„Rilla ze Złotego Brzegu”

• Kwi 21 / 2021
  • Możliwość komentowania „Rilla ze Złotego Brzegu” została wyłączona

„Rilla ze Złotego Brzegu”

W dzisiejszym wpisie zachęcamy Was do przeczytania kolejnej książki Lucy Maud Montgomery o dalszych losach Ani z Zielonego Wzgórza i jej dzieciach. Tym razem poznacie Rillę, która w trudnych czasach pierwszej wojny światowej przeżywa swoją wielką miłość.

Dorota Machno i koło dziennikarskie

Miłość w czasach wojny

Książka pt. „Rilla ze Złotego Brzegu” to już ósma część przygodowej serii „Ania z Zielonego Wzgórza” autorstwa znanej i cenionej pisarki Lucy Maud Montgomery. Tym razem mamy okazję poznać nastoletnie życie Rilli Blythe, która jest główną bohaterką powieści. Dziewczyna opowiada nie tylko o swoich przeżyciach, ale również o zbliżającej się wojnie.

Akcja książki toczy się na początku XX wieku. Ania i Gilbert, jak dotąd wiodą spokojne, pełne miłości życie w małej wsi Glen St. Mary. Małżeństwo, które dopiero cieszyło się swoimi małymi pociechami, musi oswoić się z myślą, że w domu pełnym ciepła i radości pozostała tylko piętnastoletnia Rilla. Kuba wyjechał na uniwersytet, a Walter, Shirley, Nan i Di do szkoły w Redmond. Choć w Złotym Brzegu jest dosyć pusto, to i tak nie brakuje przygód i przyjaciół, którzy bardzo często goszczą w domostwie rodziny Blythów.

W 1914 roku wszystko się zmienia. W Europie wybucha I wojna światowa. Najstarsi synowie Ani i Gilberta chcą zaciągnąć się do wojska. Nie jest to najszczęśliwsza wiadomość, ale kobieta wie, że musi się z tym pogodzić, wtedy jednak uświadamia sobie, że mały Kubuś, Walter i Shirley są już dorośli. Gdy najstarszy z synów wyjeżdża na front, Rilla w drodze powrotnej do domu spotyka mały, niezadbany budynek, a w nim staruszkę i niemowlaka o imieniu Jaś nazywanego również wojennym dzieckiem, który dopiero, co się urodził. Dziewczyna bez zastanowienia, za zgodą starszej kobiety, postanawia zaopiekować się maleństwem.

Smutne wojenne życie cały czas się toczy. Jaś ‘’rośnie jak na drożdżach’’. Z pomocą Zuzanny, która kiedyś zajmowała się dziećmi Blythów, Rilla stara się być jak najlepszą opiekunką. Pomimo przykrych wydarzeń mieszkańcy Złotego Brzegu starają się nie tracić pogody ducha. W trakcie wojny główna bohaterka po raz pierwszy zakochuje się. Niestety miłość nie jest łatwa. Jej ukochany również wyrusza na front, ku wielkiej rozpaczy młodej kobiety.

Zachęcam do przeczytania książki pt. „Rilla ze Złotego Brzegu”, ponieważ dzięki niej nie tylko przyjemnie spędzicie wolny czas, ale również docenicie wiele ważnych, życiowych wartości, jakimi są np. rodzina. Ósma powieść z tej serii bardzo mi się podobała. Książka pozwoliła mi przenieść się w świat przedstawionych bohaterów oraz wczuć się w opisane sytuacje i towarzyszące wtedy emocje.

Daria Matyga 7c