:::: MENU ::::

Pax

  • Gru 06 / 2017
  • 1

Pax

Na początku roku szkolnego wśród proponowanych przez nas książek do przeczytania wymieniliśmy Pax. W dzisiejszym wpisie prezentujemy tekst Zuzanny Gil – uczennicy klasy 7a, w którym pisze o swoich wrażeniach z lektury tej niezwykłej książki opisującej przyjaźń i poświecenie.

O przyjaźni raz jeszcze

Książka pt. Pax wydana w 2016 roku jest dziełem amerykańskiej pisarki Sary Pennypacker, autorki wielu utworów dla dzieci i młodzieży.

Pomiędzy Peterem a osieroconym liskiem, którego chłopiec uratował gdy ten był jeszcze mały, nawiązała się ogromna i niepowtarzalna więź. Od tego momentu byli nierozłączni, ochraniali siebie nawzajem, kochali miłością nieograniczoną, byli jak dwie połówki, które po połączeniu tworzą jedną całość. Nie wyobrażali sobie życia bez siebie, ale nadchodząca wojna miała rozdzielić dwie istoty przyjaźniące się ze sobą najbardziej na świecie… Ale czy to jest w ogóle możliwe? Do czasu kiedy ojciec Petera idzie do wojska, chłopiec musi zamieszkać u swojego dziadka, a co za tym idzie wypuścić Paxa do lasu. Jest to decyzja, z którą obydwoje nie umieją sobie poradzić. Lisek nie opuszcza miejsca, w którym zostawili go jego ludzie. Cały czas ma nadzieję, że po niego wrócą.
Już pierwszej nocy u dziadka, Peter wymyka się z domu i postanawia, że odnajdzie drogę powrotną do domu. Zabiera ze sobą mapę, jedzenie i inne przedmioty konieczne do przetrwania. Wybiera się również do centrum, aby kupić latarkę, lecz jego widok przykuwa wiele ciekawskich twarzy, w końcu nie na codziennie widuje się dziecko oddane samotnej tułaczce. Sprzedawca wzywa policję, tym samym powodując że Peter musi przebyć resztę drogi pobocznymi uliczkami, ukrytymi w lesie. Niestety szczęście mu nie dopisuje, potyka się o korzeń i łamie sobie nogę. To właśnie w tym momencie poznaje Volę – szaloną kobietę, która postanawia mu pomóc.

Dzięki niej Peter czuje, że odnalezienie Paxa nie jest niemożliwe, a wręcz przeciwnie…
Lis w tym samym czasie musi nauczyć się, jak przetrwać w dzikim i brutalnym lesie. Na nowo odkrywa świat i życie z zasadami, których wcześniej nie znał. Poznaje inne lisy, które będą do niego nastawione przyjaźnie lub też nie. Tylko czy Pax da radę sam zapewniać sobie pożywienie, wodę i miejsce do spania? Od małego robił to za niego Peter, więc niewątpliwie będzie to dla niego bardzo trudne.
Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? Czy odnajdzie tam Paxa? Jak lisek i chłopiec, którzy byli od zawsze nierozłączni, dadzą sobie radę bez siebie? I najważniejsze pytanie: czy poradzą sobie sami w lesie pełnym niebezpieczeństw?

Jest to opowieść o zadziwiającej mocy przyjaźni i miłości, która potrafi przetrwać nawet największe trudności i kryzysy. Podobnie jak większość książek tej autorki przekazuje ogromnie istotne wartości, które są ponadczasowe i wzruszające. Opowiadają o stracie, miłości, oddaniu, wojnie i rzeczach, które są niezwykle bolesne. Książka posiada rzadko pojawiającą się ilustrację, ale urzekającą w swojej prostocie. Osobiście gorąco polecam, koniecznie przeczytajcie a gwarantuję, że nie zapomnicie jej na długo!

Zuzanna Gil 7a

Jeden komentarz

  1. Emilia

    Słyszałam o tej książce od koleżanek, które gorąco ją polecają. Osobiście bardzo chciałabym ją przeczytać.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Top