:::: MENU ::::

„Jego wysokość Longin” – Marcin Prokop.

  • Mar 29 / 2021
  • Możliwość komentowania „Jego wysokość Longin” – Marcin Prokop. została wyłączona

„Jego wysokość Longin” – Marcin Prokop.

Tytuł: „Jego wysokość Longin”.

Autor: Marcin Prokop

Wydawnictwo Znak 2014 r.

W tym wpisie proponujemy Wam lekturę książki Marcina Prokopa „Jego wysokość Longin”. Czytając ją będziecie mieć okazję poznać, jak wyglądało dzieciństwo w czasach PRL-u, które pomimo trudnej sytuacji społecznej, było szczęśliwe i pełne wyzwań takich jak zabawa w berka, akrobacje na trzepaku
i kolekcjonowanie resoraków.

Dorota Machno i koło uczniów zdolnych z klasy 7c

 

Tym razem zachęcam do przeczytania autobiograficznej książki znanego dziennikarza telewizyjnego – Marcina Prokopa pt. „Jego wysokość Longin”.

Kiedy poznajemy Longina jest uczniem czwartej klasy szkoły podstawowej w Warszawie. Autor opowiada o swoim dzieciństwie, które przypadło na ostatnie lata PRL-u. Dziś, dla nas czytelników, to czasy nieznane i nie do końca zrozumiałe. Któż z nas stał w długiej kolejce, bo „rzucili do sklepu atrakcyjny towar”?

Książka Prokopa to ciepła i pełna humoru opowieść o młodzieńczych przygodach, troskach i sukcesach tytułowego bohatera, który ze względu na swój bardzo wysoki wzrost, zyskał przydomek „Longin” nawiązujący do języka angielskiego. Nie lubi szkoły, ale chętnie gra w piłkę z kumplami, ściga się na rowerach, zbiera papierki z gumy „Donald”, kolekcjonuje resoraki i ani mu
w głowie siedzenie w domu przed telewizorem…

Niektóre opisane sytuacje wywołują śmiech u czytelnika, a niektóre zaś, ukazują smutną rzeczywistość trudnych lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Jeśli chcecie poznać więcej faktów z tej książki, przeczytajcie ją. 

Serdecznie zachęcam Was do lektury tego utworu. Jestem pewien, że jej bohatera polubicie tak samo jak ja.

Piotr Ziaja-Witek   kl. 4d

Top
Wielkość czcionki
Kontrast