Bezpieczna droga do szkoły

• Wrz 17 / 2018
  • Możliwość komentowania Bezpieczna droga do szkoły została wyłączona

Bezpieczna droga do szkoły

W naszej szkole 7 września 2018 zostały przeprowadzone policyjne działania kontrolno-edukacyjne w ramach akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły” objętej  patronatem Wojewody Małopolskiego. Działania miały na celu sprawdzenie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym w rejonie szkoły.

Specjalista ds. nieletnich pani Agnieszka Trawińska, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Powiatowej Policji w Wieliczce wraz z wybranymi dziećmi z klasy III a ucharakteryzowanymi  na ofiary wypadków drogowych rozdawały kierowcom rysunki piętnujące złe zachowanie lub chwalące kierowców jeżdżących bezpiecznie. Wszystkie rysunki  zostały namalowane przez uczniów klas III.

Akcja ,,Bezpieczna droga do szkoły” jest  adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

W związku z tym przypominamy podstawowe zasady, które należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo:

• Dziecko do 7 roku życia może korzystać  z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
  • Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
  • Pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
  • Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności dwóch pieszych może iść obok siebie. W pozostałych przypadkach piesi są obowiązani iść jeden za drugim.
  • Przechodząc przez jednię pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest jednak dozwolone, gdy odległość od niego przekracza 100m. Warto pamiętać, że w przypadku gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100m od wyznaczonego przejścia przechodzenie dozwolone jest również na tym skrzyżowaniu.
  • Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest w miejscu, w którym ruch pojazdów rozdzielono wysepką, przejście na każdej rozdzielonej jezdni uważa się za odrębne.
  • Przechodząc przez jednię należy iść najkrótszą drogą (prostopadle do osi jezdni), bez nieuzasadnionego zwalniania kroku.
  • Jest obowiązek przewożenia przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub
    w specjalnych urządzeniach przytrzymujących, tzw. podstawkach.

Należy pamiętać, że nie wolno :

• wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych;
  • wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • przebiegać przez jezdnię.

Zespół koordynujący:

D. Michałowicz, M. Kokor

zdjęcia: http://sp4wieliczka.pl/aktualnosci/galeria/nggallery/wszystkie/Bezpieczna-droga-do-szko%C5%82y