• Paź 10 / 2018
  • Możliwość komentowania (Nie)zwyczajna opowieść o miłości została wyłączona

(Nie)zwyczajna opowieść o miłości

W kolejnym w tym roku szkolnym wpisie na naszym blogu polecamy Waszej uwadze recenzję autorstwa Kamili Kochanowskiej o – jak się okazuje – niebanalnej historii miłosnej. Zachęcamy do lektury.

(Nie)zwyczajna opowieść o miłości

Książka pt. Zwyczajna opowieść o miłości została wydana w 2015 roku. Napisał ją brytyjski pisarz, który jest jednocześnie performerem oraz autorem słuchowisk radiowych – Steven Camden.

Dzieło opowiada o losach dwójki nastoletnich przyjaciół – Luke’a i Lei. Na początku nic nie wskazywało na to, aby ich znajomość miała się znacząco rozwinąć. Jak się jednak okazało, oboje mieli nie tylko imiona bohaterów Gwiezdnych Wojen, lecz także wspólną, filmową pasję. Chłopak rozpoczyna właśnie naukę w college’u. To właśnie tam, na zajęciach, poznaje Leię. Jako jedyna w nowej szkole sprawia wrażenie wyjątkowej. Jest inna, podobnie jak on. Między bohaterami stopniowo rozwija się uczucie silniejsze od zwykłej przyjaźni.

Niestety, przeszłość bohaterów zaczyna o sobie przypominać i komplikuje relacje między nimi. Dawne koszmary powracają w najmniej odpowiednim momencie, wywracając wszystko do góry nogami, zaś dwójka nastolatków musi stawić czoła dzielącym ich różnicom. Teraz zatem, gdy już przybliżyliśmy sobie zarys fabuły, skupmy się na tytule. Dlaczego? Otóż jest on okropnie mylący. Kiedy dostajesz do ręki książkę z takim nagłówkiem – Zwyczajna opowieść o miłości – nie jesteś szczególnie zaciekawiony tym, co znajduje się w środku. Przecież to będzie takie „zwyczajne”, ale nie w tym wypadku. To nie jest zwyczajna opowieść o miłości.  To wspaniała, wyjątkowa historia o prawdziwym życiu. Próżno doszukiwać się tu wyidealizowanych opisów świata czy też przesłodzonych relacji między postaciami.  Autor świetnie przedstawia zarówno codzienne wyzwania młodych ludzi, jak i te znacznie bardziej zawiłe. Ukazuje rzeczywistość z różnych perspektyw, w różnych kręgach, w różnych warstwach społecznych i sytuacjach. Sama fabuła jest niezwykle wciągająca, zaś chęć odkrycia kolejnych faktów rośnie wraz z każdą następną stroną.

Owa opowieść podbiła moje serce i na długo pozostanie w mej pamięci. Nietypowa, ciekawa i zaskakująca – oto jak w najprostszy sposób można ją opisać. Na koniec pragnę serdecznie polecić tę książkę zarówno miłośnikom romansów, jak i innych historii dla młodzieży.

Kamila Kochanowska kl. 8a