowiedzieć, kto to robi     i dlaczego. Szukają sprawcy i przeprowadzają dochodzenie, szpiegując podejrzanych. Podejrzanymi są: dyrektor cyrku, żona dyrektora cyrku, klaun Bobo, magik Trocadero oraz Ali Pasza. Lasse i Maja rozwiązują tę zagadkę bez problemu.

Kolejna przeczytana przeze mnie książka to: Tajemnica biblioteki. W centrum miasteczka Valleby mieści się biblioteka miejska. Ktoś nagle kradnie z niej książkę pt. Motyle świata. Lasse i Maja próbują się dowiedzieć, kto to zrobił. Dziwią się, bo w bibliotece jest bramka, przez którą nie można przejść z książką. Jeśli ktoś próbuje to zrobić, włącza się alarm. Detektywi wraz z komisarzem policji sprawdzają, czy można przejść przez tę bramkę tak, żeby nie uruchomić alarmu. Dowiadują się jednak od bibliotekarki, że pod jednym wózkiem z książkami jest wyłącznik alarmu. Odkrywają, że kradzieży musieli dokonać dwaj złodzieje. Jeden wyłączył alarm, a drugi przeszedł przez bramkę z książką. Przepytują podejrzanych i rozwiązują zagadkę.

Niedawno sięgnąłem po inną część serii: Tajemnicę więzienia. Lasse i Maja znajdują plakat, na którym jest napisane, że w więzieniu będzie odgrywana sztuka pt. Hamlet. Aktorami będzie trójka więźniów: Lollo Smitt, doktor Moberg i dyrektor Alberg. Podczas przerwy  w przedstawieniu, po opadnięciu kurtyny więźniowie uciekają. Lasse i Maja sprawdzają, w jaki sposób więźniowie mogli uciec. Okazało się, że ucieczka była dokładnie i sprytnie zaplanowana. Tego, czy Lassemu i Mai udało się złapać więźniów, dowiecie się, jak przeczytanie całą historię.

Wszystkie książki w serii są bardzo porządnie wydane. Okładka jest gruba. Tekst  w środku jest wydrukowany dużą czcionką, przez co dzieci w każdym wieku mogą go przeczytać. Jest dużo kolorowych obrazków, które ładnie przedstawiają opisane w książkach sytuacje. Historie są napisane prostym językiem, zrozumiałym przez dzieci. Zachęcam do przeczytania wszystkich książek tej serii, bo są bardzo ciekawe.

Piotr Wiszniewski kl. IV d

 

Zostaw komentarz

Top