Rzuceni na głęboką wodę

• Lis 06 / 2017
  • Możliwość komentowania Rzuceni na głęboką wodę została wyłączona

Rzuceni na głęboką wodę

Głównymi bohaterami książki Treasure Hunters. Łowcy skarbów są Bick i jego rodzeństwo – najstarszy Tommy, siostry zwana Burzą i druga o imieniu Beck, którzy od swych najmłodszych lat przemierzają morza i oceany w poszukiwaniu zaginionych skarbów. Już pierwsze fragmenty powieści pokazują, że ich historia jest pełna wrażeń. Młodzi bohaterowie, narażeni są na wiele niebezpieczeństw takich jak niespodziewane sztormy, ataki piratów oraz strach spowodowany niepewnym losem. Nie zniechęca ich to jednak do dalszych wypraw morskich, które traktują jako kontynuację rodzinnych tradycji. Są oni bowiem dziećmi Kiddów – łowców skarbów. Ich ojciec Tom Kidd, co z dumą zaznacza Bick już na początku opowieści, jest światowej sławy oceanografem, odkrywcą kosztowności i cennych przedmiotów zaginionych u brzegów Barbadosu, Cypru czy Azji.

Dzieciaki Kiddów w obliczu przeciwności losu trzymają się razem, są za siebie nawzajem odpowiedzialne, i co najważniejsze, pielęgnują pamięć o swoich wyjątkowych rodzicach, którzy zaginęli w tajemniczy sposób – matka zniknęła w okolicach Cypru, natomiast ojciec podczas sztormu. Młodych bohaterów jednoczy również sposób, w jaki zostali wychowani. W odróżnieniu od swych wiodących zwyczajne życie rówieśników Tommy, Burza, Beck i Bick cały czas dryfują po morzach i ocenach, potrafią obejść się bez nowinek technicznych i gadżetów, są przy tym inteligentnymi dziećmi, które odebrały gruntowną edukację od swoich rodziców, a prawdziwego życia i siły charakteru nauczyły ich morskie podróże. Potrafią czytać mapy, gotować, uprawiają karate, do czego zachęcił ich ojciec posiadający zresztą czarny pas.

Nie tylko nietuzinkowość głównych postaci powieści i wartka akcja powodują, że nie można oderwać się od lektury, ale także sposób prowadzenia narracji. Historię opowiada będący w samym centrum wydarzeń Bick, który wciąga do swej opowieści czytelnika poprzez nieustanne zwroty i komentarze skierowane bezpośrednio do niego. Z kolei język bogaty w słownictwo dotyczące żeglugi, a także zawierający liczne porównania i metafory obrazujące m.in. walkę bohaterów z burzą morską, a przy tym niepozbawiony humoru, działa na wyobraźnię odbiorcy.

Choć powieść jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży, może wciągnąć każdego. Już początkowe fragmenty rozbudzają ciekawość i rodzą pytania, jak potoczą się losy młodych bohaterów „rzuconych na głęboką wodę”, czy uda im się odnaleźć rodziców, dotrzeć do zaginionych skarbów i zachować siłę charakteru w walce z morzem, piratami i własnymi lękami…